Jste zde

Multikanálový přenosný PC osciloskop PicoScope 4824

PicoScope 4824 představuje přenosné provedení osciloskopu pro aplikace vyžadující současné měření na několika vstupech. Pomocí 8 analogových kanálů s 12bitovým rozlišením lze snadno analyzovat audio, ultrazvuk, vibrace, výkon a časování komplexních systémů atd. a zároveň na několika vstupech plnit úkoly rozsáhlého množství přesných měření.

Parametry měřících vstupů

Každý z 8 kanálů osciloskopu PicoScope 4824 poskytuje vertikální rozlišení 12 bitů, šířku pásma 20 MHz a vyrovnávací paměť 256 MS. Při rychlém vzorkování 80 MS/s je tak PicoScope 4824 schopen poskytovat velmi přesné výsledky měření. Každý ze vstupních kanálů je vybaven 12 vstupními rozsahy od ±10 mV do ±50 V s plným rozsahem stupnice, SFDR 60 dB a má svůj vlastní filtr dolní propusti s nastavitelným rozsahem frekvence od 1 Hz do plné šíře vlnového pásma osciloskopu. To umožňuje potlačit šum na vybraných kanálech, zatímco sledujete vysokofrekvenční signály na jiných kanálech. Dostatečná paměť umožňuje i analýzu neperiodických signálů, včetně několika sériových sběrnic, jako je UART, I2C, SPI, CAN a LIN a řídicích a ovládacích signálů.

Super rychlé připojení USB 3.0 dovoluje nejen rychlý sběr a přenos dat, ale umožňuje také data rychle a snadno přímo z pole tisknout, kopírovat, ukládat a odesílat e-mailem. USB rozhraní tak odstraňuje potřebu nosit sebou objemný externí napájecí zdroj, což ocení především technici, kteří se s osciloskopem musí pohybovat.

Výstup generátoru průběhů

PicoScope 4824 má dále navíc i integrovaný 14bitový univerzální generátor signálů (AWG) s nízkou úrovní zkreslení a vzorkovací frekvencí 80 MS/s, který lze využít pro simulaci signálů z chybějících snímačů během vývoje výrobku, nebo k zátěžovým testům v celém provozním rozsahu. Signály lze buď importovat z datových souborů, nebo je vytvářet pomocí grafického editoru AWG, který je součástí dodávky. Samozřejmě nechybí ani generátor funkcí s možností generování základních signálů sinus, trojúhelník, obdélník až do 1 MHz, spolu s úrovní DC a mnoha dalších standardních signálů. Regulovat lze jak úrovně offsetu a frekvence, tak i jejich frekvenčního rozmítání.

Možnosti zpracování a vyhodnocení v PC

Z pohledu zpracování naměřených průběhů lze s připojeným osciloskopem a v PC nainstalovaným softwarem PicoScope 6.0 provádět například měření výkonu napěťových i proudových signálů, analyzovat ztrátový výkon, nárazový proud či spotřebu proudu v ustáleném stavu. Integrované měření a statistiky parametrů, jako je efektivní hodnota, frekvence, napěťová špička - špička a celkové harmonické zkreslení, umožňují přesnou analýzu kvality elektrického proudu. Také je možné změřit zkreslení až 100 harmonických průběhů.

Vícekanálová koncepce také například umožňuje sledovat signály proudu a napětí na všech 4 vodičích 3 fází a neutrálním vodiči pro měření ve 3fázových systémech, charakterizovat a vyvážit zatížení napříč fázemi. Pomáhá to identifikovat špatné spoje, které mohou způsobit vypínání jističe nebo transformátoru a přehřátí vodiče.

Funkce jako zvýšení rozlišení, testování pomocí masky, sériové dekódování, pokročilé spouštění, automatické měření, matematické kanály, režim XY nebo segmentovaná paměť jsou již u osciloskopů PICO prakticky samozřejmostí. To stejné pak platí i pro matematické výpočty vstupních signálů a jejich referenčních průběhů. K dispozici máme seznam jednoduchých funkcí jako je sčítání a inverze, nebo si můžeme otevřít editor rovnic a vytvořit si vlastní komplexní funkce obsahující trigonometrii, exponenciály, logaritmy, statistiky, integrály a derivace.

S vyrovnávací pamětí 256 MS dokáže osciloskop zachytit přes 5 minut nepřetržitého průběhu dat (50/60 Hz) ve vysokém časovém rozlišení. Pomocí sady nástrojů pro vývoj softwaru (SDK) je možné naprogramovat vlastní aplikace, jejichž rozsah je omezen pouze velikostí volného místa na pevném disku PC.

Na konec je nutné zmínit, že podobně jako u jiných modelů osciloskopů PICO zde nechybí ani spektrální analyzátor pro frekvenční rozbor složek signálů. Jedním kliknutím na tlačítko se otevře okno pro zobrazení spektrálního průběhu zvolených kanálů až do celé šířky pásma osciloskopu. Komplexní rozsah nastavení pak dává kontrolu nad počtem spektrálních pásem, typem okna a režimem zobrazení.

Základní vlastnosti (dle výrobce):

  • Počet vstupů: 8 měřících kanálů.
  • Vertikální rozlišení: 12 bitů.
  • Šířka pásma: 20 MHz.
  • Vzorkovací frekvence: 80 MS/s.
  • Přesnost DC: 1 %.
  • Vstupní rozsahy: ±10 mV až ±50 V.
  • Vyrovnávací paměť: 256 MS.
  • Vyrovnávací paměť průběhu: 10 000 segmentů.
  • Generátor průběhů: 1 vstup, rozlišení 14 bitů, frekvence až 80 MS/s.
  • Připojení k PC: rozhraní USB 3.0.
  • Funkce:
    • sledování průběhu v několika oknech na obrazovce,
    • funkce osciloskop a spektrální analyzátor,
    • pokročilé digitální spouštěče,
    • dekódování sériových sběrnic,
    • měření výkonu napěťových i proudových signálů,
    • analýza ztrátového výkonu,
    • měření nárazového proudu,
    • měření spotřeby,
    • integrované měření a statistiky parametrů (efektivní hodnota, frekvence, napěťová špička - špička a celkové harmonické zkreslení),
    • a další.

 

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

ake su (este) dalsie varianty osciloskopov pre menej narocnych (amaterov), povedzme co najviac muziky za co najmenej penazi do 300e ?