Jste zde

Novinka - Inteligentní inkrementální rotační snímače s displejem a IO-Link

Nové inkrementální rotační snímače IFM ROP, RUP, RVP jsou zajímavé tím, že v sobě již obsahují vyhodnocovací elektroniku, displej a sériovou IO-Link komunikaci pro napojení na PLC či PC. Těm přímo mohou dodávat informace např. o počtu pulsů, směru nebo frekvenci (rychlosti) otáčení.

Hesla německého výrobce průmyslových snímačů pro jeho nové "inteligentní inkrementální rotační enkodéry" jsou:

  • Snímání poskytuje přesnost optických rotačních snímačů a robustnost magnetických systémů.
  • Motion controller v rotačním snímači umožňuje sledování rychlosti / směru otáčení a funkce čítače v jednom přístroji.

Osobně jsem tyto nové snímače s označením ROP520, RUP500 a RVP510 (podle mechanického provedení) měl zatím možnost jen několik minut "potěžkat" v ruce a rozhodně vypadají zajímavě. Celokovové pouzdro vypadá velmi dobře provedené, hlavně z pohledu těsnosti, takže o uváděném krytí IP65 až IP67 nelze vůbec pochybovat. Na druhou stranu velkou mechanickou odolností jsem si již na první pohled jistý nebyl, protože snímače ve velmi pěkném designovém pouzdře s displejem působí na první dojem spíše křehce a bylo by škoda je nějak mechanicky poškodit. Ale vzhledem k tomu, že na velmi špinavý a na hrubou mechanickou odolnost náročný venkovní těžký průmysl (doly, lomy, uhelné elektrárny apod.) není myslím si snímač přímo určen.

Provedení "inteligentních" rotačních enkodérů IFM řady "Performance Line" s displejem - ROP510, RUP500 a RVP510.

Tyto rotační snímače se spíše hodí pro použití v přesné automatizaci v prostředí potravinářského či chemického průmyslu, kde lépe vyniknou jejich možnosti: velká odolnost proti vodě (možnost mytí), malé zástavbové rozměry, zabudovaný indikační displej a elektrické připojení otočným konektorem M12, který lze použít v pozici radiální i axiální, dle volného prostoru. Zaměřením použití spíše na lehký či střední průmysl také odpovídá nabídka upevňovacích hřídelí o průměru jen 6 a 10 mm, kde větší hřídel o průměru 12 nebo více mm již sortimentu nenajdete.

Na druhou stranu vybavit rotační inkrementální enkodér vnitřní výpočetní elektronikou a průmyslovou komunikací není vůbec špatný nápad, protože je mnoho aplikací, kde není ani tak nutný onen typický inkrementální pulsní výstup, ale hlavním cílem měření je například získávat rychle a přesně informaci o rychlosti otáčení. A místo toho, aby se  táhly dráty pulsního výstupu na rychlý vstup PLC a dělal vyhodnocovací program, proč tyto informace nezískávat průběžně přímo ze snímače ve formě čísla?

Vnitřní elektronika výrobcem označená jako "Motion controller" (tedy pohybový řadič) poskytuje u rotačních snímačů řady "Performance Line" vyhodnocení signálu pro monitorování otáček (max. 300 kHz), funkcí čítače a detekcí směru otáčení. Samozřejmě tradiční dvoukanálový kvadraturní (fázově posunutý) pulsní výstupní signál a i puls začátku otáčky je v každém stále standardně přítomen. Přímo ve snímači naměřené hodnoty je však možné průběžně zobrazovat na 4místném zeleném LED displeji, tak vysílat komunikační sériovou linkou IO-Link do měřícího/řídícího systému obvykle realizovaný nějakým PLC (obvykle přes lokální sdružovací převodník, který převede více IO-Link komunikací na jednu průmyslovou, např. Profibus). Mimo to je však navíc možné přenášet i diagnostická data informující o provozním stavu snímače a z PC nastavovat provozní parametry, jako například volně programovatelnou rozlišovací schopnost v rozsahu 2…10 000 pulsů, nastavitelnou úroveň signálu v TTL nebo HTL logice, jaký parametr se bude zobrazovat na displeji snímače apod. Tyto informace lze také nastavit i pomocí zmíněného displeje v kombinaci se třemi malými oranžovými tlačítky. Jejich funkci však lze přes zmíněný IO-Link i zablokovat, což se hodí do provozů, kde ke snímači má přístup i neškolený personál.

Aktuálně jsou v nabídce IFM pouze tyto 3 provedení řady "Performance Line" s displejem, vnitřním Motion Controllerem a IO-Link komunikací. Ostatní zástupci jsou v běžném provedení.

Příklady použití "inteligentních" rotačních enkodérů IFM řady "Performance Line".

Závěr

Bližší konkrétní informace, kompletní popis možných variant provedení těchto "inteligentních" rotačních snímačů najdete na stránkách výrobce IFM electronic GmbH (viz odkazy níže).

Odkazy:

Hodnocení článku: