Jste zde

Nejmenší lankový snímač, který kdy spatřil světlo světa

Lankové snímače dokáží přesně měřit polohu a vzdálenost v celé řadě průmyslových odvětví a ve výzkumu a vývoji. Díky své spolehlivosti, snadné instalaci a relativně nízkým nákladům jsou ideálním řešením do sériové výroby. Společnost Micro-Epsilon nabízí širokou paletu lankových snímačů, mezi nimiž nechybí ani nejmenší snímač tohoto typu na světě, který je navržen pro vysoce rychlá měření.

 

Předností lankových snímačů jsou nulová údržba, spolehlivý provoz, snadná instalace a jednoduché seřízení. Těmto všestranným snímačům polohy a vzdálenosti navíc nevadí ani velmi omezený montážní prostor. V závislosti na modelu lankové snímače měří polohu a vzdálenost ve vysoce rychlých procesech a v OEM výrobě. Díky svým vlastnostem nacházejí tyto snímače uplatnění v celé řadě průmyslových odvětví, ve zkušebních ústavech, mobilních strojních zařízeních a v lékařské technice. Využívat je lze například k měření výšky zdvihu, k monitoringu rehabilitačních zařízení, k polohování operačních stolů, k měření při provozu strojních zařízení a k celé řadě dalších aplikací.

Malé snímače předurčené pro velké věci

Unikátem v portfoliu lankových modelů značky Micro-Epsilon je nový miniaturní snímač wireSENSOR MT19. Ten svými rozměry odpovídá jednocentové minci, a představuje tak nejmenší lankový snímač na světě. Tento model je speciálně určen k testování, při němž dochází k vysokému zrychlení lanka, a disponuje měřicím rozsahem až 40 mm. MT19 se používá mimo jiné při testování letadel a závodních vozidel. Obzvláště vhodný je například k provádění deformačních testů. Hodnoty týkající se deformace figurín v automobile poskytují životně důležité informace o bezpečnosti testovaného vozidla. Přesné určení této deformace automobilovým návrhářům umožňuje optimalizovat design interiéru vozidel, a tím v konečném důsledku zvýšit bezpečnost cestujících.

Na testovací figurínu je připevněna celá řada snímačů, přičemž zvláštní pozornost je věnována hlavě, hrudníku, páteři, pánvi a dolním končetinám. Pro získání co nejrealističtějších hodnot o deformaci jsou lankové snímače instalovány přímo na sledovaných částech testovací figuríny, což jsou však místa, která nabízejí jen velmi omezený prostor. Díky svému kompaktnímu designu a průchozím otvorům v pouzdru mohou být miniaturní lankové snímače od společnosti Micro-Epsilon snadno instalovány i na mimořádně malém prostoru, jak tomu je v případě testovacích figurín.

Lankové snímače MT jsou chráněny odolným hliníkovým pouzdrem a speciálně navrženy pro extrémně vysoké zrychlení, takže jejich lanko dokáže sledovat i velmi rychlé pohyby, např. model wireSENSOR MT19 je určen pro zrychlení až 60 g. Snímač na základě sofistikovaného principu poskytuje přesné hodnoty polohy a vzdálenosti a splňuje velmi náročné požadavky, které jsou na tato zařízení kladeny při nárazových zkouškách.

Produktová řada společnosti Micro-Epsilon zahrnuje ještě další dva miniaturní snímače MT určené pro vysoce rychlé měření na malém prostoru. Snímač wireSENSOR MT33 měří polohu a vzdálenost při měřicím rozsahu až 80 mm, zatímco model MT56 umožňuje měření v rozsahu až 130 mm. Všechny tyto snímače jsou vybaveny hliníkovým pouzdrem, měřicím lankem z nerezové oceli a potenciometrem.

Distributor pro ČR: www.micro-epsilon.cz

Hodnocení článku: