Jste zde

Bezkontaktní kapacitní snímače přiblížení - obecný popis

Kapacitní snímače přiblížení umožňují bezkontaktně detekovat, příp. měřit, přiblížení předmětů na vzdálenost až několika desítek mm. Jejich hlavní výhodou je možnost detekovat prakticky libovolný materiál a montážní provedení bude obvykle shodné s indukčními snímači.

Kapacitní snímače přiblížení, podle názvu, by měly být opakem k snímačům indukčním ve smyslu materiálu, jehož přiblížení detekují. Svou konstrukcí však zvládnou i některé aplikace méně vhodné pro indukční princip detekce. Zatímco indukční snímače mohou reagovat jen na elektricky vodivé materiály, kapacitní snímače detekují jak ty nevodivé, tvářící se jako dielektrikum, tak i ty vodivé. U nich se pak uplatňuje jako dielektrikum vzduch mezi senzorem a detekovanou kovovou ploškou.

Dnes je na celosvětovém trhu nepřeberné množství výrobců těchto snímačů. Obecný princip a funkce je však shodný a právě obecným vlastnostem jsem věnoval tento článek.

Použití kapacitních snímačů

Kapacitní senzory mají podobné uplatnění, jako ty indukční:

  • Typicky pro snímání polohy nekovových materiálů.
  • Strojní průmysl - dopravníky, detekce posunu, detekce tloušťky materiálu ...
  • Potravinářský průmysl - míchací stroje, balící stroje, plnící stroje, posuvné dopravníky.
  • Dřevoobráběcí stroje.
  • Montážní linky - nastavení pozice.
  • Textilní stroje.
  • Sledování a detekce úrovně hladiny materiálu (sypké, kapalné, pevné) např. v zásobníku.
  • Detekce pohybu a posuvu, přesné nastavení pozice - dopravníky...
  • Detekce malých kovových plošek (lepší citlivost než indukční senzory).

 

Princip kapacitního snímače

Běžný kapacitní snímač přiblížení válcového provedení obsahuje několik za sebe řazených bloků elektrických obvodů, které pracují v posloupnosti:

  • RC Oscilátor (OSC).
  • Vyhodnocovací obvody - komparátor v případě diskrétního výstupu.
  • Koncový stupeň (výkonový).

Řazení bloků uvnitř běžného kapacitního snímače.

Hlavním aktivním prvkem kapacitního snímače je kotoučová elektroda uvnitř válcového pouzdra, které působí i jako stínění. Vytvářejí tak kondenzátor, který má nějakou základní kapacitu, která se pak dále mění se změnou dielektrika - přiblížení detekovaného objektu. Kapacitní snímač je pak doplněn rezistorem, s kterým je součástí RC oscilátoru. Ten je tedy rozlaďován právě změnou kapacity aktivního snímače. Výstupní napěťový signál oscilátoru je usměrněn a filtrován pro získání stejnosměrné složky. Ta je poté porovnávána v komparátoru s referencí a logický výstup Q  již řídí výstupní výkonový spínací stupeň. V případě analogového provedení je použit převodník frekvence-napětí a výstup je koncipován jako lineární závislost napětí nebo proudu na přiblížení předmětu k senzoru.

Princip kapacitního snímače.

Příklad funkce logického výstupu kapacitních snímačů.

Z pohledu náhradního obvodu (N.O.), tvořeného přiblíženým předmětem o konkrétním materiálu a kapacitním snímačem, lze princip měření rozdělit do třech následujících kategorií:

  • Přiblížení el. nevodivého materiálu s danou permitivitou - N.O. se chová jako klasický kondenzátor s dielektrikem
  • Přiblížení el. vodivého materiálu neuzemněného - přiblížený předmět se chová jako další elektroda a uplatní pouze permitivita vzduchu mezi snímačem a předmětem. N.O. se chová jako dva sériově zapojené vzduchové kondenzátory
  • Přiblížení el. vodivého materiálu uzemněného - přiblížený předmět se chová jako uzemněná elektroda. Uplatní pouze permitivita vzduchu mezi snímačem a předmětem, přičemž N.O. se chová jako paralelní zapojení dvou vzduchových kondenzátorů.

 

Provedení s el. nevodivým materiálem.

Provedení s el. vodivým materiálem neuzemněným.

Provedení s el. vodivým materiálem uzemněným.

Redukční činitel

U kapacitních snímačů, stejně jako u indukčních, souvisí maximální detekovatelná vzdálenost na materiálu detekovaného objektu. Ta se změní o násobek redukčního činitele (koeficientu). U kapacitních senzorů je rozhodující relativní permitivita εr detekovaného materiálu. Snímací vzdálenost může být rovněž ovlivněna teplotou, protože εr je teplotně závislé. Definice ostatních katalogových parametrů odpovídá definicím u indukčních snímačů (viz. článek "Indukční snímače přiblížení - obecný popis").

Materiál

Dielektrická konstanta

Redukční činitel

Vzduch

1

0

Teflon

2

0.2

Olej

2.2

0.25

PVC

2.9

0.27

Plexisklo

3.2

0.29

Sklo

5

0.4

Voda

80

1

Kov

-

1

Dielektrické konstanty a redukční činitele některých materiálů.

Provedení běžných snímačů

Běžně vyráběné kapacitní snímače se obvykle vyrábějí v podobných provedeních jako indukční snímače. Proto pro podrobnější popis odkazuji právě na článek "Indukční snímače přiblížení - obecný popis".

Elektrické vlastnosti

Stejně jako indukční snímače, i kapacitní se v praxi nejčastěji vyrábí s 2m PVC kabelem nebo 4pinovým konektorem pro připojení. Také je lze podle typu spínání zátěže při přiblížení předmětu rozdělit na spínací PNP nebo rozpínací NPN.

Typické 2vodičové a 4vodičové výstupy kapacitních snímačů.

Mechanické upevnění

Z pohledu mechanické zabudovatelnosti snímače do zařízení se vyrábí ve dvou provedeních:

  • vestavné provedení (flush)
  • nevestavné provedení (Non-flush)

Vestavné (vpravo) a nevestavné (vlevo) provedení a připevnění snímačů.

Dále pak existují různá tvarová provedení pouzdra:

  • válcová - ty lze dále rozdělit, podle možnosti upevnění, na senzory bez závitu (hladké) a s upevňovacím závitem (M8, M12, M18, M30 apod.).
  • kvádrová - mají různé rozměry a nebývají v případě indukčních snímačů příliš běžná. Využívají se hlavně pro velké snímací dosahy až 50 mm.

 

Závěr

Kapacitní snímače jsou další z možností, jak i v obtížných podmínkách bezkontaktně detekovat nebo zjišťovat přiblížení objektů. Výhodou proti indukčním snímačům je možnost nasazení na téměř všechny materiály. Nevýhodou pak větší vliv rušení a nižší spínací frekvence. Hlavní použití tak obvykle spočívá v detekci el. nevodivých pevných, sypkých i tekutých materiálů. V oblasti detekce kovových předmětů je výhodné jejich nasazení v případech, kde nám již vadí nízká citlivost indukčních snímačů.

Odkazy:

Hodnocení článku: