Jste zde

Letní zajímavost - pružné solární články jako součást plavek

S tím, jak se stále více rozšiřuje portfolio elektrických přenosných přístrojů (mobil, mp3 nebo mp4 přehrávače, fotoaparáty apod.) se někteří výrobci začali zajímat i o možnosti jejich napájení během venkovních činností prostřednictvím pružných solárních panelů umístěných na zavazadlech či oblečení. Vrcholem je pak jejich umístění do plavek nebo dokonce z nich přímo plavky vytvořit.

Vypadá to jako blbina, ale proč nevyužít dívku většinu času slunicí se na pláži, která tam jen tak nečině leží, pro výrobu elektřiny? Navíc dnes často již jen tak nečině neleží, ale buď telefonují, píšou SMSky nebo posouchají svojí oblíbenou hudbu. Proč tedy baterie přístroje nedobíjet hned na místě, když právě na pláži jižních zemí bývá intenzita slunce největší? To si řekli nejen někteří vědci a studenti některých univerzit, ale dokonce již i světoznámí výrobci oděvů, spodního prádla a plavek, například německá společnost Triumph.

Obr. 1. První verze konstrukce dvoudílných kompletních "solárních" dámských plavek navržené panem Andrew Schneiderem

První to však začal pan Andrew Schneider, který šel tak daleko, že z populárních velmi pružných solárních článků udělal dokonce celé dvojdílné plavky bikiny (viz obrázek 1). Jeho provedení poskytuje napájecí napětí 6.5 V a proud až 1.5 A, což je dostatek elektrické energie pro napájení většiny malých přenosných přístrojů. Plavky jsou vybaveny buď univerzálním USB konetorem s integrovaným měničem, kde se však samozřejmě využívá jen dvou napájecích vodičů poskytující standardní USB napájení přístrojů +5 VDC. I když po první testovací verzi vznikla i již praktičtější druhá verze, kterou bylo možné již "navléknout" na skutečnou slečnu modelku (viz obrázek 2) a prý již i došlo k dořešení problematiky odolnosti proti vodě při koupání, stále jde pořád o prototyp, který má do komerčního nazení stále dost daleko.

 

Obr. 2. Již lépe provedená "konstrukce" solárních bikin pana Schneidera oblečené na modelce


 

Obr. 3. Provedení "solárních" plavek německé společnosti Triumph na těle španělské plavkyně Gemmy Mengual na reklamní fotografii

Praktickou cestou, jak jinak u známého výrobce spodního prádla a plavek, se však vydala společnost Triumph. Ta sice nešla tak daleko, aby vytvořila jednodílné plavky celé ze solárních článků, ale zvolila jednodušší princip, tedy zašití malých pružných panelů na světlo nevíce exponovaná místa plavek. Plavky tak neztrácí na pohodlnosti, ale zároveň je s nimi možné přes USB port napětím 5 VDC a proudem až 0.8 A (4 W) dobíjet mp3 přehrávače nebo po připojení různých redukcí i některé mobilní telefony. Takové plavky přímo na svém těle představila na molu hvězda španělského synchronizovaného plavání Gemma Mengual (viz obrázky 3 a 4). Z fotek je však vidět, že dle mého názoru samotné plavky moc krásy neprobraly.

Obr. 4. "Solární" plavky Triumph na molu a těle španělské plavkyně Gemmy Mengual - solární články jsou všity do plavek (lesknoucí se plošky na prsou a okolo pasu)

Samozřejmě solární plavky, jak se jim slengově říká, jsou vrcholem použití průžných solárních panelů. Jednodušší a asi i praktičtější je jejich umístění na povrch zavazadel. Jimi buď mohou být různé tašky, aktovky a brašny, například pro přenášení notebooků, které se během přepravy mohou tak i dobíjet (přesněji řečeno jejich akumulátor). Nebo jako zavazadlo, které také ženy a dámy neustále všude nosí světu naodiv a které jsou právě plné oněch přenosných přístrojů, tedy kabelky. Zde není výrobně ani tolik složité po celé vnější straně upevnit panely a uvnitř kabely někde zašít miniatuní napěťový měnič s vývodem pro připojení mp3 přehrávače či mobilu, které bez tak v kabelce vždy leží. Navíc provedení nemusí být vždy ošklivé, jak dokazuje kabelka na obrázku 5, kterou navrhli a vyvořili studenti Iowa State University. Dodávaný výkon je opět 4 W.

Obr. 5. Pružné solární panely na povrchu dámské kabely

Závěr

Průžné konstrukce solárních článků a panelů je svádí použít v různých aplikacích i oděvního průmyslu. Pokud jste se zatím s popisem jejich konstrukce nesetkali a zajímalo by vás to, může te nahlédnout do článků "Solární články & panely Uni-Solar a EVALON-Solar" a "Velmi pružné a ohebné solární panely PowerFilm SOLAR", který popisují dvě z současných nejběžnějších provedení.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: