Jste zde

Nanotrubičky v solárních článcích - 2. díl

Zatímco v 1. díle jsme se mohli seznámit s použitím nanotrubiček jako AR vrstvy a jako nosnou strukturu pro 3D solární články. Teď v 2. díle se pojďme podívat na použití nanotrubiček jako průhledných elektrod a hlavně ve formě hlavního aktivního prvku solárního článku...

O možnostech nejrůznějšího využití nanotrubiček v našem okolí i ve vědě, a to nejen těch uhlíkových, bylo již napsáno mnohé. Velký potenciál tohoto specifického materiálu se snaží vědci využít i v případě konstrukce solárních článků. Aktuálně se výzkum a vývoj v tomto směru ubírá převážně následujícími třemi směry použití:

  • nanotrubičky jako vrchní AR vrstvy solárních článků zajišťující lepší absorpci světla
  • nanotrubičky jako průhledné vodivé elektrody
  • nanotrubičky jako hlavní konstrukční prvek, jako převodník světla na elektrický proud

 

V předchozím uvedeném 1. díle (viz článek Nanotrubičky v solárních článcích - 1. díl) jsme se mohli seznámit s použitím nanotrubiček jako AR vrstvy a jako nosnou strukturu pro 3D solární články. Teď v 2. díle se pojďme podívat na použití nanotrubiček jako průhledných elektrod a hlavně ve formě hlavního aktivního prvku solárního článku..

Nanotrubičky jako transparentní elektrody

Velkým příslibem do budoucna je i použití uhlíkových nanotrubic ve formě vodivých průhledných elektrod místo jiných doposud využívaných materiálů, například ITO. To proto, že se vyznačují velmi vysokou elektrickou vodivostí i průhledností pro široký rozsah vlnových délek světla (barev). Navíc taková elektroda je velmi pružná a hodí se tak nejen pro solární články, ale i pro další optoelektronické prvky (např. displeje).

Doposud využívané tenké oxidy různých kovů (např. ZnO, SiO2, ITO či TiO2), totiž vždy mají nějaké výrazné slabiny, ať již je to nedostatečná elektrická vodivost (TiO2, SiO2), velký útlum světla (některá provedení TiO2), výrazně selektivní spektrální charakteristika, která propouští jen některé vlnové délky (některá provedení TiO2, ITO), nebo velmi vysoká cena materiálu (Indium v ITO).

Jde totiž o to, že u každého solárního panelu musí světlo do nitra struktury projít přes alespoň jednu průhlednou elektrodu, která musí zároveň plnit dvě velmi odlišné funkce, tedy mít velmi vysokou elektrickou vodivost a zároveň být průhledná, což splňuje jen málo materiálů. Asi doposud nejvíce využívaným materiálem byl oxid india ve formě slabé napařené vrstvy (ITO). Ten sice oplývá slušnou vodivostí, ale je velmi drahý a zároveň je méně průhledný než by bylo pro solární články vhodné. Hlavně propouští jen světlo určitých vlnových délek, což dost snižuje účinnost ještě předtím, než dojde k samotné přeměně na elektrickou energii. Navíc lze jeho průhlednost jen velmi špatně a málo ovlivňovat, je málo mechanicky odolný a drahý.

Při použití tenké vrstvy uhlíkových nanotrubic, přesněji řečeno opticky průhledné jednovrstvé sítě uhlíkových nanotrubek (SWNT), však lze získat obojí. Jak vysokou vodivost, tak vysokou průhlednost, plus mnoho dalších vlastností navíc (ohebnost, mechanická odolnost). Přitom lze při výrobě snadno ovlivňovat optické vlastnosti, což umožňuje „naladit“ rozsah vlnových délek (barvy), které má vrstva propouštět. Také je možné propouštět i jiné složky záření, než je viditelné světlo, což je umožňuje nasadit i pro převodníky tepla (infračerveného záření) na elektrickou energii nebo prostě jen účinnější solární články, protože ITO infračervené světlo nepropouští.

 

Ukázka průhlednosti nanotrubičkové transparentní elektrody

Nanotrubičkové solární články

I když je to stále vzdálená budoucnost a je nutné dořešit plno problémů před tím než vznikne první solární článek z uhlíkových nanotrubiček, již dnes mají vědci jasno, že to pravděpodobně bude možné. Mám teď zde na mysli přímo použití uhlíkových nanotrubiček jako hlavní zdroje elektrické energie ze světla, tedy přesněji jako ten aktivní prvek - fotodioda, která převádí světlo na elektrickou energii.

Vědci totiž již zjistili a vyzkoušeli, že ozářená uhlíková nanotrubička se chová jako polovodič s laditelnou velikostí zakázaného pásma 1,0 až 1,3 eV, tedy že pro uvolnění elektronu je nutné dodat právě energii 1 až 1,3 eV. Tu může poskytnout dopadající světlo ve formě fotonů, protože trubičky zároveň dokáží i velmi dobře absorbovat světlo (absorpční koeficient je větší než 105 cm-1). To ve výsledku znamená, že uhlíková nanotrubička představuje velmi kvalitní „materiál“ pro stavbu solárních článků.

A nejen to. Dá se dokonce říct, že jde o vynikající materiál, protože za určitých podmínek byla zjištěna možnost generovat jedním fotonem více elektronů. Těmi podmínkami je použití nanotrubiček s tloušťkou stěny jen jeden atom při průměru trubice 1,5 až 3,6 nm a délce 3 – 4 mikrometry. Tento jev představuje velkou výhodu proti běžnému polovodičovému p-n přechodu, kde jeden foton absorbovaného světla vygeneruje jen jeden elektron, resp. jeden pár elektron – díra. Nanotrubička se tedy chová jako polovodičový p-n přechod, který však generuje více elektronů při stejném množství dopadající energie. Je tedy výrazně účinnější.

 

Zjednodušená struktura nanotrunbičkové fotodiody

Struktura nanotrubičkové fotodiody se skládá z izolačního substrátu, na kterém se nacházejí tři elektrody. Pokud se k nim připojí správné rozdílové napětí, nanotrubičky se začnou chovat jako zmíněný p-n přechod, tedy vzniklé volné elektrony jsou přitahovány ke kraji trubičky a separovány na opačnou stranu než díry. Vzniká tak elektrický proud generovaný světlem.

Vědci však šli ještě dál a začali studovat chování takto vzniklého solárního článku. Nejdříve nanotrubičku ozařovali paprskem laseru a sledovali, jak se bude měnit velikost produkovaného proudu v závislosti na intenzitě dopadajícího světla na nanotrubičky. A zjistilo se, že při postupném plynulém zvyšování energie fotonů se generovaný proud zvětšuje skokově. To by mohlo ve výsledku znamenat menší vliv malých kolísání osvětlení solárního článku na okamžitou hodnotu generovaného el. proudu.

Princip generování el. proudu dopadajícím světlem u nanotrubičkové fotodiody.

Závěr

Jak je možné z výše uvedeného vypozorovat, použití nanotrubiček na některé úrovni struktury solárních článků je v budoucnu téměř jistá. I když mnohé již bylo v laboratořích prakticky vyzkoušeno a ověřeno, na skutečné masové použití si stále ještě nějaký ten čas počkáme. Nejblíže praxi má asi uvedená 3D struktura solárního článku a použití nanotrubiček jako antireflexních krycích vrstev. Vývoj však pokračuje a již tento rok bylo například na stavebním veletrhu v Brně možné se prakticky seznámit s CIGS strukturou, která ještě před několika lety byla jen v plenkách.

Poznámka:

Celý článek ve omezené délce vyjde v 3. čísle časopisu Elektroinstalatér ročník 2010, který bude vydán 2.6.2010 (http://www.cntl.cz/index.html?o_lev=1).

 

Autor článku: Antonín Vojáček
vojacek @hwg.cz

DOWNLOAD & Odkazy

  • Článek Nanotrubičky v solárních článcích - 1. díl na serveru automatizace.hw.cz
  • David Hecht: "Transparent Carbon Nanotube Films Likely Successor to ITO for Commercial Applications", www.physorg.com/news158587561.html
  • Silke Diedenhofen a Jaime Gómez Rivas: "Harvesting light using nanostructured surfaces", FOM Institute for Atomic and Molecular Physics AMOLF, 2009
  • Arun Tej M.: “CARBON NANOTUBE BASED ORGANIC SOLAR CELLS“
  • Mike Priaulx: „Solar Cells and Nanotechnology“
  • James Throckmorton:“Nano Solar Cell: A High Efficiency Carbon Nanotube-Based Photovoltaic Device “
Hodnocení článku: