Jste zde

Malé rozměry a vynikající výbava = IDEC Micro Smart FC6A plus

Nové PLC IDEC Micro Smart FC6A Plus obsahuje již v základní CPU jednotce velmi dobré vybavení Ethernetem, slotem pro SD kartu, Web a FTP serverem, SNMP, Emailem a možností rozšíření o Bluetooth nebo velkým počet vstupů a výstupů. Navíc umožňuje přístup ze smartphonu nebo tabletu s Androidem nebo iOS.

Společnost IDEC na konci roku 2017 představila nové opravdu malé PLC s označením Micro Smart FC6A Plus. Konkrétně tu jde o novou  PLC CPU jednotku, která vyniká velmi rozsáhlou standardní výbavou vtěsnanou do velmi kompaktních rozměrů 70 x 90 x 73 mm. A to je jedna z hlavních výhod, protože miniaturizace i na straně řídících jednotek je vyžadována stále častěji a právě PLC často představují jednu z větších komponent ve skříni.

I přes malé rozměry však i základní CPU modul obsahuje 8 vstupů dvoustavových vstupů a 8 spínaných výstupů ať již v tranzistorovém nebo reléovém provedení (dle konkrétně zvoleného typu). 6 z 8 vstupů pak navíc mohou pracovat jako rychlé čítací vstupy pro pulsní signály o frekvenci až 100 kHz. Takže i jen na základní jednotku lze připojit až 3 plné dvoukanálové enkodéry. K tomu je pod oddělenou krytkou v základu k dispozici i jeden základní analogový 12bitový napěťový vstup s rozsahem 0 - 10 V. Další vstupy a výstupy různého typu pak lze doplnit připojením až 63 rozšiřujících modulů a tedy celkem lze dle informací výrobce dosáhnout až na 2060 vstupů / výstupů. Tím je PLC současně vhodné pro řízení strojů, celých výrobních zařízení nebo malých linek a to nejen konektivitou, ale i pamětí programu 800 kB a rychlým zpracováním cyklu programu v čase do 1 ms.

 

Zajímavá je pak i nabídka stále důležitějších komunikačních datových rozhraní. Již v základu všech CPU modulů jsou dvě oddělená rozhraní Ethernetu schované pod vyjímatelnými plastovými krytkami na čelní straně PLC. Oba přítomné porty RJ-45 lze provozovat zcela nezávisle a odlišně, takže jeden například může realizovat Modbus-TCP komunikaci v režimu Server a druhý klidně Modbus-TCP v režimu Client, nebo i třeba jako průmyslový EtherNet/IP rozhraní nebo prostě jen jako klasickou TCP/IP ethernetovou komunikaci pro přístup z PC do vnitřních vestavěných funkcí. V blízké době má přibýt k podpora BACnet protokolu. I dnes stále není v PLC běžná přítomnost programovatelného webového serveru, či přítomnost FTP serveru.

Webový server lze pomocí zdarma dodávaného PC programovacího softwaru Automation Organizer "naprogramovat" dle svého uvážení jako čistě vlastní webové stránky realizující celé HMI ovládací rozhraní, které v mnoha aplikacích může nahradit klasický HMI panel. Navíc FC6A Plus je jedním z prvních malé PLC na světě s plnohodnotným přístupem pro aplikace z libovolného operačního systému iOS, smartphonu nebo tabletu s Androidem. Pomocí aplikace WindEDIT Lite mohou uživatelé nahrát a stáhnout uživatelské programy, monitorovat a řídit všechny parametry v PLC, monitorovat a vymazat stav chyb PLC, spustit a zastavit PLC, odesílat a načítat programové a logované soubory do cloudové databáze a spravovat paměťovou kartu SD vloženou do SD slotu opět v základu přítomnou na CPU jednotce.

Vestavěný FTP server lze použít například pro ukládání a následný přenos protokolovaných dat PLC a nadřazeným systémem, což poskytuje pohodlný a efektivní způsob vzdálené komunikace s PLC. Vše doplňuje standardně i podpora odesílání emailů nebo SNMP komunikace (ovládání a přenosu dat).

Mimo ethernetové porty je pak standardně přítomný i miniUSB port primárně určený pro programování a ladění z PC. Klasická sériová komunikace RS-232 / RS-485 se sice v základní CPU jednotce již nenachází, ale lze je snadno doplnit rozšířením o RS-232 či RS-485 karty vložené do tzv. kartového modulu. Ten se připojuje k CPU jednotce z levé strany (narozdíl proti všem ostatním rozšiřujícím modulům připojované k CPU z pravé strany) a obsahuje 2 pozice pro speciální malé rozšiřující karty. Ty tedy mohou být v podobě RS-232 či RS-485 rozhraní, také jako analogové napěťové či proudové vstupy nebo výstupy či dokonce i jako bezdrátové Bluetooth moduly. Lze třeba tedy CPU jednotku snadno a rozměrově velmi kompaktně doplnit až o čtyři RS-232 rozhraní, o dvě RS-485 rozhraní, o Bluetooth komunikaci, nebo až o  čtyři analogové vstupy či výstupy. Možná je však samozřejmě i jejich vzájemnou kombinace, tedy například osadit jeden modul RS-485 komunikace a jeden modul analogových výstupů. Variabilita rozšíření je s tímto vysoká aniž by však výrazně narostly rozměry PLC. Sériová komunikace pak mimo ASCII přenosový formát standardně přímo programově podporuje i Modbus-RTU protokol. Pomocí Bluetooth bezdrátové komunikace je pak možné PLC  z libovolného počítače nebo notebooku monitorovat a stahovat / nahrávat programy.

Základní vlastnosti PLC IDEC FC6Aplus:

 • Základní CPU modul MicroSmart FC6A Plus obsahuje:
  • programovací paměť 800 kB (100 tis. kroků programu),
  • procesní čas: 21μs na 1 000 kroků (max. 1 ms),
  • 8 binárních vstupů (součástí je 6 rychlých čítačů až 100 kHz),
  • 8 reléových nebo tranzistorových spínaných výstupů (dle typu),
  • 1x analogový 12bit. napěťový vstup  0 - 10 V,
  • odnímatelné svorkovnice vstupů/výstupů pro snadnější montáž,
  • 2 porty RJ45 Ethernet s podporu Modbus-TCP, SNMP, Emailu,
  • vestavěný programovatelný webserver,
  • vestavěný FTP server,
  • slot / čtečka SD karet,
  • mini USB pro programování,
  • rozměry: 70 x 90 x 73 mm.
 • Možnost připojení až 63 rozšiřujících modulů.
 • Možnost rozšíření moduly až na max. 2044 digitálních I/O, 511 analogových I/O.
 • Možnost rozšíření o sériové porty RS232C/RS485 s podporou Modbus-RTU (až 33 sériových portů).
 • Možnost rozšíření o Bluetooth bezdrátovou komunikaci.
 • Pracovní teplota: -10 až 55°C bez kondenzace.
 • Krytí: IP20.
 • Programování pomocí softwaru SW Automation Organizer (zdarma).

 

Závěr

Nové PLC IDEC řady FC6A plus představuje velmi pěkné moderní programovatelný automat střední výkonnosti. Hlavně malé rozměry a velká výbava funkcemi založené na ethernetové komunikaci představuje právě to, co je aktuálně stále více žádáno. To vše v cenách okolo 9 tis. Kč. bez DPH u prodejce REM-Technik s.r.o.

Protože PLC FC6A plus jsem dostal zapůjčený společností REM-Technik s.r.o. na testování, můžete se těšit na více prakticky zaměřený článek. Hlavně jsem se zaměřím na možnosti použití webového rozhraní a FTP serveru. 

Odkazy:

Hodnocení článku: