Jste zde

Miniaturní průtokoměr s displejem - KOBOLD MIM

Pod pojmem průtokoměr pro kapaliny si mnoho lidí představu poměrně veliké zařízení o velikosti i mnoha desítek centimetrů. O to zajímavější je miniaturní průtokoměr Kobold řady MIM o velikosti pouhých 72x68x68 mm a to včetně detailního intuitivního OLED displeje a optických tlačítek.

Malé rozměry i s displejem a optická tlačítka

Při vývoji vycházeli technici výrobce Kobold Messring GmbH z konkrétních požadavků koncových uživatelů, kteří mnohdy požadovali malý kompaktní, ale současně i odolný průtokoměr, který také poskytuje hodně možností. Výsledkem je velmi kompaktní průtokoměr řady MIM o velikosti pouze 72 x 68 x 68 mm, přičemž se na první pohled může zdát, že průtokoměr je vlastně jen onen displeje, jehož rozměry byly naopak maximalizovány, aby bylo zajištěno dostatečně veliké zobrazení měřené hodnoty i nastavovacích parametrů.

Do 1,4" TFT obrazovky o rozlišení 128x128 pixelů se povedlo vtěsnat všechny důležité hodnoty, což na znamená, že na první pohled sledujete velikost průtoku nebo protečeného množství, teplotu média a nastavení výstupu 1 i 2. Důležité je i barevné rozlišení, které na první pohled umožňuje snadno rozlišit například zda je průtok v požadovaném rozsahu nebo mimo něj. Bílá barva znamená, že průtok je v uvnitř nastavených limitů, žlutá barva, že průtok je mimo definovaný rozsah a nakonec červená barva upozorňuje, že průtok nelze zobrazit / měřit neboť je zcela mimo rozsah. Zajímavá je i funkce polohování, kdy je možné provést změnu zobrazení otočením o 90° , aby byl vždy snadno čitelný nezávisle na fyzické pozici průtokoměru (zda je ve vertikální nebo horizontální poloze).

Přístroj je navíc vybaven velmi zajímavým provedením tlačítek. Aby jej bylo možné snadno ovládat i velkými prsty a i v libovolných rukavicích nebo se zašpiněnými prsty, výrobce měřák osadil dosti neobvyklým technickým řešení.

Tlačítka nejsou mechanická, odporová ani kapacitní, ale optická. Prostě čtyři tlačítka umístěná v rozích okolo displeje v podobě 4 namodralých sklíček, jejiž funkce se mění dle ikon / zobrazení na displeji. Jsou v podstatě pracují na principu difuzního optického čidla, tedy taková, která vyzařují paprsek do prostoru a detekují odražené světlo od nejbližšího předmětu, na který paprsek narazí. Je nutné uznat, že jde o velmi zajímavé a méně obvyklé řešení ovládání.

Indukční princip měření

Průtokoměr řady MIM byl navržen na následující 3 měřící rozsahy:

  • 0,04 až 10 l/min - pro vnitřní průměr potrubí G 1/2"

  • 0,2 až 50 l/min - pro vnitřní průměr potrubí G 3/4"

  • 0,4 až 100 l/min - pro vnitřní průměr potrubí G 1"

Protože průtokoměry MIM využívají indukční princip měření (tj. měří velikost indukovaného el. napětí v médiu v závislosti na rychlosti jeho proudění), měří jakékoliv elektricky vodivá média se stejnou přesností nezávisle na jejich viskozitě, teplotě a tlaku. Přesněji řečeno, konkrétně měřidla Kobold MIM dokáží měřit průtok média s tlakem až 16 barů, viskozitou do 70 mm2/s, teplotou do 140°C a s minimální elektrickou vodivost 20 μS/cm  (a vyšší) s přesností 0,5% měřeného rozsahu. To s přehledem splňují všechny tekutiny založené na vodě obsahující minerály, soli či cukry. Například právě pitná voda má vodivost 200 až 800 μS/cm, zatímco nižší vodivost než 20 μS/cm mají například oleje, demineralizovaná voda či většina organických látek.

Z pohledu měření s pak ještě zjišťuje hodnota teploty média prostřednictvím v průtokoměru integrovaného přesného odporového senzoru Pt1000.

Provedení pouzdra průtokomněru je vždy z nerezové ocely s krytím IP67.

Elektrické rozhraní s IO-Link

Přístroje Kobold MIM pro elektrické připojení obsahují jeden kruhový 4-pinový konektor M12 osazený přívodem napájecího napětí 19-30 VDC a vždy dvěma výstupy, přičemž je plně v režimu uživatelem, jak výstupy nastaví. Možné konfigurace jsou následující:

  • Analogový výstup 0-10 VDC nebo 0/4-20 mA (výstup č. 1 i 2).
  • Spínací výstup NPN/PNP/Push-Pull (výstup č. 1 i 2).
  • Pulzní nebo frekvenční výstup Push-Pull (výstup č. 1 i 2).
  • Řídící vstup (pouze výstup č. 2).
  • IO-Link datová komunikace (pouze výstup č. 2).

Navíc ještě je k dispozici speciální plnící režim, kdy výstup č. 1 se nastaví jako dávkovací NPN/PNP výstupy a výstup č. 2 jako řídící vstup pro dávkování (Start/Stop).

Prezentační videa Kobold MIMOdkazy:

 

Novinky firmy KOBOLD můžete vidět také na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně od 7. do 11.10.2019. 
Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím.
https://www.bvv.cz/msv/msv-2019/

 

Hodnocení článku: