Jste zde

Připojení analogových signálů přes Ethernet

Společnost Acromag nabízí tzv. BusWorks Ethernet I/O moduly, které slouží pro zjednodušení úlohy připojení analogových signálů k řídícím průmyslovým počítačům či sofistikovaným SCADA a PAC systémům. Proto obsahují analogové vstupní kanály rychle připojitelné přes šroubovací svorky nebo 25pinový DB port pro potřeby sbírání izolovaných a zesílených signálů senzorů (např. teploty, frekvence, tenzometrických můstkových snímačů apod.).

Společnost Acromag nabízí tzv. BusWorks Ethernet I/O moduly (Made in USA), které slouží pro zjednodušení úlohy připojení analogových signálů k řídícím průmyslovým počítačům či sofistikovaným SCADA a PAC systémům. Proto obsahují analogové vstupní kanály rychle připojitelné přes šroubovací svorky nebo 25pinový DB port pro potřeby sbírání izolovaných a zesílených signálů senzorů (např. teploty, frekvence, tenzometrických můstkových snímačů apod.). Ty jsou následně digitalizována rychlým 16bitovým A/D převodníkem typu Sigma-Delta a vysílány buď po klasické ethernetové sběrnici 10/100Base-T nebo v podobě MODBUS TCP/IP komunikačního protokolu. Mezi typické aplikace, které toho využívají například patří různé elektrárny, průmysl zpracovávající sklo a kovy, testovací a měřící přístroje a SCADA systémy. Nasazení v průmyslu odpovídá i tradiční 24 V napájení (18 až 36 VDC) i pracovní teplotní rozsah -25°C až +70°C. Systém provádí rychlé skenování všech vstupů během 8 ms a zdigitalizované signály může vysílat ve 16bitovém signed integer (s pevnou řádovou čárkou) a 32bitovém floating-point formátu (s plovoucí řádovou čárkou) uložené v 16bitových nebo 32bitových registrech, ze kterých lze hodnoty průběžně vyčítat. Modul je zabezpečen izolační ochranou 1500 V mezi vstupy, napájením i ethernetovým rozhraním. Modul umožňuje provádění průměrování digitálního signálu (digitálních vzorků) a tím „přímo u zdroje“ eliminovat rušivé signály a měnící se vlivy okolního prostředí. Moduly umožňují provádění různého průměrování digitálních signálů (digitálních vzorků) a tím „přímo u zdroje“ eliminovat rušivé signály a měnící se vlivy okolního prostředí.

Jako konkrétní příklady z nabídky společnosti Acromag zde lze například uvést moduly s označením 958EN, 961EN/962EN a . V obou případech jde o bílé krabičky s konektory pro přivedení analogových signálů a ethernetovým konektorem RJ-45 pro připojení k nadřazenému PC, PAC, PLC či SCADA systému.

Verze 958EN poskytuje 16 vstupních jednoduchých napěťových analogových kanálů přítomné na 25pinovém DB konektoru s rozsahem +/- 5V nebo +/- 10 V. Ty jsou vhodné pro napojení senzorů se zesíleným standardizovaným napěťovým střídavým nebo stejnosměrným výstupem, například teplotní a tlakové snímače.

Verze 961EN pak nabízí 9 diferenciálních vstupních napěťových signálových kanálů s rozsahem ±78mV až ±10V rozdělený do 8 přepínatelných rozsahů, zatímco verze 962EN stejný počet proudových signálů 0 až 20 mA ve 3 volitelných rozsazích. Napěťové moduly se hodí pro připojení senzorů s nestandardizovanými signály, například tenzometrické můstkové snímače pro měření zatížení, mechanického napětí apod. V případě proudového provedení pak lze připojit široké spektrum různých čidel se standardizovaným i nestandardním proudovým výstupem. Obě verze dále poskytují i2o funkci umožňující přímou komunikaci vstup-výstup bez síťového řadiče.

Autor: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Domovská stránka společnosti Acromag - www.acromag.com
  •  
  • Další články o komponentech pro průmyslovou automatizaci najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz  
Hodnocení článku: