Jste zde

PRONETA, kontrolní a diagnostický nástroj PROFINET sití

Tento softwarový nástroj máte k dispozici přímo od společnosti Siemens a navíc zcela zdarma. Tak proč jej nevyzkoušet a třeba nezačít používat.

Při uvádění PROFINET sítě do provozu se řeší základní úkoly a to kontrola zapojení sítě (topologie), nastavení názvu zařízení podle projektu a kontrola zapojení vstupů a výstupů. Pak přijde vhod vhodný softwarový nástroj, který usnadní některé kroky.

PRONETA přímo od společnosti Siemens se kupodivu nijak neinstaluje, běží z adresáře, kde jej máte rozbalen a stačí pro jeho spuštění jen akceptovat podmínky používání. Což je fajn. My jsme ji měli k dispozici na otestování někdy od podzimu, kdy ještě nebyla volně dostupná, ovšem nyní je již uvolněna pro všechny zájemce.     

Překontrolujte si dostupnost poslední verze, tahle je již starší, viz dále. 

 

Aby to ale nebylo zase tak jednoduché, PRONETA používá WinPcap driver verze 4.1.2 a vyšší a při spuštění kontroluje jeho přítomnost na PC, takže pokud jej nemáte instalován, PRONETA se ani nespustí. WinPcap je k dispozici zdarma na webu výrobce, navíc jeho instalaci můžete mít třeba ve složce PRONETY.

Dále je potřebný Microsoft.NET Framework v4.0 a  Microsoft Visual C++ redistributable package.

 

Instalace WinPcap je naprosto jednoduchá a velmi rychlá.

 

Mezitím jsme si našli na webu poslední verzi PRONETY 2.0.9.8, která vyšla těsně před Vánoci. Jediné hlavní okno programu, ze kterého máte přístupné hlavní menu, analýzu sítě PROFINET, test I/O zařízení a nastavení nástroje.

K základním funkcím PRONETY patří: 

  • Zobrazení seznamu zařízení na síti
  • Zobrazení topologie sítě
  • Uložení seznamu a topologie do souboru pro pozdější referenci
  • Reset zařízení do továrního nastavení
  • Základní konfigurace zařízení na síti (název, IP parametry)
  • Konfigurace podle projektu ze Step7
  • Čtení diagnostických záznamů ze zařízení
  • Ovládání vstupů a výstupů I/O zařízení (ET200) – kontrola zapojení

 

 

První jsme zkusili nastavení, jasně vybrat síťový adaptér na našem PC.

 

Dále nějaké drobnosti ohledně skenování sítě a přiřazení vlastností zařízení.

 

GSD neboli GSDML soubory pro identifikaci zařízení na lince PROFINET. Pokud tam to, co máte na síti nenajdete, můžete si z webu stáhnout další, odkaz je funkční přímo na support Siemens.     

 

Pak už zbývá jen spustit online analýzu. Vše nějakou dobu trvá, není to hned. My jsme neměli žádnou síť s PROFINET účastníky k dispozici, tak jsme to vyzkoušeli se switchem, PLC S7-1200 a HMI. Uvidíme, co nám nástroj najde.

 

Tak a skenování sítě v plném proudu. Přesně tohle je ta naše topologie. Jenže takto ji nástroj najde po prvním skenování, při každém další už něco vypadne a stabilně je vidět jen PC a HMI. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Tohle je stabilní online nález topologie a připojeného zařízení, v online režimu můžete u každého zařízení využít kontextovou nabídku na akce, například indikace zařízení mění jas na obrazovce HMI podobně jako blikání LED na PLC, dále ovládat I/O, konfiguraci, zobrazit webové rozhraní a také reset do továrního nastavení.

Celá načtená konfigurace se dá uložit do souboru pro pozdější vyhodnocení, jak uvidíme na závěr.

 

Zajímavý byl stav PLC S7-1200, které po prvním skenu spadlo do stavu, v jakém jej moc často nevidíte. Všechny tři stavové diody SIMATIC různě blikaly, PLC program se zastavil, z komunikačních LED svítila jen zelená. Proto na předešlém screenu není PLC vidět.

Jedná se o pokus na atypické síti, takže si vše vyzkoušejte raději na opravdovém PROFINETu s masterem a slave účastníky.

 

Následně se po vypnutí a zapnutí PLC dostalo do zajímavého stavu, bylo ve STOPu a nešlo nastartovat. Pouze přes TIA portal se dal PLC program znovu rozběhnout. Tak jsem zrovna udělal screen z diagnostického bufferu a celkem nás pobavila ta hláška v závorce. Ovšem je třeba si uvědomit, že naše sestava je atypická a neběží na ní Profinet protokol.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Konfiguraci jsme si uložili a zkusili znovu načíst v offline režimu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.     

 

Další funkce samozřejmě nic nenajde, jinak ale můžete číst a nastavovat periferii, třeba ET200SP, připojenou na PROFINETu. 

 

Na závěr jsme načetli starší soubor z nějakého Siemens školení, kde je vidět správná konfigurace a funkce.  Na PROFINETu je vidět PLC, měnič pohonu a ET200SP. Pravé okno pak při online zobrazí vyčtení diagnostického bufferu ze zařízení, zobrazení chybových zpráv pro jednotlivé sloty, dekódování zpráv.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Závěr: 

Je toho ještě více co se dá s nástrojem dělat, například přístup do HW konfigurace Step7, komparace uložené offline a online topologie, editace názvů zařízeni. Tak vzhůru na zkoušení v pořádné PROFINET síti a nezapomeňte si stáhnout poslední verzi PRONETY.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Download poslední verze PRONETA a dokumentace: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/67460624   

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

Hodnocení článku: