Plynulý chod těchto linek zajišťuje komplexní softwarové a hardwarové řešení Schneider Electric, která tak potvrzuje svůj dlouhodobý závazek k udržitelnosti a podpoře cirkulární ekonomiky. Za jediný den zrecykluje jedna linka průměrně 18 tun vytříděného plastového odpadu, a to bez jakéhokoli zbytků. Z takového množství odpadu vzniknou ekologické desky o celkové ploše 1 200 metrů čtverečních, které nacházejí uplatnění především ve stavebnictví nebo nábytkářském průmyslu. Oproti standardním deskám jsou navíc pevnější, nesají vodu, a tedy ani nehrozí, že by začaly plesnivět.
Jak vlastně celý proces výroby desek vypadá? Nejprve se odpad zpracovává v drtičce, poté se promíchá v mixéru, který velikostně odpovídá zhruba větší dodávce. Už homogenní materiál jde do rozvrstvovače, což je jedno ze zařízení, na které má česká firma LISA TECH patent. Odtud směs pokračuje k lisování do kaskády teplých a studených lisů, kde vznikají samotné desky.
Pro své plynulé fungování využívají eko-linky platformu EcoStruxure, která v sobě integruje řídicí systém Modicon M262, průmyslový software EcoStruxure Machine Expert a další připojené komponenty (frekvenční měniče, softstartéry, servopohony apod.). Platforma umožňuje vývojářům LISA TECH snadnou integraci nových systémů včetně řešení třetích stran.
Modicon M262 zajišťuje sběr dat ze všech částí linky, jejich vyhodnocování a řízení všech klíčových komponent, od dopravníkových pásů přes drtící jednotky až po lisovací zařízení. Díky komplexnímu monitoringu celého procesu zpracování odpadu a inteligentnímu řízení spotřeby energie dosahuje platforma EcoStruxure jak významných energetických úspor, tak snížení ekologické stopy výroby.
„Projekt ekologických výrobních linek je ukázkovým příkladem cirkulární ekonomiky v praxi. Jsme hrdí, že Schneider Electric, který principy oběhového hospodářství podporuje, může být jeho součástí prostřednictvím svých udržitelných řešení. Těší nás, že přispíváme k tomuto produktu s přidanou hodnotou, který pochází z dílny české společnosti a slaví úspěch daleko za hranicemi naší země,“ uvádí generální ředitel Schneider Electric Pavel Bezucký.
„Produkce našich ekologických desek vyžaduje přesnou souhru všech výrobních procesů. Proto jsme při vývoji eko-linky oslovili právě Schneider Electric, který má s pokročilou automatizací a digitalizací v průmyslu bohaté zkušenosti. Zároveň obě naše společnosti spojuje závazek k udržitelnosti, která je i podstatou našeho produktu,“ říká ředitel společnosti LISA TECH Martin Klepáč.
V zahraničí byly eko-linky instalovány například již ve Švédsku, Polsku, USA, Austrálii nebo na Novém Zélandu. V Nevadě tyto desky použili na pokrytí plochých střech průmyslových hal společnosti Tesla, která zde vyrábí lithium-iontové akumulátory do elektromobilů. Na stavbu střechy o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních byly zpracovány 2 tisíce tun kompozitního plastu ze skládek, což představuje úsporu 336 tun na emisích CO2.
https://www.se.com/cz/cs/work/campaign/innovation/platform.jsp
https://www.se.com/cz/cs/
https://lisatech.cz/