Co je a k čemu použít jednotku HWg-SH4?
Představte si dveře od domu, školy, kanceláře či jakéhokoliv jiného objektu či místnosti a možnost jejich odemykání ne mechanicky klíčem, ale jen přiblížením RFID čipu v podobě malé klíčenky k snímacímu panelu. Dveře se okamžitě během několik desítek milisekund automaticky odemknou a pustí příslušnou osobu dovnitř. To však jen v případě, že daná osoba má nastaven v řídicím systému přístup, resp. oprávnění otevřít ty konkrétní dané dveře. Někdo poznamená, že mít klíč a RFID čip je skoro to samé. Jenže jeden stejný RFID čip lze použít pro otevření různých dveří, pro které bude mít příslušná osoba nastavené právo vstupu a naopak neumožní přístup do místností a prostor, kde nemá co dělat. Takovou přístupovou tabulku lze navíc snadno předělat téměř "pár kliknutím myší" a například bez nutnosti někdy složité diskuze s nepříjemnou konkrétní osobou, která z nějakého důvodu nechce některé klíče vrátit, nebo je třeba ztratila. Navíc při ztrátě klíče jednou osobou je někdy nutné z bezpečnostních důvodů vyměnit celý zámek a otravovat třeba i dalších několik desítek lidí ohledně výměnu klíče za nový. Tedy nic příjemného jak pro postiženého ztrátou, tak pro ostatní uživatele stejných dveří.
Typické příklady použití RFID s HWg-SH4
První typický příklad - malá i středně velká firma:
Zaměstnanec firmy má tlustý svazek mnoha různých klíčů, protože jeden je od hlavních dveří budovy firmy, druhý je od mezidveří v chodbě, třetí je od dveří kanceláře, kde pracuje, další od vstupních dveří výrobní haly, od zadních vchodových dveří apod. Navíc v kanceláři visí na věšáku klíče od skladu potřeb, od záchodu (zajištěné, aby je nenavštěvovali špinaví dělníci z výroby), od archivu starých dokumentů apod. To vše může naráz vyřešit jeden RFID čip a celofirmně instalovaná soustava RFID čteček, elektricky ovládaných zámků, několika řídicích krabiček, jako jsou například HWg-SH4. Ty mohou pracovat jako zcela autonomní řídicí jednotky a není zcela nutné, jako u konkurenčních výrobků, mít nějaký serverový počítač s běžícím speciálním softwarem, kterého se běžní uživatelé tolik bojí. Zároveň i zde je samozřejmě tato možnost řízení z PC serveru velice dobře podporována, takže podle velikosti firmy je možné si zvolit nejvíce vyhovující řešení.
Druhý typický příklad - bytový dům:
Bytový dům s i několika desítkami obyvatel s několika dveřmi společných prostor. Ano zde obvykle se instalují na všechny dveře zámky s nastavením na stejný klíč, takže obyvatelé domu mají "jeden klíč na všechno". Ale dnes častá velká fluktuace obyvatel, zvláště nájemníků, může způsobovat i třeba nechtěné zapomenutí vrácení klíče či klíčů, které se následně mohou dostat do nepovolaných rukou osob, které v domě nemají co dělat. Další věc je zamykání domu např. na noc proti vniknutí zlodějů, které často v noci se vracející společensky unavený nájemník zapomene. To vše lze opět zajistit systém s RFID čipy a elektronicky řízeným zámkem přes krabičky HWg-SH4, který prostě automaticky odemkne i zamkne vždy při každém příchodu či odchodu. Při ztrátě RFID čipu se prostě jen jeho identifikační číslo vymaže z databáze a osobě se vydá nový RFID čip v hodnotě pár korun a zaregistruje do databáze. A je hotovo! Jednotky HWg-SH4 jsou navíc zcela samostatně fungující ovládací jednotky, takže jejich použití prakticky nevyžaduje žádné další náklady, jako je nějaký ovládací centrální pult apod. Buď se dají nastavit a kontrolovat lokálně z připojeného notebooku, nebo je lze připojit na internet a nastavovat odkudkoliv vzdáleně. Toto je výhodné pro domy, o které se stará nějaká "najatá" správcovská společnost, která tam má možnost řešit věci na dálku a tím nájemníci nemusí platit drahé výjezdy technika přímo k domu.
Provedení jednotky HWg-SH4 a instalační kit
První věc, na kterou musím co nejdříve upozornit, je fakt, že celý systém řízení přístupu / odemykání dveří pomocí RFID čipů či případně i zadáváním kódu na klávesnici s jednotkami HWg-SH4 i elektricky ovládanými zámky se může realizovat buď ve stylu "chci jen jednotku HWg-SH4 a RFID a zámky mám či si koupím jinde" nebo bez práce stylem "vše koupím již současně s jednotkou HWg-SH4" jako k ní nabízený tzv. "instalační kit". První varianta je výhodná pro aplikace, když již něco zákazník využívá nebo mu instalaci bude provádět zkušená IT firma. Druhý případ tzv. "instalačního kitu" je výhodný pro běžné uživatele, protože získají kompletní instalační sadu i s podrobným obrázkovým manuálem - kam, co a jak zapojit, aby vše na první zapnutí fungovalo.
Já osobně jsem dostal možnost jeden takový kompletní základní kit vyzkoušet, přičemž v nabídce jsou různé instalační kity s různými typy zámků a RFID čteček, takže si vybere každý. Princip funkce zapojení je však vždy obdobný.
Základem celé sestavy je pěkně vypadající modrá, celokovová krabička řídicí i ovládací jednotky HWg-SH4 o velikosti cca 100x95x30 mm. Tak je tzv. srdcem celého systému řízení automatického přístupu, kdy vyhodnocuje RFID kódy načtených čipů (tzv. tagů), porovnává je s vytvořenou databází a pak dle nastavení přístupových práv daného konkrétního čipu otevře či neotevře (odemkne či neodemkne) jedny či dvoje dveře. Každá HWg-SH4 krabička totiž má vstupy a výstupy na připojení dvou RFID čteček či RFID čteček s klávesnicí a dvou výstupů pro ovládání elektrických zámků. Pro více než dvoje dveře tak je nutné mít větší počet HWg-SH4 krabiček. Nebudu se podrobně zmiňovat o zapojení HWg-SH4, protože to je zcela vyčerpávajícím a snadno přehledným způsobem popsáno v k článku přiloženém českém pdf manuálu.
Příklad běžící jednotky SH4 se zapojeným kitem tvořený RFID čtečkou s klávesnicí, elektricky ovládaným zámkem, magnetickým čidlem dveří. Součástí kitu je i několik RFID klíčenek. V mém případě jsem pak měl navíc připojeno ještě odchozí tlačítko, které po stisku otevře zámek i bez přiložení RFID klíčenky.
Nastavení a provoz HWg-SH4 s RFID čipy a el. zámky
Pro potřeby nastavení a provoz přístupů prostřednictvím zařízení HWg-SH4 jsou k dispozici dvě následující možnosti:
- Webové rozhraní běžící přímo uvnitř krabičky SH4 přístupné lokálně i vzdáleně přes ethernetovou/internetovou komunikaci
- PC software DCD2, který běží na počítači správce / uživatele a vzdáleně komunikuje s SH4 opět přes ethernetovou/internetovou komunikaci
Webové rozhraní HWg-SH4
Ovládací webové rozhraní přímo v každém zařízení HWg-SH4 umožňuje provádět kompletní nastavení, ovládání a kontrolu funkce přes běžný webový prohlížeč bez nutnosti cokoliv do PC správce či uživatele instalovat. Tento režim ovládání je již uživatelům nějakého zařízení od společnosti HWg velice dobře známý, protože ho má již dnes většina HWg produktů. Také uspořádání nastavovacích obrazovek je v zásadě velmi podobné například webovému rozhraní nového Poseidonu2. Ani noví uživatelé myslím si nebudou nijak dlouho pátrat ve menu, protože vše je velmi přehledné a jasné. V levém sloupci jsou na výběr všechny dostupná nastavovací okna a jejich pojmenování je výstižné.
Oba vstupy pro připojení RFID čteček i obě sady dvoustavových binárních výstupů na elektrické zámky jsou jde zobrazeny v seznamu, i když hardware není fyzicky připojen. Výhodou toho je, že si lze zkusit cvakání výstupů pro zámky i bez fyzického připojení zámků. Samozřejmě pro načítání RFID kódů musí být připojena vždy alespoň jedna RFID čtečka. V příslušných oknech "RFID" a "Door" se pak provádí nastavení zvoleného typu RFID čtečky a elektrického zámku. Zatím jsou k dispozici 4 položky, které jsou i součástí nabízených HWg instalačních kitů, ale v budoucnu bude seznam přibývat a navíc výrobce dle jeho vyjádření rád přidá do seznamu nastavení pro konkrétní RFID čtečku a zámek uživatele.
Vytvoření databáze uživatelů a jejich RFID čipů se provádí velmi jednoduše v okně "User DB". Ani není nutné zjišťovat a vyplňovat RFID kód ručně, ale prostě jen přiložíte RFID čip ke čtečce a pak kliknete na políčko "Add User" a již jen doplníte zbylé identifikační údaje uživatele (jméno, příjmení ), které slouží však jen čistě pro orientaci správce v databázi. Zbývá již jen přidat číslo výstupu dveří, které se mají otevřít (tedy Door1 nebo Door2 nebo oboje). A to je vše. Po "Save" již to je hned aktivováno a funguje. Tedy velmi jednoduché. Případný požadavek na číselný kód zadaný na klávesnici pro otevření příslušných dveří se provádí přímo v nastavení příslušeného modulu dvěří "Object Door". Mimo databáze je samozřejmě možné dát povel k otevření dveří i ručně kliknutím na příslušnou ikonu v úvodním okně "Home".
Software HWg-DCD2
Výhodou počítačového softwaru pro OS Windows (pracuje na WinXP, Vista, Win7 a Win8) je možnost z jednoho "okna" ovládat a spravovat najednou více HWg-SH4 krabiček, zatímco v případě webového rozhraní HWg-SH4 se musíte vždy ke každé jednotlivé HWg-SH4 připojit přes příslušnou IP adresu. Zde v DCD2 uvidíte všechny aktuálně napojené krabičky současně, stavy jejich dveří i RFID čteček a lze i jeho prostřednictvím vzdáleně každou HWg-SH4 nastavovat. Narozdíl od podobných konkurenčních systémů se provedená nastavení vždy nahrávají přímo do příslušné HWg-SH4 ovládající konkrétní dané dveře, takže ani po ztrátě připojení s počítačem se softwarem DCD2 je přístup do dveří stále plně funkční.
Program je dodáván zdarma na CD společně v balení se zařízením SH4 a instalace pod OS Windows je otázkou okamžiku. Pak se hned ve START menu i na ploše objeví ikona DCD2 a program stačí jen spustit. Celý program je jednoduchý a intuitivní na ovládání. Po zapnutí programu totiž nejsou vidět žádná HWg-SH4 zařízení, i když jsou připojena. Ta se nejdříve musí vložit do v okně vlevo nahoře zobrazeného stromového seznamu pomocí vlevo dole uvedeného tlačítka "Add". Následně se v hlavním centrálním okně objeví právě připojená zařízení SH4 a po jejich rozkliknutím i jejich RFID čtečky a "dveře (Door)". Aby je bylo možné ovládat a zobrazovat jejich stav je nutné je vybrat pravým tlačítkem a zadat "Add". Tím se objeví v hlavním seznamu "Location" a je možné s nimi dále pracovat (zobrazovat jejich stav, dveře jedním klikem ručně otvírat/zavírat apod.) a také je zařazovat do skupin například dle jejich umístění (kancelář, hlavní chodba, sklad, hlavní dveře apod.). Pak je již snadné je rozlišovat podle identifikace zvolené uživatelem. Vytváření databáze osob je pak podobně jednoduché jako v případě webového ovládání HWg-SH4. Prostě jen vyvoláte okno "Users", klikne se na "New User" a již stačí vyplnit jen libovolné identifikační údaje příslušné osoby s oprávněním pro vstup a ručně zadat nebo automaticky přes čtečku načít RFID kód jemu přiděleného čipu či karty.
Přidání do databáze nové osoby pro přístup je v softwaru HWg-DCD2 prostřednictvím položky "Users->New User" velmi jednoduché.
Závěr
Pro každého, kdo řeší potřebu elektronicky řízeného vstupu osob do různých prostor, ať již to jsou kanceláře, domy, byty, školy, sklady atd., je zařízení HWg-SH4 s příslušnými doplňky či přímo s nabízenými kity ideálním řešením. Snadná je instalace, zprovoznění i nastavení.
Jednotku HWg-SH4 jako samostané zařízení nebo doplněnou o různé instalační kity obsahující vše potřebné na zprovoznění můžete například objednávat přes internetový obchod HW Serveru: obchod.hw.cz
Odkazy:
- Stránky výrobce: http://www.hwgroup.cz
- Internetový obchod HW Server: obchod.hw.cz