Rok 2009 si pak jistě zaslouží alespoň krátké bilancování. Pravděpodobně si ho každý více či méně udělá i sám. I přesto, že to byl rok hospodářské krize (jak to politici a manažeři označují), vývoj v oblasti elektroniky, automatizace a průmyslu, dle mého názoru, nijak významně nezaostal za roky předchozími. Zajímavých novinek bylo opět dost a dost. Asi právě proto, že každá z firem chtěla strhnout pozornost na sebe nějakou převratnou novinkou.
Bohužel s tím však pokračuje i negativní trend posledních 5let a to, že v důsledku co nejrychlejšího vydávání novinek na trh jsou stroje, přístroje a zařízení často poznamenány sníženou spolehlivostí, resp. dost často se nechovají zcela tak, jak se od nich čeká. A to nejen v oblasti běžné spotřební elektroniky, ale v mnoha případech i v oblasti průmyslových strojů. A to již bohužel neplatí jen o výrobcích čínské provinience, ale i evropské či americké. Bohužel rychlý vývoj hardwaru a hlavně softwaru zařízení, kdy manažeři firem tlačí na co nejrychlejší uvedení na trh, si často vybírá svojí daň v podobě záhadného chování a špatně identifikovatelných poruch, které se často objevují jakoby náhodně. Spotřební elektronika často vydrží pracovat jen zákonem požadované 2 roky, a poté často jakoby plánovitě „odejde“. Poslední roky to zvláště pozoruji v případě osobních počítačů, hlavně notebooků, kde nezávisle na výrobci (Acer, Asus, HP, Siemens, Lenovo a další) dochází k samovolnému vypínání nebo poruchách funkce displejů, grafických karet apod. Navíc toto bohužel neplatí jen v případě současných velmi levných počítačů, ale i těch dražších (20 a více tisíc), jak mi potvrdily i známý pracující v oboru prodeje a oprav PC. Neplatí tak, že když investujete více peněz, získáte větší spolehlivost. Spíše jen větší výkon, který však ne vždy využijete. V mnoha případech bych klidně obětoval nejnovejší parádičky, které stejně nevyužiji, za zvýšenou spolehlivost. V tomto směru mě někdy napádá jedna hláška: „Pokrok je dobrá věc, ale již trvá moc dlouho“. Je to nadsázka, ale někdy by asi opravdu bylo dobré se na chvilku zastavit a jen vyladit a zdokonalit stávající věci.
A to poslední 2-3 roky platí i v průmyslovém odvětví, kde pracuji. Často se v mé praxi setkávám s faktem, že zatímco 15 i 20 let stará digitální elektronická zařízení s množstvým jednoduchých integrovaných obvodů s LED displeji pracují spolehlivěji než moderní verze s několika procesory. Problém často ani není v tom, že by samotné moderní součástky byly méně spolehlivé, ale obvykle za většinu problémů mohou rychle navržené a nedostatečně odladěné a otestované konstrukce a softwary procesorů zařízení. A tak často mi radost se zajímavé a obchodníky opěvované nové technologie zkazí nedostatečná kvalita a problémová funkce. Navíc stále častěji se setkávám se stížnostmi z řad běžné obsluhy výrobních podniků, že moderní ovládání pomocí grafických menu je zbytečně složité a zatímco dříve stačilo se naučit stisknout 2 tlačítka, dnes je nutné v mnoha případech provést průchod složitým menu, než se něco zvolí. To je pro obsluhu z řad technicky nestudovaných lidí velmi složité, i když je ovládání v češtině. V tomto směru věřím, že v budoucnu opět dojdeme k platnému přísloví: "V jednoduchosti je krása", a že nutnost ovládaní stále složitějších zařízení se zjednodušší na minimum, resp. že automatika většinu věcí udělá správně za nás.
Přesto všechno, co jsem tu vytknul, se ale stejně moc těším na nový rok 2010, co zajímavého nám přinese.
Stejně tak přeji Vám čtenářům HW serveru a serveru automatizace.HW.cz mnoho štěstí, zdraví a mnoho osobních i profesních úspěchů v roce 2010. A ať vám elektronika dělá jen radost a nezlobí vás.
Již dlouholetý externí redaktor HW serveru: Antonín Vojáček