Jste zde

Napájecí zdroje PSU67 s IO-Link pro modulární stroje

Novinkou na poli decentralizovaných "chytrých" zdrojů jsou typy Turck PSU67-1P (230 VAC -> 24 V DC) a PSU67-3P (400 VAC -> 24 V DC) s krytím až IP67 a IO-Link pro přímé umístění na dopravníky nebo konstrukce strojů bez použití přídavných skříní. Tuto novinku pak doplňují i klasické DIN zdroje.

Jednou z hlavních složek každého elektrického zařízení je napájecí zdroj. Bez elektrické energie není chod systémů možný. A pro moderní distribuovaná řízení jsou potřeba i vhodné kompaktní a flexibilně použitelné zdroje i v provedení bez nutnosti jakékoliv přídavné skříně.

Sortiment zdrojů Turck Společnost Turck proto disponuje širokým portfoliem spínaných zdrojů různých typů a provedení jak pro napájení jednotek v rozváděčových skříních, tak i pro moderní distribuované decentralizované systémy v podobě modulárních strojů nebo rozsáhlých dopravníkových systémů.

Celý sortiment lze v zásadě rozdělit do následujících dvou základních kategorií:

  • Průmyslové spínané zdroje na DIN lištu s krytím IP20
  • Decentralizované napájecí jednotky s krytím IP67.

Spínané zdroje s IP20 na DIN lištu

Do první kategorie lze zařadit řadu IM82, což jsou univerzální 24 V DC spínané zdroje pro proudové zatížení 2,5 A, 5 A, 10 A nebo 20 A, tedy jinak řečeno s výkony 60 W, 120 W, 240 W a 480 W. Výstupní napětí lze nastavit v rozsahu 24 až 28 V DC, přičemž vstupní napětí napájení může být buď klasicky střídavé 1-fázové v rozsahu 85 až 264 V AC, nebo i 3-fázové (vstupní svorky L1, L2, L3) v rozsahu 340 až 575 V AC.

Zdroje lze provozovat samostatně, nebo paralelně (s vazební diodou) a jejich součástí je ochrana proti přetížení a překlenutí výpadku sítě až 30 ms. Přístroj je certifikován na bezpečné nízké napětí (SELV) dle EN 60950.

Napájecí zdroje Turck na DIN lištu s krytím IP20.

V sortimentu řídicí a měřicí techniky Turck se uvedené zdroje hodí zejména pro napájení řídicích jednotek nebo interfaceových spínacích a kontrolních přístrojů řady IM, IME, IMS a IMC. Do stejné skupiny zdrojů na DIN lištu pak spadají i zástavbou velmi uzoučké (jen 12,5 mm široké) systémové 24 V DC zdroje řady IM12. Ty poskytují galvanicky oddělené SELV napájecí výstupy o výkonu 12 W s ochranou proti zkratu a běhu naprázdno. K dispozici jsou provedení se šroubovacími i pružinovými odnímatelnými svorkami. Zajímavá je ATEX / IECEx certifikace pro použití ve výbušném prostředí zóny 2. Zdroje IM12 jsou ideální pro napájení měřicích modulů Turck IM(X).

Decentralizované napájecí jednotky s IP67

Druhou kategorií jsou pak decentralizované napájecí jednotky Turck řady PSU67. Ty představují moderní kompaktní elektronické 24 V DC zdroje, které umožňují jednodušší a flexibilnější instalaci v distribuovaných a modulárních zařízeních, tedy přímo v terénu a i možnosti vzdáleného monitorování jejich provozního stavu. Tvůrci systémů tak mají možnost flexibilně navrhovat aplikace podle různých specifických požadavků.

Napájecí zdroje Turck PSU67-11 a PSU67-12.

Napájecí zdroje ve variantách PSU67-11 a PSU67-12 představují velmi rozměrově kompaktní provedení s výstupním výkonem 48 W (2 A), 91 W (3,8 A) a 192 W (8 A) s rozměry 140x85x35 mm a 240x122x70 mm a montážními otvory pro přišroubování na plochu. Provozní teplotní rozsah je -25 až +60 °C. Pro připojení vstupního napájení i výstupu slouží kruhové konektory (3-pinový pro vstupní střídavé napětí 100 až 240 V AC a 4-pinový se dvěma 24 V DC výstupy).

Hlavní parametrů Turck PSU67-11 a PSU67-12.

Nové Smart zdroje PSU67-1P/3P s IO-Link

Letošní horkou novinkou společnosti Turck jsou pak Smart napájecí zdroje s označením PSU67-1P-1S a PSU67-3P-1S. Ty představují nové portfolio flexibilních 24 V DC napájecích jednotek pro napojení 1 a 3-fázového vstupního napětí. Tyto robustní elektronické napájecí jednotky s krytím IP67 pracují při teplotách od -25 do +70 °C a lze je instalovat přímo u stroje bez nutnosti ochranných opatření a tak se lze zcela obejít bez rozvodných skříní.

Napájecí jednotky PSU67-1P a 3P jsou k dispozici pro výstupní proudy 15, 20 nebo 25 A a jsou opatřeny kruhovými konektory M12, 7/8" nebo HAN-Q4.

Vysoká bezpečnost je zajištěna elektronickými ochranami proti chodu naprázdno, přetížení a zkratu. Integrované výstupy chráněné pojistkou eFuse snižují nároky na kabeláž a umožňují použití menších průřezů kabelů.

Napájecí zdroje PSU67-1P & 3P  jsou vybaveny IO-Link komunikací nejen pro monitorování stavu zdroje, ale i pro možnost vzdáleného nastavení parametrů.

Nové zdroje PSU67-1P a 3P lze ovládat a parametrizovat prostřednictvím tlačítek nebo dálkově přes komunikační rozhraní IO-Link. Takto lze provádět i vzdálené zapínání a vypínání napájecích jednotek, doladění napětí v rozsahu 24 až 28 V DC či resetování všech spuštěných kanálů.

IO-Link však umožňuje odesílat ze zdroje i důležitá provozní data a parametry, jako jsou chybová hlášení, aktuální napětí, teplota, stav pojistek a stav provozních hodin, takže lze i napájecí jednotky použít k rozšíření systémů monitorování stavu. K dispozici však stále zůstávají i tradiční indikační reléové výstupy (DC-OK).

Porovnání blokových schémat 1-fázového zdroje PSU67-1P a 3-fázového zdroje PSU-3P.

Kompletní sortiment doplňků M12 POWER

Turck i rozšiřuje svou řadu integrovaných řešení pro decentralizované napájecí zdroje M12 Power s kódováním K, L, S a T. Kromě již dostupných napájecích kabelů M12 nově nyní obsahuje také samostatné zástrčky, zásuvky, rozdělovače a adaptéry M12 na 7/8”. Kromě připojovací technologie nabízí Turck také technologii M12 Power v robustních blokových modulech I/O a RFID.

Tato široká škála možných kombinací umožňuje jednoduchá a efektivní řešení strukturovaného a decentralizovaného napájení, od napájecího zdroje přes ovládací skříň až po všechna koncová zařízení. Uživatelé tak těží z vysoké dostupnosti systému a také úspory času a nákladů, a to dokonce i při vysokých teplotách.

Závěr

Portfolio kompaktních řídících i komunikačních průmyslových komponent přímo s krytím IP67/67 se neustále rozšiřuje a aby je bylo možné dobře je využít, je nutné k nim použít i příslušné vhodné napájecí zdroje. Nemá smysl použít řídící jednotku s IP65 bez nutnosti použití skříně, když pak je nutné použít nějakou skříň / kryt pro napájecí zdroj. Proto moderní zapouzdřené zdroje navíc dnes již doplňované i o různé možnosti průmyslové komunikace pro jeho monitorování a případně i vzdálenému nastavení.

Odkazy:

Hodnocení článku: