Jste zde

Měnič frekvence Yaskawa jako napáječ svařovacího transformátoru

Ukážeme si jedno netradiční řešení regulace svařovacího výkonu, kde je transformátor napájen přímo z frekvenčního měniče.

Jednalo se o celkovou opravu elektrické části svářecího stroje na pláště kovových obalů VEAW-K.

Tady bylo nutné řešit kromě řízení procesu podávání plechových tabulí, stáčení a kalibrace pláště, také regulaci výkonu svařovacího transformátoru a změnu frekvence proudu napájejícího svařovací transformátor z 50Hz, na 120Hz.

Původní řešení ovládání regulátoru a rotačního měniče.

Dále klasický původní tyristorový regulátor svařovacího výkonu.

Všemu pak vévodila sestava několika desek elektroniky, která obstarala řízení svařování.

Po rekonstrukci pak časování svařovacího cyklu realizuje zákaznická deska s mikrořadičem, která zajišťuje přesné časování svařovací sekvence (jedná se o časování s přesností na jednotky milisekund) a celkové ovládání pak malý PLC automat CLICK.

Měnič frekvence Yaskawa řady A1000 CIMR-AC4A0072AAA (trvalý proud 72A) s předřazeným odrušovacím filtrem FB-40072A umožní požadované zvýšení frekvence svařovacího proudu z 50Hz, na 120Hz a také zajišťuje regulaci svařovacího výkonu pomocí změny výstupního napětí měniče.

Toto řešení na svařovacím automatu má několik nesporných výhod. Podstatné zvýšení účinnosti změny frekvence svařovacího proudu proti rotačnímu měniči, dále menší ztráty při regulaci svařovacího výkonu (PWM regulace pomocí moderních IGBT tranzistorů) a možnost demontáže původního vodního chlazení bývalého tyristorového regulátoru. V neposlední řadě také přesnější řízení svařovací sekvence stroje s pozitivním vlivem na kvalitu výsledných produktů.

Svařovací automat po modernizaci.

Závěr:

Na tomto příkladu je vidět další možnost aplikace moderních elektronických měničů frekvence v oblasti řízení svařovacího výkonu pro švové a bodové svářecí stroje, při opravách a modernizacích.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Návrh a realizace řešení: http://www.herott.cz/herott/6-KONTAKT

Měniče Yaskawa: http://www.yaskawa.eu.com/en/drives-motion-products/inverter-series/a1000-premium-drive/description.html

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: