Jste zde

Test UTP, Profinet, Drive-Cliq kabelů

Hlavně pro UTP/STP síťové kabely je určen tento jednoduchý tester ethernetových kabelů, takže jsme zkusili také ke kontrole Profinetu a propojení Drive-Cliq.

Různých zkoušeček UTP/STP kabelů existuje celá řada, od jednoduchých až po profesionální přístroje. Koupíte je v podstatě kdekoliv, kde prodávají něco od PC a elektriky. My si ukážeme práci s přístrojem, který patří k těm jednoduchým a hlavně laciným, pořídíte jej za pár stokorun.  

Jedná se tester kabelu MS6811. Komplet tvoří přístroj, návod a textilní pouzdro. S rozměry 125 x 55 x 30mm je tak akorát do ruky. Po připojení kabelu a stisknutí černého tlačítka proběhne měřící cyklus. V případě poruchy můžete přidržením vyvolat měření po jednotlivých krocích pro každý pár.

 

Přístroj pohání alkalická, šesti voltová baterie, kterou také najdete v balení, takže nemusíte nic shánět. 

 

Jak je u podobných přístrojů obvyklé, spodní část s další RJ45 zdířkou je odnímatelná, a je možné s ní měřit i kabely delší než 200m. V principu tento pasivní díl nasadíte na jeden konec, a samotný přístroj na druhý. Signalizační LED pak ukážou co a jak. Tedy stav každého páru a jeho případnou poruchu.

Jestli Vás zajímá princip, v závěru najdete odkaz na článek HW serveru o tomto typu měření UTP kabelů. 

 

Co se týče typu závady kabelu, dokáže tester najít samozřejmě přerušené spojení, zkrat mezi vodiči, záměnu a rozdělené-přerušené spojení. Vše indikováno červenými LED ve spojení se zelenou LED indikací konkrétního páru.

 

My jsme tento přístroj použili hlavně pro otestování vyrobených Profinet kabelů, ale vyzkoušeli jsme jej i na další. Proto se nejprve podíváme, jak jsou jednotlivé kabely propojeny.

Ethernet - plný konektor pro 1GB sítě, zapojení pouze dvou párů stačí na 10/100Mbit. V dřívějších dobách, kdy síťové karty neuměly detekci překříženého kabelu, se používalo také křížové spojení. Dnes už je to většinou lhostejné.

Profinet - dva páry v podstatě jako 100MB ethernet, ale ještě přibylo důležité stínění. 

Drive-Cliq - jen pro úplnost, tyhle kabely se většinou nevyrábí a hlavně se vždy nepoužívají běžné RJ45 konektory, neboť komponenty na Drive-Cliq vyžadují napájení a tedy v běžných konektorech chybí ještě dva piny pro napájecí napětí.

Test kabelu Drive-Cliq, vodiče jsou průchozí, ale přístroj indikuje nesprávné zapojení jednotlivých žil. Ve skutečnosti blikají obě zelené LED spolu s červenou, která ukazuje typ poruchy, zatímco zelené indikují vadný pár.

 

Našli jsme v šuplíku křížený kabel, ovšem není zapojen úplně správně, poslední pár není překřížen. Když jsme jej vyráběli, tak 1GB ethernet ještě nebyl.

 

Skutečně vadný kabel s přerušeným druhým párem (bliká jedna zelená a rudá LED).

 

Profinet se záměrně přerušenou žílou 1 (vystupuje z pravého konektoru). 

 

Konečně jsme narazili na správně zapojený kabel jak pro 10/100Mb tak pro 1GB ethernet. Všechny zelené LED trvale svítí.

Závěr:

Překvapivě v té změti různých novějších a starších UTP kabelů ze šuplíku se našlo dost a dost těch, které testem neprošly. Na rozdíl od komfortních přístrojů, je potřeba se trochu naučit číst status LED a tím identifikovat typ poruchy. Nebo prostě cvakat konektory tak dlouho, dokud nebudou všechny LED svítit správně zeleně. Ideální je si vyrobit několik chyb v zapojení a přesvědčit se prakticky, jak přístroj tyto poruchy indikuje, viz přerušení Profinet kabelu. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Princip měření a jednoduchý UTP tester: http://www.hw.cz/konstrukce/zadano-pro-techniky-zkousecka-utp-kabelu.html

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: