Jste zde

Moderní modulární transportní systém iTRAK

Modulární transportní systém iTRAK je inovativní transportní řešení společnosti Rockwell Automation, které je založeno na rychlých, servem řízených lineárních motorech a magnetických unášečích a umožňuje nezávislé řízení více unášečů na rovných a zakřivených drahách.

Co to je iTRAK ?

Společnost Rockwell Automation se rozhodla výrazně zasáhnout do oblasti dopravníků vývojem speciálního modulárního dopravního řešení s obchodním označením iTRAK. Dle informací od výrobce jde modulární polohovací systém tvořený nezávislým řízením různého počtu magnetických unášečů na pevné dráze. Tato jednoduchá konfigurace poskytuje patentované řešení úloh polohování či řízení rychlosti, kde nejsou rozestupy dopravníků nijak pevně dány. Umožňuje vytvářet výrobní/dopravní systémy s jednoduchým návrhem za pomoci přesně polohovaných unášečů.

Různé unášeče se skládají z rámu a lineárního motoru s permanentními magnety a mohou být polohovány nezávisle po přímých i zakřivených trajektoriích. iTrak tak může být například využit na balících linkách, ve farmaceutickém průmyslu (plnění infuzních sáčků), ale také na montážních linkách.

V porovnání s „natvrdo“ konfigurovanými řešeními, která často využívají pohonné řetězy, klínové řemeny nebo vřetenové pohony, nabízí tak iTRAK univerzálnější platformu pro nejrůznější druhy pohybů v poměrně velkém rozsahu.

Příklady použití dopravního systému iTRAK.

Pomocí systému iTRAK je možné sestavit jak horizontální, tak i vertikální transportní linky. Jednotlivé moduly o délce 400 mm jsou k dispozici jednak v rovném provedení, jednak v zakřiveném (90°). Všechny sekce jsou navíc k dispozici pro 3 různé velikosti rámů motorů (50, 100 and 150 mm) pro různé potřeby. Unášeče jsou pak k dispozici ve standardní verzi, ale i ve verzích zákaznicky upravených. Kromě modulární flexibility se iTRAK vyznačuje i přepravní rychlostí až 7 m/s a polohovou přesností od 0,05 mm. Zrychlení až 10 g umožňuje rychlé starty z klidu, což celému lineárnímu systému dodává na dynamice, ale současně, díky využití lineárních motorů a pokročilého digitálního řízení, se jedná a řešení s efektivním využití energií.

Programování celého dopravního systému iTRAK s koncepcí Integrated Automation Rockwell Automation se provádí s využitím univerzálního PC softwaru Studio 5000 Logix Designer. Pohyb každého unášeče může být naprogramován zcela individuálně.

 

Přiklady velkého provedení iTRAK dopravíku.

Části systému iTRAK

iTRAK poskytuje různé možnosti konfigurace, protože jeho obloukové a přímočaré moduly je možné kombinovat a vytvářet tak z nich systémy různých délek nebo tvarů dle požadavků příslušné aplikace. Tento systém je navíc možné umístit ve třech orientacích – vodorovné, svislé nebo nastojato.

Systém iTRAK se skládá z následujících součástí:

  • Přímočaré moduly iTRAK - přímočarý modul obsahuje lineární motor iTRAK představuje samostatný multifázový motorový modul.
  • Obloukové moduly iTRAK - obloukové motorové moduly iTRAK hladce spolupracují s přímočarými motorovými moduly a standardními unášeči.
  • Unášeče iTRAK - unášeče jsou k dispozici v různých velikostech a provedeních. Pohyb unášeče je sledován pomocí absolutního snímače polohy integrovaného do motorových modulů iTRAK.
  • Napájecí a řídicí modul - každý modul iTRAK obsahuje vlastní měnič, který vyžaduje napájení a komunikaci. Tyto nezbytné funkce poskytuje centralizovaný napájecí a řídicí modul (PCM).

 

Videa popisující a ukazující funkci systému iTRAK (odkazy na server youtube.com).

Závěr

Přepravní technologie iTRAK je rozhodně zajímavé a inovativní modulární řešení pro zjednodušení zajištění přepravy malých výrobků v rámci automatizované výroby pro přesun a polohování malých a kompaktních produktů velikosti. Jiná situace bude asi u produktů rozměry mnoha desítek milimetrů a hmotnosti mnoha jednotek i desítek kilogramů nebo u přepravy produktů na větší vzdálenosti, například mnoha desítek metrů mezi halami nebo výrobou a skladem apod. Proto si osobně nemyslím, že je to až tak výrazný konkurent tradičních řetězových, válečkový nebo pásových dopravníků. Spíše jde o další produkt ve formě alternativy. V některých případech také spíše než dopravníky může nahradit přesun produktů jinak řešený pomocí robotické ruky nebo pneumatického systému různých pístových přesunu apod.

Poznámka: V článku byly použity různé informace a obrázky poskytnuté společností Rockwell Automation.

Odkazy:

Hodnocení článku: