Jste zde

Modlink MSDD nová řada v rozhraní od Murrelektronik.

S tímto novým panelovým rozhraním vyvedete z rozvaděče, ovládacího pultu nebo skřínky co potřebujete, navíc včetně proudového chrániče se zásuvkou.

Nová směrnice o strojích ČSN 33-2000-4-41 říká, že zásuvky se jmenovitým proudem do 20 A musí být opatřeny proudovým chráničem, takže novou řadou rozhraní Modlink MSDD jednoduše vložíte ten správný proudový chránič do rámečku vedle zásuvky. Jak jednoduše tohle rozhraní sestavíte a upravíte, si ukážeme i na naší videoukázce v závěru článku.

 

Tady máme cvičnou sestavu rozhraní MSDD než bude namontovaná do patřičného místa. Rámeček i víko je na osahání z kvalitního plastu a docela hezky je průhledný díl povrchově upraven pro rozmázlý efekt. Víko disponuje tzv. chytrým otevíráním, což znamená, že integrovaná pružina pootevře krytku o 30°. Zamykání buď otočný knoflík, nebo klíč doppelbart.

 

Stačí víko otevřít a již máme vedle sebe zásuvku i s proudovým chráničem. Jako bonus můžeme ještě vyvést RJ45 a USB na patřičné rozhraní. Celá konstrukce je příjemně robustní, takže z přední strany nabízí krytí IP65 ze zadní, ve skříni, klasických IP20.

Pokud je proudový chránič vybaven, můžete jej vrátit do původního stavu bez nutnosti otevření dveří rozvaděče. Je to bezpečný a spolehlivý způsob. Často se totiž do zásuvek na stroji jen pro servisní PC zapojuje všechno možné i nemožné, různé brusky, vysavače, varné konvice a podobně. Proto stačí chránič s malým jističem a hotovo.

 

Pokud jste se s tímto řešením ještě nesetkali, tak si ukážeme, jak vypadá vše zezadu, kde se připojí patřičné signály.

 

 

Celý vtip je v rámečku, do kterého se vloží patřičné moduly  s rozhraním, jaké potřebujeme. Výrobce nabízí více než 4.000 kombinací různých variant.

 

Například proti verzi ze začátku článku, my budeme potřebovat českou zásuvku a RJ45 konektor.

 

Murrelektronik u těchto věcí vždy zachovává velkou flexibilitu, takže pokud nepotřebujete zásuvku, stačí do rámečku vložit středovou přepážku a již je možné osadit rozhraní klasickými moduly. Nebo jen jedním a na místo druhého použít záslepku, neboli "prázdný" modul.

Mimochodem do prázdného modulu si můžete vyřezat otvor pro cokoliv, pokud byste odpovídající rozhraní nebo jejich kombinaci náhodou nenašli v nabídce Murrelektronik.

 

Ze zadní strany je na každém díle objednací číslo a výrobce. Velice nás potěšilo, že jsme nenašli obligátní "Made in China", ale nápis, který svědčí o tom, že i u nás se ještě něco vyrábí.

Jen více takových nápisů a výrobků.

 

Po instalaci přepážky do MSDD rámečku již obligátním způsobem zaklapneme vybraný modul na místo.

 

A je to. Takhle pak během několika desítek sekund osadíte moduly, jak potřebujete.

 

Murrelektronik inovuje i starší rozhraní pro jeden modul, montáž se provádí také standardním způsobem.

 

Verze krytu z metalizovaného plastu je elegantní, umělá hmota se také nemusí stydět, vypadá velmi hezky.

 

Dost pokusů, osadíme MSDD rozhraním pro českou zásuvku a máme vše připraveno pro montáž na ovládací panel.

Ještě zbývá jen vyřezat správný otvor. 

Praktická video ukázka sestavení Modlink MSDD: http://youtu.be/TbvGUmahqqQ?hd=1

Závěr:

Tyhle rozhraní od Murrelektronik jsou opravdu velmi elegantní, takže pokud potřebujete, aby Vaše rozvaděče, skřínky, pulty dobře vypadaly, tak tohle je ta správná cesta. Samozřejmě ale hlavní je to, že třeba pro připojení k PLC není nutné otevírat rozvaděč, všechny potřebné signály se tímto rozhraním dají zpřístupnit jak pro servis, tak pro diagnostiku stroje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: