Jste zde

NINA: Roboti se ujímají kreativních profesí

Robotický nosič kamery NINA automaticky snímá objekt a vypočítává vzdálenost a řídí plynulé a konzistentní natáčení za pomoci robota. Umožní otestovat úhly spuštěním simulací před skutečným natáčením, využívat programové sekvence a jejich knihovny.

Mezi novinkami na veletrhu CES se našla celá řada ukázek, jak průmyslové technologie vstupují do sektoru zábavního průmyslu. Není to překvapení, již několik let analytici konstatují, že umělá inteligence a virtuální realita se nejrychleji prosazuje právě v sektoru her a zábavy. I tento obor má vedle svých nositelných zařízení také ryze profesionální aparatury.
V jednom z článků jsme se věnovali aktivnímu gimbalu Blink Focos, který využívá kameru, výpočetní výkon i konektivitu smartphonu ke sledování pohybujících se objektů a sám se natáčí ve směru akce. Tento spotřebitelský kousek má i průmyslové příbuzné. S jedním z nich přijel na CES Doosan, známý z mnoha průmyslových oborů.
Kamerový systém NINA zaujal a získal cenu CES 2022 Innovation Award. Pro natáčení kamery se používá autonomní pojízdný robot, vybavený ramenem. Kamerový robotický systém, navržený s ohledem na tvůrce obsahu pro profesionály a středně velké podniky, přináší novou generaci řízení pohybu prostřednictvím vlastního uživatelsky přívětivého softwaru, který každému umožňuje osvojit si profesionální filmařské dovednosti a vytvářet obsah v produkční kvalitě na nejvyšší úrovni.

 

Robot s familiárním jménem NINA ("New Inspiration. New Angle") automaticky snímá objekt a počítá vzdálenost, což umožňuje plynulé a konzistentní natáčení za pomoci robota. Uživatelé budou moci předem otestovat úhly spuštěním simulací před skutečným natáčením, aby šetřili čas a ušetřili výrobní náklady. Doosan navíc plánuje vytvořit otevřenou platformu pro uživatele, kteří si budou moci vyměňovat přednastavené pohyby kamery, aby zpestřili výsledky natáčení a umožnili začátečníkům začlenit úhly, které se obtížně natáčí, pouhým kliknutím na tlačítko.

NINA dorazí také s oceňovaným hardwarem, včetně 360stupňové rotace a ergonomicky kompaktním designem, který zajistí výkon na úrovni průmyslových robotů s užitečným zatížením 25 kg. Bezpečnostní funkce a funkce nouzového zastavení robota používají šest snímačů momentu a stejně jako v průmyslu mají nejvyšším skóre bezpečnosti. Mezi další unikátní funkce patří joypad pro ruční natáčení, import a export pohybu, předsimulace nebo rotace o 720 stupňů.

Cenově se robotický systém včetně software bude jistě pohybovat v řádech profesionální techniky, ale již předem je jasné, že se prosadí v produkčních společnostech napříč zábavou, reklamou, sociálními médii a dalšími relevantními odvětvími. Softwarové funkce, simulace a možnost předem vyzkoušet a zaznamenat úhly, vzdálenosti i pohyb kamery pro nejlepší záběr výrazně sníží časovou náročnost produkce filmového obsahu, která stojí nemalé peníze. Robotické nosiče se také stanou alternativou pro technologii steady-cam, náročnou na obsluhu a drony, které mají řadu aplikačních omezení v uzavřených prostorech.

https://www.doosanrobotics.com/en/ 

Hodnocení článku: