Jste zde

Minideskový počítač s Intel Atom a spotřebou do 5 W

Jednodeskový embedded počítač Kontron KTUS15/miTX vypadá jako dokonalá zmenšenina klasických velkých základních desek. Zde je však na desce 17 x 17 cm již napevno integrován pasivně chlazený procesor Intel Atom se spotřebou jen 2.3 W. Mimo jsou zde i všechna běžná kom. rozhraní, grafika i audio. Dokonce se zde našlo místo i pro slot pro CF karty až 32 GB. Paměť je klasická notebookovská DDR2 SO-DIMM a připojit lze i disk na rozhraní SATA.

Společnost Kontron rozšířila svojí nabídku vestavným průmyslových počítačů kategorie mini-ITX o novou malou "základní desku" (motherboard) s velmi nízkou spotřebou označenou jako Kontron KTUS15/miTX. Stejně jako dříve uveřejněné jiné typy vestavných jednodeskový PC a průmyslových počítačů, i zde je vše postaveno okolo napevno na desce připájeného 1.1 GHz nebo 1.6 GHz inteláckého procesoru Intel Atom a chipsetu Intel® System Controller Hub US15W. Proto označení motherboard není dle mého názoru úplně správné. Spíše bylo vhodné již označené jednodeskový počítač.

Protože je spotřeba počítač včetně procesoru a chipsetu max. 5 W, lze ji velmi snadno nasadit do solárně a bateriově napájených přenosných přístrojů a zařízením ve vozidlech nebo v stacionárních aplikacích, které vyžadují nízkou spotřebu el. energie. V průmysl je pak významná dobrá elektromagnetická kompatibilita (EMC) a jednoduché pasivní chlazení. Nejmenší ATX kompatibilní deska rozměrů pouhých 170 x 170 mm v kombinaci s výškou pouze dvou USB konektorů (tj. 20 mm) dává vývojářům volnost v návrhu velmi malých a hlavně tenkých zařízení s velkým stupněm krytí.

Minimalizace potřebného místa pro procesor a integrovaný systémový řadič a chipset nechala na desce dostatek místa pro umístění vodorovně položeného slotu pro až 32 GB Compact Flash kartu, která tak může plně nahradit potřebu jiné na vibrace a teplotu náchylné mechaniky (např. harddisk, CD či DVD mechanika). V praxi však běžně lze vystačit i s velikosti 4 MB, protože například plný OS Linux s podporou Ethernetu, Audia, grafiky včetně plně grafického rozharní může zabrat jen několik stovek MB.

Jinak vestavný deskový počítač KTUS15/mITX nabízí mnoho různých periferií a funkcí. Jednou z nich je síťový řadič (network controller) od Intelu pro hassle-free síťovou komunikaci. Dále je možné využít přítomných 8 USB portů (4 vyvedené a 4 na pinech), PS/2 konektor, klasický ethernetovský konektor RJ-45 (Ethernet 10/100/1000Base-T), 2 nebo 4 RS-232 výstupy nebo obousměrný LPT konektor na pinech a dvou SDIO slotů pro připojení mnoha různých periferií, jako jsou RFID čtečky nebo laserové čtečky čárkových kódů, čtečky různých paměťových karet, klávesnice a myši, tiskáren a WLAN nebo GPRS bezdrátových komunikačních sítí apod. Navíc dva PCI-Express sloty a jeden klasický PCI slot mohou velmi dobře posloužit pro vestavbu různých speciálních měřících a komunikačních karet pro potřeby nasazení počítače do velmi výkonných a "inteligentních" systémů MaR (Měření a Regulace). Přítomnost integrovaného modulu Intel® TPM 1.2 (Intel® Trusted Platform Module) umožňuje snadné propojení s dalšími deskami a realizaci POS/POI systémů, různých veřejných kiosků, náročných multimediálních a průmyslových aplikací. Aby uživatel nemusel moc řešit někdy problematické napájení, má deska vestavěný zdroj a tak stačí mít k dispozici některé ze standardních napětí 5, 12 nebo 24 VDC, protože napájecí rozsah 5 až 25 VDC.

Mimo Compact Flash karty CF type II lze snadno připojit i jiné nosiče dat (např. CD nebo DVD mechaniku, klasický harddisk, SSD disky, čtečky dalších karet apod.) prostřednictvím dvou rozhraní SATA 150/300 a jednoho ATA100.

Protože u výkonných počítačů se již přímo počítá se nasazením běžných operačních systémů, jakými jsou různé verze Linuxu, UNIXu nebo Windows, je motherboard vybaveny technologiemi Hyper-Threading a Intel Virtualization, které zlepšují výkonnost právě v multitaskových (multi-threading) aplikacích se současnými OS. Kontron KTUS15/mITX embedded motherboard tak z pohledu operačního systému podporuje celou škálu OS Windows (Windows XP, Windows Embedded Enterprise, Vista, Windows CE, Windows Embedded Standard) a samozřejmě Linux. Přes Intel® System Controller Hub US15W se adresuje až 2GB DDR2 SRAM paměti vložené do klasického SO-DIMM slotu. Integrovaná grafika s 2D a 3D akcelerací a DirectX 9 podporuje nejen připojení dvou nezávislých displejů, ale také hadwarově podporuje dekódování videoformátů WMV9, H264.A a MPEG2, což v případě nasazení v multimediálních aplikacích výrazně snižuje zatížení samotného procesoru. Displeje lze připojit přes on-board CRT (1280 x 1024) a dvoukanálové LVDS (1366 x 768) rozhraní a DVI nebo HDMI porty. Samozřejmostí je integrovaní zvukovka AC97 s klasickými funkcemi (Line-In, MIC-In, Speaker-Out).


 

Navzdory nízkému příkonu se motherboard Kontron KTUS15/mITX vyznačuje velmi dobrým výpočetním výkonu. Navíc výrobce zaručuje až 7letou dosažitelnost a schopnost dodávat tuto desku, což výrobci dává jistotu návratnosti investice do návrhu zařízení s tímto embedded počítačem. Pro maximální eliminaci vlivu vzájemného i okolního rušení na rychlou digitální logiku je vše umístěno na 12vrstvé desce plošných spojů (DPS). Vliv rušení i samotné generování rušení deskou (elektromagnetická kompatibilita) je výrobcem pečlivě měřena a kontrolována.

Vzájemné porovnání velikosti mini-ITX s ostatními standardizovanými formáty

Základní vlastnosti desky Kontron KT780/ATX

 • CPU: Intel® Atom™ BGA CPU 1,1 nebo 1,6 GHz, pasivně chlazený, příkon 2.3 W
 • Chipset: Intel® US15 Embedded Chipset FSB 400/533 MHz
 • Paměť: 1x slot DDR2 socket (200pinový SO-DIMM) až 2 GB
 • Bios AMI®
 • Sběrnice:
  • 1x PCI konektor (1,6 GHz verze)
   2x PCI Express 1x
 • Grafika:
  • Intel® GMA 500 Controller s 2D/3D grafickým procesorem
  • Duální výstup na dva displeje (2x LCD)
  • Hardwarová realizace dekódování DVD/MPEG2
  • Vestavěná rozhraní CRT nebo dvoukanálové LVDS, DVI (doplněk)
  • Rozlišení: CRT 1280x1024, LVDS 1366x768
 • HDD:
  • 2x SATA150/300
  • 1x PATA 100 (2.54 mm konektor)
 • Integrovaný slot pro Compact Flash kartu Typ II až 32 GB
 • Komunikační rozhraní:
  • Paralelní port: obousměrný s SPP, ECP nebo EPP módem (interní konektor na pinech)
  • Seriový port: 2x / 4x RS-232C (interní konektor na pinech)
  • USB porty: 8x USB 2.0 (4x interní a 4x externí)
  • Ethernet: 1x řadič Ethernetu 10/100/1000Base-T na RJ-45
  • Připojení klávesnice/myši: standardní PS/2 konektor
 • Audio: HD Audio (High Definition audio) a AC97
 • Power Management ACPI 3.0
 • Na desce umístěný TPM (Trusted Platform Module)
 • Napájení: 5 až 25 VDC
 • Provozní teplota: 0 až 60°C
 • Rozměry desky: mini-ITX, 170 mm x 170 mm

 

Závěr

Vestavný (Embedded) deskový počítač Kontron KTUS15/miTX představuje hlavně svojí malou velikostí 170 x 170 mm a nízkou spotřebou cca 3 W velmi zajímavé PC pro nejen pro vestavbu a realizací nějakých složitých multimediálních nebo průmyslových řídících systémů, ale také pro realizaci malých snadno přenosných počítačů speciálních počítačů s vysokým stupněm krytí a velkou odolností například pro různé servisní techniky. Také může jít o zajímavou řídící jednotku pro různé informační terminály nebo roboty.

Pro bližší informace odkazuji na stránky výrobce, společnosti Kontron - http://www.kontron.com/KTUS15mITX, jejíž sortiment zahrnuje nejen zde uvedenou miniaturní základní desku mini-ITX, ale i desky pro další platformy, jakými jsou CompactPCI, EPIC, VME, ITX, ATX další.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: