Využití solární energie nespočívá jen v instalaci velkých solárních panelů a jako zdroje “velké” elektrické energie. Budoucnost spočívá hlavně v malých solárních článcích umístěné na nejrůznějších hlavně přenosných zařízeních, kde mohou sloužit k průběžnému dobíjení vnitřního akumulátoru a tím prodlužovat možnost používání přístroje bez přístupu k zásuvce. V budoucnu asi pak stále častěji jako hlavní zdroj elektrické energie přístroje. To bude možné díky neustále se snižující spotřebě moderních elektronických součástek a jejich propracovanému řízení spotřeby. Zatímco dnes běžně najdete kalkulačky napájené jen solárním panelem, v budoucnu možná tak to budou napájeny i například mp3 přehrávače.
Pro takové podobné aplikace v letošním roce najdete v nabídce společnosti Sharp nový miniaturní solární panel s označením LROGC03. Ten představuje 10 sériově zapojených solárních článků, každý o napětí 0,5 V, což dohromady dává výstupní napětí 5 V a výkon až 130 mW. To při již současné nízké spotřebě moderních mikrokontrolérů a DSP představuje docela zajímavou hodnotu. To vše při celkových rozměrech 41 x 33 x 0,8 mm, přičemž právě tloušťka necelý jeden mm je pěkná hodnota.
Tento solární minipanel sice stále obsahuje viditelné propojovací vodiče mezi jednotlivými články, ale již je avizováno z vývojového centra Sharpu, že příští generace by již měly mít vnitřní propojení neviditelné a nebude tak ani omezovat absorpci světla. Současnou účinnost tohoto panelu 13%, by se tak v příštích letech měla zvednout až na 20 %. To sice na první pohled není žádná unikátní hodnota, ale pro tak to malé panely je i současných 13% slušná hodnota.
Zatím známé parametry:
- Označení: LROGC03
- Výstupní napětí: 5 V
- Výstupní výkon (max.): 130 mW
- Články: 10 ks sériově zapojené (napětí článku 0,5 V)
- Materiál: polykrystalické křemík
- Účinnost: 12,8 %
- Rozměry: 41 x 33 x 0.8 mm
- Hmotnost: 2,1 g
Překlad a úprava tiskové zprávy: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka společnosti Sharp Microelectronics Europe - www.sharpsme.com
- Další články o solárních panelech najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz