Jste zde

Modlink MSDD - připojovací rozhraní pro rozvaděče

Servisní připojovací rozhraní Modlink MSDD umožňují obsluze zařízení snadný a bezpečný přístup k řízení bez nutnosti otevření dveří rozvaděče. Různé zásuvky specifické pro různé státy a rozličné datové konektory poskytují vysokou flexibilitu, četná schválení umožňují celosvětové použití.

V mnoha aplikacích je nutné do dveří či stěny rozvaděče nebo panelu integrovat různá připojovací rozhraní, jak různé komunikační konektory, tak i různé napájecí konektory či zásuvky. V mnoha případech je nutné jich mít i více najednou, např. současně vyvedený USB a Ethernetový port pro stažení uložených dat na USB paměť a pro připojení PC pro ladění / nastavení zařízení. Pro tyto účely jsou obvykle nabízeny / prodávány krytky v provedení dimenzování do 22 mm standardizovaného kulatého otvoru pro tlačítka. To je dobré pro vyvedené jednoho konektoru. Pokud je však je potřeba vyvést současně více připojovacích míst současně, tak už je tento způsob málo praktický.

Pro tyto řešení je zajímavé provedení společnosti MURR ELEKTRONIK s označením Modlink MSDD, které tvoří modulární systém rámečku z plastu nebo kovu, odklápěcího průhledného či neprůhledného pružinového víka a zaklikávacích vestavných vložek / panelů s požadovanými konektory. I  když to na první pohled vypadá "honosně", tak to opět není nic jiného než jiný způsob vyvedení konektoru na dveřích rozvaděče či stěně panelu. Součástí není tedy žádná vestavěná elektronika. Jednou z hlavních výhod tohoto provedení je možnost mimo komunikační porty společně s nimi instalovat i napájecí zásuvky na 24 VDC či 230 VAC. Vzniká tak při zachování stupně krytí IP65 společné kompaktní připojovací rozhraní.

Výrobce uvádí, že hlavní výhoda je právě kompaktnost a hodí jako servisní rozhraní, kdy je možné například připojit programovací zařízení jak z pohledu napájení, tak komunikace, bez nutnosti otvírat rozvaděč a tím vystavit vnitřní komponenty skříně nebezpečí vhlkosti, vody či prachu. To je i z mého pohledu hlavní výhoda celého Modlink MSDD konceptu. Ze široké nabídky e-shopu MURR ELEKTRONIK je možné vybrat "mraky" různých typů vložek do několika rozměrů rámečků, které obsahují nejrůznějšími konektory nebo zásuvky na straně vnější a různé připojovacími terminály na straně vnitřní (tj. ze strany vnitřku rozvaděče) - buď různý typ připojovacích svorek (pružinové, pájecí) nebo různý typ konektorů.

Například lze v nabídce více než 170 vložek do rámečků najít následující možnosti:

  • Ethernet RJ-45 konektory,

  • 9-pin, 15-pin a 25-pin D-Sub konektory samice/samec,

  • různé kombinace 9-pin, 15-pin a 25-pin D-Sub konektorů samice/samec,

  • USB A konektory,

  • PS2 / DIN konektory,

  • různé národní typy zásuvek pro 230 VAC,

  • napájecí zásuvky pro USA,

  • jističe / proudové ochrany,

  • a různá vzájemná kombinace výše uvedených.

Nejzajímavější a nejméně nezvyklou je pak možnost použít držák na instalaci jističů nebo proudových ochran přímo přístupné vně rozvaděče. V průmyslové oblasti musí být zásuvky, jak požaduje norma, zajištěny až do 20 A proudovými chrániči (RCDs). V Modlink MSDD může být proto integrován běžný 2 pólový jistič. Po poruše lze jistič jednoduše znovu zapnout. Pro datovou komunikaci lze osadit podle konkrétních požadavků přípojku USB-A nebo RJ45, čímž vznikne kompletní programovací rozhraní včetně zajištěného elektrického napájení. Nabízíme vám řešení, které je na trhu jedinečné.

Pro mezinárodní použití jsou důležitá příslušná schválení. Servisní rozhraní Modlink MSDD s Doppelbart zámkem dobře známým z rozvaděčů jsou certifikována u UL podle cURus. V případě schválení vložek se jedná o takzvané konstrukční schválení, nově konfigurované vložky jsou tak okamžitě schváleny podle cURus.

Závěr

MURR ELEKTRONIK nabízí určitě zajímavé řešení pro ty, kteří potřebují na vyvést mnoha-pinový konektor nebo více než jeden port. V případě vytvoření jen jedno přípojného bodu, ať už je to jeden vyvedený USB či RJ-45 konektor, je stále jednodušší i levnější použít běžnější "kulaté" provedení pro otvor 22 mm, které splnit požadavek stejně dobře. 

Odkazy:

Hodnocení článku: