I když technologie RFID si rok od roku stále více získává „místo na slunci“, čárové kódy stále mají a v nejbližší budoucnosti budou mít svoji nedobytnou pozici na poli identifikace zboží, objektů a libovolných výrobků. Zatímco každý z Vás se již setkal s ručními čtečkami čárových kódů, které se obvykle využívající v různých obchodech a supermarketech, v oblasti automatické průmyslové výroby, kdy jsou výrobky dopravovány po dopravnících, se využívají pevně upevněné stacionární průmyslové čtečky. Ty se vyznačují nejen odolnější konstrukcí pouzdra, obvykle kovového, ale i výkonnějším snímacím laserem, protože se obvykle musí vypořádat i s větší rychlostí čtení při rychlém pohybu objektu bez jeho zastavení. Čtečky vyrábí plno firem, ale troufám si říct, že tak široký sortiment jako společnosti Sick má je málo kdo. Vzhledem k tomu, že jednu z nich aktuálně nasazuji ve svém novém projektu automatické kontrolní váhy, dnes si představíme nabídku obecně a později bude následovat článek o mých zkušenostech s použitím jedné z nich.
Základní parametry pro volbu čtečky
Než se začneme zaobírat přehledem nabídky různých provedení a hlavně konstrukčních provedení, kterých je hned několik, je dobré vědět, co od čtečky vlastně chceme. Důležité je předem si nadefinovat:
Právě alespoň tyto informace je nutné znát předtím, než se začnete probírat nabídkou různých typů nebo než budete kontaktovat specializovaného obchodníka některé ze společností. |
Sortiment stacionární čteček Sick
Širokou nabídku stacionárních čteček čárových kódů společnosti Sick lze dle principu funkce snímání rozdělit do několika kategorií:
1) Podle umístění kódů (principu snímání):
- Lineární – pro vertikálně umístěné kódy - řada CLV62x
- Rastrové – pro horizontálně umístěné kódy - řada CLV63x, CLV64x, CLV65x
- Lineární s pohyblivým zrcadle – pro kódy umístěné na různých místech - řada CLV63x, CLV64x, CLV65x
Porovnání funkce čtečky lineární, rastrové a se zrcadlem.
2) Podle snímacího dosahu (zaostření snímače):
- pevně zaostřený - pro relativně malý rozsah snímací vzdálenosti - řada CLV62x, CLV63x
- dynamické ostření - pro detailní čtení v širokém rozmezí vzdáleností od čtečky - řada CLV64x
- automatické ostření - pro čtení na velmi velké vzdálenosti s automatickou adaptací a měřením vzdálenosti - řada CLV65x
Porovnání snímacích dosahu čteček s různým provedením optiky.
3) Pevně zaostřené čtečky dle snímací vzdálenosti na:
- krátký dosah (snímací vzdálenost v řádu několika desítek mm) - typ CLV620 nebo CLV630
- střední dosah (snímací vzdálenost v řádu několika stovek mm) - typ CLV621 nebo CLV631
- dlouhý dosah (snímací vzdálenost v řádu mnoha stovek mm) - typ CLV622 nebo CLV632
Porovnání čtecího dosahu jednotlivých verzí čteček s pevnou optikou (ohniskovou vzdáleností)
Prakticky pro většinu běžných aplikací snímání stačí použít pevně zaostřenou čtečku a zvolit vyhovující snímací vzdálenost. Pouze v případě, že potřebujete zároveň detekovat velmi blízko i velmi vzdáleně procházející předměty, je nutné zvolit dynamické zaostřování. Automaticky zaostřovací čtečky jsou potřeba jen na opravdu velké čtecí vzdálenosti přes 1 metr.
Mimo to si dále lze zvolit jakým způsobem bude čtečka komunikovat s okolím, tedy jakým způsobem bude dalšímu systému předávat informaci o sejmutém kódu. Zde jsou v zásadě následující 3 možnosti:
- Komunikace po sériové lince RS-232/RS-422/RS-485
- Komunikace po LAN - 10/100 Mb Ethernet TCP/IP
- Komunikace po CANopen sběrnici
Kompletní uvedené výstupní rozhraní je vedeno jedním kabelem na 15pinový D-Sub konektor
I když lze stacionární čtečky Sick přímo připojit na řídící systém prostřednictvím 15pinového D-sub konektoru sdružující nejen komunikační kanál, ale i napájení, spouštěcí závory a několik spínaných vstupů a výstupů (Aux In a Aux Out) například pro externí povel spouštění snímání nebo rozpoznání jednoho kódu apod., výrobce doporučuje použít ještě mezipropojovací krabici s označením CDB620 nebo CDM420. Ta pracuje jako svorkovnice pro možnost přímého připojení jednotlivých vodičů spínaných signálů či průmyslové RS-482 nebo CAN komunikace. Také obsahuje klasický připojovací 9pinový sériový výstup RS-232 pro nastavení a ladění funkce čtečky prostřednictvím PC se softwarem SOPAS.
Propojovací krabice CDB620 nebo CDM420 umožnuje pohodlné připojení jednotlivých vodičů vedených i několika kabely (AUX serial rozhraní je pak klasický 9pin D-Sub pro připojení ladícího PC se softwarem SOPAS, který je poskytován zdarma.
Základní společné vlastnosti:
- Generátor snímacího světla: laser třídy 2 s vln. délkou 655 nm
- Skenovací frekvence: 400 až 1200 Hz
- Rozlišení: 0,15 až 1 mm
- Počet rastrových čar: 8 vodorovných čar po 15 mm
- Odolnost proti okolnímu světlu: 2000 lx
- Snímání kódů: Code 39, Code 128, Code 93, Codabar, EAN, EAN 128, UPC, 2/5 Interleaved, Pharmacode
- Funkce Smart pro snímání poškozených kódů
- Délka kódu: max. 50 symbolů
- Datová rychlost: 2.4 až 115,2 kBaudů
- Napájení 18 až 30 V DC
- Spotřeba: 4 až 6 W
- Pouzdro: kovové
- Krytí: IP65
- Provozní teplota: 0 až 40°C
Závěrem...
Po prostudování nabídky společnosti Sick i schůzky s jejím obchodním zástupcem si troufám říct, že ve většině běžných aplikací lze vystačit s pevně zaostřenými čtečkami řad CLV62x a CLV63x. Konkrétně teď v jednom svém projektu budu využívat rastrový typ CLV631, takže zájemci o praktické informace se mohou těšit na TEST i některé podrobnosti o nastavení a přenos kódu v ASCII do PLC.
Autor článku: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Stránky výrobce, společnosti Sick AG - www.sick.com
- Přímý odkaz na stránky výrobce o stacionárních čtečkách - http://www.sick.cz/cz/novinky/identifikace/stacionarni_ctecky/clv/cs