Výhody OLED pro svícení
O technologii OLED asi nejspíš již každý slyšel ve spojitosti s displeji. Jenže ne každý ví, že daleko větší budoucnost OLED se skrývá v aplikaci pro různé typy svícení a osvětlování předmětů a prostoru. Mají totiž velký potenciál zastínit nebo dokonce i úplně vytlačit výrobu výše zmíněných „kolegů“, protože umí mnohem více při menší spotřebě elektrické energie.
Barva světla
OLED poskytují a dále rozšiřují možnosti barevného svícení, které již teď poskytují klasické polovodičové LED diody. Již teď se bez problémů dá vyrobit OLED svítící zeleně, červeně, modře ( i když zde stále ještě trošku zlobí nižší životnost) a hlavně bílé světlo i v několika různých „odstínech“. Tam, kde je to potřeba, je tak možné imitovat i klasickou barvu halogenového, zářivkového nebo i výbojkového světla. Nebude tak problém nahradit OLED stávající osvětlení, aniž by to změnilo barevnost nebo náladu daného prostředí.
OLED světla mohou být velmi tenká a vytvářet i veliké svítící plochy. V případě průhledných TOLED pak mohou pracovat i jakou svítící okna.
Plocha svícení, pružnost a průhlednost
Snad největším přínosem OLED proti všem konkurentům v osvětlovací technice, je možnost vytvářet veliké svítící plochy a v budoucnu i obrovské svítící stěny, které z každého místa září stejnou intenzitou a barvou. To zatím jiná technologie nedokáže a všechny zdroje světla byly doposud více méně bodové nebo max. 1D (svítící trubice výbojek). Připočteme-li k tomu tloušťku třeba i jen několik mikrometrů (tenký film) a možnost pružného (ohebného) provedení a tvarování svící plochy (při výrobě), jsou výsledkem až dosud netušené možnosti. Zvláště pak pro designéry, kterým to přinese téměř absolutní svobodu v projektech. A to nejen v obytných interiérech, ale i exteriérech, v oblasti reklam, osvětlení automobilů a jiných dopravních prostředků.
Výsledkem tak mohou být i například svítící tapety, zrcadla, či dokonce okna, protože OLED není problém vyrobit jako průhledné (transparentní OLED = TOLED) a tak přes den průhledná skleněná deska se v noci může stát oboustranným zdrojem světla. Nebo si u automobilu představte prosklenou průhlednou střechu, která bude schopná v noci do interiéru svítit celou svojí plochou a s intenzitou, kterou si tlačítky nastavíte. Nebo v případě označení únikových východů budou moci svítit celé dveře a nejen hůře viditelné světlo nad nimi apod.
S technologií OLED lze vytvářet světla různých tvarů i jednostranně nebo na obě strany zářící destičky
Vyzařovací úhel a jas
Hlavní slabina technologie LED diod vždy byl malý vyzařovací úhel (někdy i jen několik desítek stupňů), což v praxi znamená, že z určitých míst nemusí být svit vůbec patrný a osvětluje se jen malá plocha např. místnosti. V posledním desetiletí se sice povedl vhodným provedením krytů LED čipů, které fungují jako čočky, zvýšit vyzařovací úhel až na cca 120°, ale to stejně nemusí vždy stačit. U OLED lze teoreticky dosáhnout vyzařovacího úhlu blížící se až 180°, i když v praxi se asi budeme setkávat s hodnotami okolo 160°. To vše při poskytovaném jasu i přes 50 000 cd/m2 (teoretická hranice je asi 100 000 cd/m2), což by převyšovalo i hodnotu kalibrovaných současných supersvítivých LED s max. cca 20 000 cd/m2.
Spotřeba a účinnost
Dalším trumfem v rukávě je podobně jako u LED velmi nízká spotřeba el. energie a vysoká účinnost (malá spotřeba při velmi vysoké intenzitě světla). Hodnoty měřeného světelného výkonu 80 až 140 lm/W se již u OLED povedlo dosáhnout a s ohledem na další vývoj nových materiálů tato hodnota určitě ještě poroste. Jen pro porovnání, klasická žárovka dosahuje cca 10 – 18 lm/W, halogen cca 20 – 25 lm/W. I kompaktní úsporná žárovka a LED světla jsou již s hodnotami 30 až 80 lm/W (dle provedení) pozadu, i když vědci říkají, že z LED lze prý teoreticky „vyždímat“ až 250 lm/W. Novým technologiím pak jen stále zdatně sekunduje trubicová zářivka s hodnotami 50 až 100 lm/W (pozn. nejvyšší možný měrný světelný výkon je 680 lm/W, který představuje 100 % tzv. světelné účinnosti). Proti zářivkám a žárovkám si však OLED, stejně jako LED, vystačí jen se stejnosměrným napájecím napětí 2 až 10 V (podle typu), takže přímé napájení z baterií a solárních článků prostě není žádný problém.
Z bílých OLED lze snadno vytvořit různé designové lampičky a osvětlení interiérů
Nevýhody OLED pro svícení
Pokud pomineme tradici a sentimentalitu, žádné významné nevýhody použití technologie OLED mě nenapadají. Možná jen cena asi bude v prvních letech vyšší, ale s masivním rozšířením a hlavně s tím, že OLED je v případě sériové výroby méně technologicky i finančně náročná než polovodičové LED diody, by časem měla být OLED světla v obchodech tzv. za babku, třeba jako dnes dožívající klasické wolframové žárovky. A i když současná životnost bílých OLED ještě nedosahuje LED diod, s úsilým, jaké se do vývoje OLED vkládá, to nebude dlouho trvat a i tato negativní vlastnost se vytratí.
Aktuální dostupnost OLED světel
A také letos již neplatí, že OLED světla nelze volně koupit. Příkladem je společnost Philips, jejíž nová řada světel Lumiblade je tvořena právě technologií OLED (www.lumiblade.com). Různá tenká a různě tvarovaná (kruh, čtverec, obdélník, úzké proužky, trojúhelník, šestihran, i speciální tvary) provedení v cenách od 70,- do 600,- EURO najdete na webovém shopu Philipse http://www.lighting.philips.com. Částky to sice nejsou nijak nízké, ba spíše velmi vysoké, ale prostě to je současná daň za super novinku. Za pár let si troufám říct budou alespoň 10x nižší. Pozadu samozřejmě nezůstávajíé ani tradiční výrobci osvětlení, jako například OSRAM. Jeho první výrobky již například využívá renomovaný světový návrhář Ingo Maurer.
Společnost Philips jako jeden z prvních již od konce roku 2008 komerčně
nabízí různé OLED "žárovky",
ze kterých lze vytvořit různé lustry a lampičky
Závěr
Jak je z výše uvedeného patrné, blízká budoucnost v oblasti svícení patří souboji LED s nastupující technologií OLED. Ať zvítězí ten či onen, nebo nakonec třeba úplně jiná nová lepší a perspektivnější technologie, jedno je pro nás uživatele jasné. Vývoj nezadržitelně míří k lepšímu osvětlení, které bude více svítit, spotřebovávat méně energie, bude levnější na pořízení a dočkáme se takových designových provedení lustrů a svítidel, o kterých se nám teď ani nesní. Budoucnost jasně září!
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Odkazy na zajímavé stránky o OLED:
- Stolní svítidlo OSRAM od návrháře osvětlení Ingo Maurera - www.osram.cz/osram_cz/Novinky/detail/Novinky/Stoln_svtidlo_OSRAM.jsp
- OSRAM achieves high levels of efficiency and lifetime - http://www.osram.com/osram_com/News/Tra...
- Světla Philips LUMIBLADE - www.lumiblade.com
- Milan Bauman: "Barevná OLED sprcha označí teplou vodu", http://digiweb.ihned.cz/c1-22270720-barevna-oled-sprcha-oznaci-teplou-vodu
- Jan Mittelbach: "Velký pokrok technologie OLED může být začátkem konce pro žárovky", http://digiweb.ihned.cz/c1-37160000-velky-pokrok-....
- Julie Brown: "Light, Bright, and Flexible", Universal Display Corporation, 2006
- Clint DeBoer: "OLED Technology (also AM OLED, PM OLED, SM OLED, PLED & LEP", www.audioholics.com/education/display-formats-technology...
- Changhee Lee: "OLED1 - Introduction", School of Electrical Engineering and Computer Science, Seoul National Univ.
- Stephen Forrest:"The dawn of organic electronics", www.spectrum.ieee.org/print/1578
- www.oled-info.com
- www.osram.com
- www.intertechpira.com
- www.plextronics.com
- www.topwin-cn.com/en/news.htm
- www.itv1.cz/dat/gvs.pdf
- www.xvrg.cz/y1zg/referaty/ZT.pdf
- http://www.hdtvblog.cz/category/technologie/oled
- Kováč P.: "Technologie OLED - tak kde vězí? - Vlastnosti OLED displejů", www.svethardware.cz, 2008
- Pfeiffer M.: "Organic Light Emitting Diodes and Flat-Panel-Displays", www.iapp.de, 2009
- www.meko.co.uk
- www.displaysearch.com
- www.displaybank.com
- Článek "OLED – to není jen zkratka moderních displejů" na stránkách serveru automatizace.HW.cz
- Článek "OLED - geniálně jednoduchá technologie" na stránkách serveru www.HW.cz
- Článek "GLYN rozšiřuje své portfolio o OLED displeje společnosti CMEL" na stránkách serveru www.HW.cz
- Článek "Přehled typů displejů OLED a jejich nové variaty" na stránkách serveru automatizace.HW.cz
- Další zajímavé články najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz