Jste zde

Nízkonákladová automatizace s roboty igus

Mezi novinky německé společnosti igus patří nový přístup k automatizaci prostřednictvím cobotů ReBeL a online tržiště vhodných robotických komponent RBTX. Nejnovější funkcí je pak možnost ovládat i roboty igus hlasem a gesty pomocí Alexy od Amazonu.

Nízkonákladové aplikace igus s roboty a AI

Obecně se považuje pro malé firmy vstup do světa robotické automatizace za složitý a časově náročný. Proto německá společnosti igus vyvinula koncept nazvaný "Low Cost Automation", kterým chce dokázat opak. Jejím cíle má být zpřístupnit nákladově efektivní a uživatelsky přívětivá automatizační řešení pro každého při zachování vysoké kvality díky plnému vývoji a výrobě v německém Kolíně nad Rýnem.

To znamená, že i všechny roboty společnosti igus jsou „made in Cologne“ – od vstřikování a montáže PCB až po programování. Patří sem také ReBeL Cobot, který je k dispozici v plně vybavené plug-and-play verzi za pouhých 4 970 eur. Pro uživatele, kteří hledají ještě kompaktnější řešení, vyvinul igus sestavu ReBeL KID. Zákazníci mohou prostřednictvím online tržiště RBTX kombinovat kompatibilní levné příslušenství od více než 100 výrobců, jako jsou chapadla nebo systémy vidění, pomocí principu plug-and-play – podporovaného online nástroji a 3D modely. RBTX je navržen tak, aby umožnil společnostem všech velikostí začít s automatizací za nízkou cenu. Stále důležitější roli pak zde hraje i umělá inteligence. Umělá inteligence může pomoci rychleji a snadněji vyvinout řešení automatizace, například pomocí simulací založených na umělé inteligenci. Zákazník ušetří nákup robota a úsilí o integraci a může svou aplikaci nejprve otestovat.

Společnost igus také nabízí produkty s ovládáním hlasem a gesty na základě AI. Alexa od Amazonu může být připojena přímo k robotům igus nebo lze integrovat ovládání gesty prostřednictvím univerzálního robotického ovládacího rozhraní ROS 2. Díky tomu bude v budoucnu snadné definovat pohyby robota. Současně společnost igus používá AI i k monitorování robotů a rychlé a snadné integraci zrakových senzorů. Robotický tým však zkoumá také i možnost samotného programování pomocí řeči nebo gest.

Nabídka robotů igus

Společnost igus nabízí celou škálu typů robotů, přičemž se zaměřuje zejména na menší nosnosti a co nejnižší hmotnosti robotů díky konstrukci s velkým využitím různých typů plastů:

  • ReBeL cobot - ReBeL je první robot vyrobený z vysoce odolného plastu. S pouhými 8 kg je nejlehčí ve své třídě. Kompaktní, prostorově úsporný design s integrovaným řídicím systémem v základně otevírá zcela nové oblasti použití pro servisní robotiku. Ve spolupráci s lidmi přebírá ReBeL úkoly v prostředí akce a gastronomie. ReBeL robot je k dispozici jako plug-and-play verze s integrovaným řídicím systémem a robotickým softwarem nebo jako open-source verze. Uživatelé si navíc mohou vybrat mezi čtyřmi nebo šesti stupni volnosti a přizpůsobit tak ReBeL svému individuálnímu aplikačnímu scénáři.

  • Articulated arm robot - igus roboty s kloubovým ramenem lze flexibilně používat v široké škále aplikací, od štítkování přes výběr a umísťování předmětů až po zajištění kvality. Robot se skládá z převážně optimalizovaného plastu a je proto mimořádně levný. S ramenovým robotem můžete kombinovat chapadla od různých výrobců a navrhnout jej v barvě dle výběru.

  • Linear robots - igus lineární robot se dvěma osami, plochý lineární robot se třemi osami nebo prostorový lineární robot se čtyřmi osami se skládají z prefabrikovaných lineárních os a krokových motorů.Jejich oblasti použití jsou od paletizačních aplikací s vysokou nosností až po aplikace rychlého uchopení a umístění a přesné lepení.

  • Delta robots - Delta roboty igus jsou určeny pro rychlé vybírání a umísťování předmětů a jsou k dispozici s dvou- nebo tříosou kinematikou pro různé velikosti pracovních ploch. Vzhledem k velmi rychlé rychlosti vychystávání až 100 ks / min. jsou ideální pro rychlé vychystávání předmětů na dopravním pásu nebo pro třídění.

  • SCARA robot - SCARA roboty od igus jsou k dispozici s tří- nebo čtyřosou kinematikou, a proto nabízejí výhodu výběru mezi různými velikostmi pro pracovní plochu. Roboty jsou k dispozici s kompatibilním řídicím hardwarem jako verze s rozvaděčem nebo s montážní lištou (DIN). Typickou oblastí použití robotů SCARA jsou úkoly typu pick-and-place v laboratorních aplikacích.

  • igus 7th-axis - pod označením "7th-axis" se skrývá snadné rozšíření pracovního prostoru pro všechny lehké roboty o 7. osu, tedy dopředný pohyb. Pro snadnou integraci jsou k dispozici vhodné sady adaptérů pro roboty igus®, Universal Robots, Epson, Omron, Franka Emika, Doosan a mnoho dalších. Ovládání probíhá přes digitální I/O, UR Cap nebo systém igus Robot Control a délka posuvu může být až 6000 mm s přesností 0,3 mm při nosnosti až 55 kg.

Závěr

Společnost igus bude i letos v Hannoveru na veletrhu Hannover Messe představovat novinky v oblasti nízkonákladové automatizace. Návštěvníci na veletrhu HANNOVER MESSE 2024 mohou mimo robotů igus vidět i Education AGV, což je open source řešení a autonomní výuková platforma sestávající z automatizovaného systému řízených vozidel (AGV), který lze kombinovat s coboty, jako je ReBeL nebo ReBeL KID.

Odkazy:

Hodnocení článku: