Jste zde

Vliv elektrické sítě na automatizaci odhalí audit

Vliv elektrické sítě na výrobu, si lze představit jako naprosto reálnou neviditelnou ruku nad červeným tlačítkem STOP. Aby bylo možné zjistit, co se v elektrické síti děje, případně proč dochází k nejrůznějším výpadkům výrobních strojů, výpadkům jističů, přehřívání a rychlému stárnutí motorů, servomotorů a pohonů  je potřeba si ji nechat změřit.

V průmyslu a při výrobě se využívají nejrůznější suroviny a mezi ně patří i elektrická energie. Její vlastnosti a okamžitý stav významně ovlivňuje celý výrobní proces. Proto jsou v podnicích a závodech specialisté, kteří se o ní starají, a to jak z hlediska spotřeby, tak i kvality. Ostatně právě kvalita el. energie má největší vliv na spotřebu, ale především na celou ekonomičnost výroby. Stačí málo a pokles napětí může zastavit celý výrobní proces. To má daleko rozsáhlejší dopad na danou firmu než to, zda se zhasíná na záchodech nebo se v létě vypíná klimatizace.

 K řešení a prevenci těchto situací je často jedinou cestou hloubkový audit kvality elektrické sítě, který prostřednictvím odborného měření zobrazí skutečné příčiny problémů v elektrické síti. Následující příklady jsou situace z reálných měření společnosti Blue Panther. Ta je schopna analyzovat získaná data a nabídnout praktická řešení na základě svých 25.letých zkušeností s měřením a znalostí elektrické sítě v České republice.

Audit odhalil nestabilní síť

Výrobní společnost, která je předním dodavatelem řešení pro průmyslové obrábění, se specializací na automatizované obráběcí a manipulační systémy pro automobilový průmysl, řešila problém s transformátorem, který byl na hranici svých výkonových možností, a způsoboval tak výkyvy napětí v elektrické síti.

Aby byl zjištěn rozsah problémů, byl proveden hloubkový audit elektrické sítě, na jehož základě byl navržen a následně dodán kompenzační systém Elspec Equalizer. Výsledkem jeho nasazení je nyní stabilní elektrická síť, snížila se spotřeba, a tím vznikla rezerva výkonu pro nasazení dalších výrobních strojů, bez nutnosti investovat do nového, výkonnějšího transformátoru. Investice do hloubkového auditu elektrické sítě a kompenzačního systému se vrátila již po 5 měsících.

Někdy stačí přehodit kabel

Dalším reálným příkladem byla situace řešená u globálního dodavatele řešení a vybavení pro automobilové interiéry. V jednom z výrobních závodů v České republice jim docházelo k výpadkům napájení některých citlivých strojů, které zastavovali výrobní proces. Jejich kontrakty s automobilkami vyžadují dodávku dílů přesně ve stanovený čas, jinak jim hrozí pokuty, případně ukončení spolupráce. Bylo tedy rozhodnuto a provedený audit elektrické sítě opět odhalil nestabilitu sítě, výskyt stejnosměrné složky, a také koncepční chybu ve využívání dostupných transformátorů. To následně vedlo i vyřešení celé situace. Citlivé stroje byly přepojeny na jiné trafo. Návratnost investice do auditu tak byla okamžitá.

Kvalita výrobků na prvním místě

Technologie výroby v 99 % ovlivňuje sama sebe. Už sama existence výrobních strojů odebírající elektrický proud ze stejného transformátoru znamená, že elektrické napětí je tímto odběrem zásadně změněno pro všechny dané stroje. To se dělo i u jednoho výrobce světel. Hloubkový audit od společnosti Blue Panther odhalil soustavné mikro-výpadky napětí, které způsobovaly přerušení citlivé technologie výroby a zmetkovitost výsledných výrobků. 
Jelikož kvalita výrobků je pro danou společnost existenční otázkou a hlavním mottem, vedení se rozhodlo na základě auditu pro kompenzační systémy. Dle změřených parametrů bylo navrženo a nasazeno několik Equalizerů, což snížilo výskyt mikro-výpadků v síti závodu na minimum, a tím se odstranila i zmetkovitost. Návratnost vynaložené investice zde byla opět okamžitá.

Už neplatí pokutu pro „zlobivé“

Posledním příkladem byla situace v podniku, který se zabývá automatizovanou výrobou kovových polotovarů formou sváření. Svářecí agregáty mají vysoký špičkový odběr energie právě ve chvíli, kdy dochází k startu elektrického oblouku. Situace může být o to horší, pokud se tak děje v opakovaných cyklech a ještě hůře, pokud jsou tyto cykly synchronizované. To se dělo i v tomto případě, kdy vlivem dvoufázových svářeček docházelo ke kolísání napětí, zvýšení flickeru a nízké hodnotě účiníku sítě. Následkem byla pravidelná penalizace od distributora elektřiny.

Aby se zjistila aktuální situace, byl proveden hloubkový audit, tedy týdenní měření a záznam dat elektrických veličin, jejich následná analýza ve vztahu k používaným technologiím a výsledné praktické doporučení pro řešení situace. Zde bylo možné v daném stavu navrhnout kompenzační systém, který zajistil zvýšení účiníku na úroveň požadovanou dle normy a snížení kolísání napětí (flickeru). Od teď už pokuty platit nemusí. Investice byla zpět za 3 měsíce. 

www.blue-panther.cz

Hodnocení článku: