Jste zde

Novinka - Moderní hlídač tlaku pneumatických systémů = Sick PAC50

Zajímavou novinkou v nabídce společnosti Sick AG je snímače přetlaku či podtlaku vzduchu pneumatických systémů s označením PAC50. Nejzajímavější na snímači tentokrát není ani tak jeho měřící část, jako jeho uživatelsky přívětivé uživatelské rozhraní a pěkné "vychytávky" v oblasti napojení na řídící jednotku, např. PLC.

Popis snímače Sick PAC50

Sick PAC50 je elektronický tlakový spínač pro pneumatické aplikace pro měření podtlaku (vakua) nebo přetlaku v rozsahu od -1 až do 10 barů. Kontrola podtlaku se využívá například pro pneumatické zvedací a sběrací systémy s přísavkami. Měření přetlaku, resp. měřeno hodnotu tlakového vzduchu, pak obvykle pro kontrolu správné hodnoty tlakového vzduchu pro různé pneumatické systémy tvořené písty a pneumatickými pohony. Zde příliš nízký tlak neumožňuje správnou funkci zařízení a příliš vysoký tlak může naopak způsobit jeho poškození. 

Konkrétně je snímač vyráběn v měřících rozsazích -1 až 0 barů / -1 až 1 bar / 0 až 1 bar / 0 až 6 barů / 0 až 10 barů / -1 až 10 barů, přičemž kontrolované hranice (spodní i horní) lze libovolně nastavit v celém rozsahu snímače.

V prvé řadě snímač hned na první pohled zaujme moc pěkným provedením/designem polykarbonátového pouzdra, kterému dominuje poměrně velký maticový LCD displej s dvoubarevným LED podsvícením a trojice výrazných tlačítek. Vzhledem k tomu pak celkové rozměry pouzdra  63 x 35 x 35 mm jsou opravdu minimalistické. To navíc obsahuje na horní straně M12 konektor pro elektrické připojení k nadřazenému elektronickému systému a na spodní straně přívod měřeného tlaku v podobě šroubením G1/4 nebo PIF rychloupínání na hadičky 4 mm. Na zadní černé části plastového pouzdra se nachází integrované upevnění na DIN lištu a součastně díry pro připevnění na panel. Na uvedené kompaktní rozměry velmi pěkná výbava. Navíc celý design je dle mého názoru velmi velmi povedený a osobně mám rád, když se i průmyslové stroje, zařízení a komponenty vyznačují i na pohled pěkným designem. Proč by průmyslové prostředí muselo nutně být designově sterilní? Vždyť mnoho lidí dnes stráví v práci více času než doma, takže i pracovní prostředí by mělo být nejen ergonomické, ale i pěkné na pohled. Vše doplňuje stupeň krytí IP65 nebo IP67, které je vhodné i do potravinářského průmyslu s častým mytím netlakovou vodou.

Na zmíněném zobrazovacím maticově-segmentovém LCD displeji je jednak zajímavé kontrastní zobrazení barevné na černém podkladu, čímž velmi pěkně imituje LED displeje. Dvoubarevné LED podsvícení slouží pro efektivní indikaci naměřené hodnoty mimo nastavené tolerance. Při správné hodnotě je podsvícení displeje zelené, když je hodnota mimo hranice, změní se podsvícení na červené. Tím i na velkou vzdálenost a hned na letmý pohled je možné zpozorovat, že odlišnost.

Třemi tlačítky (nahoru/dolů/Enter) se provádí jak pohyb v nastavovacím menu snímače, tak samotná změna hodnot. Provádí se tak například nastavení rozsahu, spodní a horní toleranční hranice, volba jednotek (bar, MPa, kPa, psi, inHg), volba typu spínaného výstupu nebo nastavení analogové výstupu.

Tím jsme se dostali k nabídce připojovacího elektrického rozhraní. Zde je také několik velmi zajímavých praktických nápadů určitě zjednodušující montáž. V případě dvou spínaných tranzistorových výstupů lze softwarově přes displej zvolit typ spínání mezi PNP, NPN nebo push-pull, tedy není nutné napojení řešit již před objednáním snímače. V případě provedení s analogovým výstupem po průběžný real-time přenos hodnoty tlaku pak není nutné se rozhodovat mezi napěťovým nebo proudovým výstupem, protože jsou přítomny oba a navíc se si snímač sám automaticky vybere a nastaví napěťový nebo proudový podle toho, na jaký vstup je připojen. To je pěkná a velmi užitečná záležitost, protože již nehrozí, že omylem připojíte napěťový výstup na nízkoohmový proudový vstup, čímž je můžete snadno zničit. Automatická volba typu analogového výstupu elektronika snímače provádí na základě měření odporu vstupu, na který je připojen (pro proudový vstup odpor do 600 ohmů, zatímco pro napěťový min. 3 kOhmů).

Nakonec je nabízeno i provedení s datovou komunikací prostřednictvím protokolu IO-Link revision 1.1. Jeho pomocí lze nejen průběžně získávat aktuální hodnotu tlaku, ale i měnit nastavení snímače.

 

Základní parametry:

  • Funkce: měření hodnoty a hlídání překročení tlaku provozního vzduchu
  • Měřené médium: suchý vzduch podle normy ISO 8573-1-2010
  • Měřící rozsah: -1 až 10 barů
  • Přesnost měření: +/- 1,5 % hodnoty celkového rozsahu
  • Přepočet na jednotky: MPa, kPa, bar, psi, inHg
  • Připojovací výstupy:
    • 2x spínaný (nastavitelný PNP/NPN/push-pull),
    • analogový výstup (automatické přepínání typu 0-10 V a 4-20 mA),
    • datová komunikace IO-Link 1.1.
  • Napájecí: napětí 17 - 30 VDC / odběr do 40 mA
  • Rozměry: 63 x 35 x 35 mm
  • Provozní teplota: 0 až 60°C
  • Stupeň  krytí: IP65 nebo IP67
  • Ovládání: pomocí LCD displeje a 3 tlačítky, příp. IO-Link

 

Závěr:

Snímač tlakového provozního vzduchu Sick PAC50 mě osobně hlavně zaujal celkovým designem pouzdra i zobrazovacího displeje a několika užitečnými  "vychytávkami" v podobě softwarové volby typu spínaného výstupu a automatického rozlišení a nastavení analogového výstupu pro jeho připojení k PLC. V těchto vlastnostech se výrazně odlišuje od podobných zařízení ostatních výrobců.

Odkazy:

Hodnocení článku: