Jste zde

TEST - Řídící relé (PLC) Moeller Easy721-DC-TC

Řídící relé (malá PLC) jsou obecně z pohledu použití i programování příjemně jednoduchá zařízení, takže je zvládne snad každý elektrotechnik či elektroamatér, který potřebuje za docela levný peníz provést automatické řízení, měření či regulaci jednotlivých běžných aplikací. Řídící relé Moeller řady Easy to opravdu potvrzují, protože poskytují zajímavé vlastnosti a hlavně je lze programovat bez nutnosti mít PC! Díky českému zastoupení Moelleru (Moeller Elektrotechnika s.r.o.) jsem dostal zapůjčen pro otestování typ Easy721-DC-TC a o poznatky z jeho testování se s Vámi podělím v tomto článku.

Provedení a vlastnosti

Jak již bylo uvedeno v obecném článku prezentujícím celou řadu řídících programovatelných relé (nebo PLC, chcete-li), než se dostanu k zajímavým poznatkům ze samotného zkoušení zařízení, nejdříve shrnu konkrétní parametry zařízení.

K dispozici jsem tedy měl řídící relé typ Easy721-DC-TC, což znamená, že jde o středně velkou řadu 700 s 21 vstupy/výstupy (označení 721), určenou pro napájení stejnosměrným napětím 24 V (označení DC), výstupy jsou tranzistorové (označení T) a součástí "krabičky" je obvod reálného času (označení C).

Pouzdro rozměrů 107.5 x 90 x 58 mm je složeno z vrchního našedlého, tvarovaného, "levně působícího", ale odolného plastu, který je usazen na čtyřech "zaskakovacích pacičkách" spodního černého soklu. Ten obsahuje upevnění na klasickou 35 mm DIN lištu, ale lze si k tomu pořídit i držáky na šrouby např. na zeď nebo jinou hladkou plochu. Displej je chráněn plexisklovým krytem a tlačítka jsou z měkké pružné gumy. Všechny svorky (napájecí, vstupní i výstupní) jsou šroubovací a vhodné i pro vodiče s průřezem 1.5 mm2. Vpravo nahoře je pak vyvedena indikační LED (při napájení bez běhu programu svítí, při běžícím programu pomalu bliká). Po uvolnění bočních paciček lze našedlý horní kryt vyjmout a prohlédnout si celou vnitřní elektronickou konstrukci tvořenou třemi deskami plošných spojů (DPS) - jedna základní spodní nosná DPS, do níž je kolmě zasazená malá DPS obsahující hlavní řídící MCU NEC a na níž je upevněná DPS displeje a tlačítek. Obvod reálných hodin je pak zálohován baterií s vývody, která je napevno připájená na spodní DPS.

I na první pohled nevypadá mechanické provedení řídícího relé Easy721 nic moc (je zde vidět maximální úspora - například podobné zařízení firmy Crouzet Millenium III vypadá na první pohled přitažlivěji), ale je odolné, vše drží jak má. Je prostě v nejnutnějším praktickém provedení bez žádných výstřelků, což ve většině aplikací, kde je schován někde v rozvaděči není vůbec na závadu. Vnitřní elektronika je naopak precizně provedená a součástky na pohled kvalitně osazené. To i dnes stále nebývá vždy pravidlem (mám vlastní zkušenosti...).

Z pohledu "provozní" výbavy řídícího relé jde více méně v této oblasti o běžnou výbavu. Sdílených 12 binárních / 4 analogové vstupy v horní řadě označené jako I0 až I12 jsou napěťově přiřazeny k napájení 24 V, tzn. že logické úrovně jsou 0-5 (log. 0) a 15-24 V (log. 1 u vstupů I0 až I6 a I9 a I10) nebo 8-24V (log.1 u I7-I8 a I11-I12). Analogové vstupy, pokud se v programu použijí, se vyskytují na I7-I8 a I11-I12. Spodní řada je obsazena 8 tranzistory spínanými výstupy Q1 až Q8 a výstupy 24 V pro napájení další komponent (např. snímačů).


 
 

Pouzdro je z sice méně vzhledného našedivělého plastu, který je však dost mechanicky odolný

Vnitřek tvoří tři DPS: spodní základní se vstupy/výstupy, vertikální s MCU a malá HMI deska s tlačítky a displejem

Přehled základních parametrů:

  • Hlavní řídící část: MCU NEC
  • Vstupy I: 12 binárních 24 V, 4 rychlé čítací vstupy pro impulsy až 1 kHz, 4 analogové 0-10 V (převod na 10bitů)
  • Výstupy Q: 4 tranzistorové (0.5 A)
  • 32 vnitřních paměťových relé (M a N)
  • Časovací pomůcky (možný počet v programu):
    • 8 spínacích hodin (týdenní/roční)
    • 16 multifunkčních časovačů (časové relé - impuls def. délky, zpožděný impuls, monostabilní KLO, bistabilní KLO apod.)
    • 16 čítačů se změnou čítání a resetem
    • 4 čítače provozních hodin
    • 16 analogových komparátorů
  • HMI: některé verze mají displej a tlačítka (4 kurzory P1-P4)
  • Napájení: 24 V DC (20.4 až 28.8 V), 3.5 W
  • Pracovní teplota: -25 °C až +55 °C
  • Krytí: IP 20
  • Rozměry: 107,5 x 90 x 58 mm
  • Programování: pomocí reléového schéma (Ladder diagram) následujícími způsoby
    • z PC - přes RS-232 pomocí softwaru EASY-SOFT V6.20 Pro
    • přímo v řídícím relé Easy - unikátní real time programování prostřednictvím displeje a tlačítek

     

Programování pomocí PC

Jednou možností, jak programovat řídící relé Easy firmy Moeller, je "klasicky" prostřednictvím PC a Moellerem dodávaného počeštěného softwaru EASY-SOFT V 6.20 Pro. Ten je dodáván s dalším zajímavým softwarem určeným buď pro vytváření grafiky na displeji HMI panelů přístroů MFD-Titan, konfiguraci komunikačních rozšiřujících modulu EASY200 nebo pro vytvoření jednoduchého OPC serveru - viz obrázek úvodní instalační obrazovky vlevo.

Instalace softwaru "EASY-SOFT V 6.20 Pro" probíhá dá se říct klasicky v režimu Windows, pouze je nemilé, že pokud zvolíte položku "úplná instalace" (další je položka "vlastní instalace") nikde se instalační program nezeptá na adresář, kam má software nahrát a umístí ho standardně na C://Program Files/Moeller/..., což v mém případě, kdy podobné věci instaluji na disk D, se setkalo s velkou nelibostí.

Samotný software je také "český", ale alespoň z mého pohledu na první zapnutí není až tak intuitivní v ovládání jak jsem očekával (zažil jsem lepší provedení u programů konkurenčních firem). Proto je nutné hned spustit povedený český tutorial, který stylem krok za krokem každému ukáže, jak vytvořit projekt, vložit do něj požadovaný typ řídícího relé, jak se přepnout do okna pro vytváření programu a jak do něj vkládat prvky, jak program simulovat a nakonec jak ho fyzicky nahrát do modulu a odzkoušet ho tam. Vše fungovalo na jedničku bez jakéhokoliv problému. Komunikační část programu, která zajišťuje spojení PC a "krabičky" umí zjistit přítomnost jiného programu a upozornit na to při požadavku natáhnout program nový.

Při simulaci programu v PC lze myší měnit jednotlivé stavy všech vstupů a sledovat červeně vybarvující se cestičky, které jsou právě aktivní (v log.1) a následně i reakce výstupů. Zároveň lze i nastavit typ vstupu a jak se má chovat. Po navázání on-line komunikace s "krabičkou" lze provádět emulaci, kdy hodnoty stavů na vstupech a výstupech, stejně tak jako aktuální zobrazení displeje řídícího relé, lze zobrazit na obrazovce PC. Stavy lze měnit jak fyzicky (přivedením napětí na příslušný vstup či stiskem tlačítka) nebo softwarově kliknutím myší v PC.


Při simulaci lze libovolně měnit stavy jednotlivých vstupů a volit i jejich typů kontaktů (spínací, rozpínací apod.)

Programování přímo prostřednictvím Easy700

Programování přímo fyzicky na řídícím relé je velmi zajímavá funkce, která není běžně jinými výrobci nabízena. Lze tak při dobré znalosti vytváření reléových schémat (narozdíl od PC zde není žádná nápověda) prakticky vytvořit vše to, co lze i na PC. Nejvíce je na tom poutavé právě to, že není potřeba k vytvoření programu nic jiného než příslušný napájecí zdroj (zde 24 V DC). To ocení zejména servisní technici, kteří potřebují rychle a často v nehostinných a špinavých podmínkách zkontrolovat běh programu a případně ho poopravit. Dokonce i jako jazyk dialogu lze zvolit češtinu a takže nemají problém ani lidé nevládnoucí jinými jazyky.

Řídící relé Easy721 se ovládá přes menu firmwaru, které může být i v češtině (obrázek vlevo). Při běhu programu si lze na displeji zobrazit aktuální stav programu v reléovém schéma (obrázek vpravo - sepnutý vstup I3 inicioval sepnutí výstupu Q2).

Následující obrázkový postup názorně ukazuje, jak snadné je pomocí displeje a tlačítek programovat. K vytvoření jednoho řádku schématu se dvěma vstupy a jedním výstupem stačí pouze 12x stisknout tlačítko. Vkládat lze bez výjimky všechny prvky včetně čítače, časovače, spínacích hodin, komparátorů apod., jejichž vlastnosti jdou nastavit buď přímo při vytváření schématu nebo později i za běhu programu na displeji v menu v položce parametry. Dle mé zkušenosti bylo pro toto programování natolik intuitivní, že i když jsem si k tomuto účelu na PC zobrazil pdf manuál, využíval jsem ho spíše jako zdroj informací, co která značka (N1, CC1, RC1, TT1 atd.) dělá a co vše lze nastavit například u časovače a již ne k tomu, co kde mačkat. To šlo nějak samo.

Postup zadávání reléového schéma přímo v řídícím relé prostřednictvím jeho displeje a tlačítek

Reálné záběry programování řídícího relé Easy721 - vytváření schéma (vlevo) a nastavování parametrů časovače T1 (vpravo)

Závěr

Řídící relé Easy721-DC-TC firmy Moeller, které by se již klidně dalo označit jako jednoduché PLC, je rozhodně zajímavá"krabička". Z počátku po prvním vybalení sice na mě žádný velký dojem neudělalo, ale postupem času jsem mu přicházel stále více na chuť. Zvláště libůstka v podobě programování bez PC přímo pomocí displeje mě rozhodně nadchla, protože v průmyslové praxi není občas moc příjemné sebou tahat počítač (např. instalace v podzemí, ve výškách nebo špinavých provozních halách). Programovací software sice neoplývá na první zapnutí příliš intuitivním ovládáním a navíc nejsou přítomny žádné ukázkové projekty, ale výborně udělaný Tutorial ve stylu jak začít krok za krokem, zase pomůže rychle si vše osvojit i méně zkušeným technikům. Nevýhoda je absence i jiných možností programování (např. pomocí zapojování funkčních bloků), které i některá podobná stejně vybavená "relé" konkurenčních firem mají a které rád využívám. To má až vyšší řada již Moellerem označované jako EasyControl, které budou popsány v některém dalším článku.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Domovská stránka firmy Moeller GmdH - www.moeller.net
  • České zastoupení Moeller Elektrotechnika s.r.o. - www.moeller.cz
  • České stránky přímo věnované řídícím relé a malý kompaktním PLC řady Easy - www.easy-mfd.cz
Hodnocení článku: