Jste zde

LOGO!Monitor malý vizualizační software pro LOGO!

Nejen přímo HMI panel je možné připojit k LOGO, jak jsme si ukázali chvilku zpět, ale i jednoduchý software pro vizualizaci dat. Jestli to ovšem bude k praktickému použití, to si rozhodněte sami.

Jedná se o nástroj holandské společnosti Quirex, který umí připojení k LOGO, zobrazení a zápis proměnných. Jako přidanou hodnotu nabídne alarmy, email spojení, SMS zprávy a ještě pár drobností. To vše za cca 50,- EUR pro jedno připojení, jestliže se Vám nástroj líbí a potřebovali byste více, tak za síťovou verzi pro 10 LOGO připlatíte dalších 200,- EUR. V závěru najdete i videoukázku, jak to funguje.

I když výrobce nabízí možnost i pro starší LOGO, my jsme vyzkoušeli variantu multi pro ethernet připojení. Všechny jsou ale ve zkušební trial verzi na měsíc, přičemž další omezení spočívá v zablokovaném zápisu do LOGO a omezené době připojení na 10 minut. To se pak přeruší a musíte jej znovu aktivovat. Licence se pak vztahuje na konkrétní LOGO podle MAC adresy, kterou vyplníte v žádosti o koupi. Budiž, bez komentáře. 

 

Jako obvykle systém využívá Peer-to-Peer komunikace, takže nastavení v Logosoftu je podobné jako při připojení pro HMI.

Detailnější popis nastavení najdete v článku ohledně spojení HMI Beijer a LOGO!

 

Spojení funguje ve verzi server/client, nastavení není shodné s konfigurací třeba pro HMI, ale funguje tohle podle obrázku.

K software si stáhněte menší manuál, kde je nastavení spojení uvedeno. 

 

Pro ty kteří článek ohledně komunikace Beijer HMI touch panelu a LOGO ještě nečetli si připomeneme, že všechny pevné proměnné v LOGO jsou ve VM oblasti, takže v Logosoftu přes nápovědu se dostanete k detailnímu popisu mapování.

Vidíme, že třeba digitální vstupy LOGO jsou přístupné na byte VB923 atd.   

 

 

Instalace samotného software je velká jen několik Mbytes, takže je to otázka chvilky, než je vše připraveno k použití.

 

Samotný nástroj má jen jedno okno, všechny testy jsme provedli v této softwarové verzi.

 

Jako první je samozřejmě nezbytné nastavit a vyzkoušet spojení na LOGO! Stačí znát jeho IP adresu v síti, software můžete provozovat jen ve verzi pro čtení, v případě plné verze i pro zápis proměnných, je nutné zaznačit patřičnou položku.

 

Dostane se Vám ale upozornění, že v podstatě můžete celé LOGO poškodit a že komunikační driver je také jen v beta verzi. Nám je to jedno, v trialu stejně zápis nefunguje a navíc, možná "víme, co děláme".

 

Pojďme dále k praktické ukázce, na obrazovku pro monitorování proměnných a stačí vložit přes patřičné menu proměnnou, kterou chceme monitorovat.

S obdélníčky proměnných nelze nijak pohybovat ani měnit rozměr, musíte se smířit s tím, že vše je, jak vypadá.

 

K dispozici je také vizualizační obrazovka, kde v omezené míře můžete vložit objekty, na které pak napojíte proměnné z LOGO.

 

Asi takhle. V případě vložení obrázku nelze s ním pohybovat ani jej zvětšovat nebo zmenšovat.

 

Nakonec se nám podařilo vytvořit jednu obrazovku pro ukázku stavu vstupů a výstupů LOGO! V dolním řádku okna je k dispozici informace o stavu spojení, verzi software a podobně. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Zapsat nebo číst ve VM oblasti LOGO lze ze samostatného okna po vyplnění patřičné tabulky.

 

Nakonec to nejlepší. Bezvadné je okno kde nástroj čte "surová" data přímo z VM oblasti LOGO, takže můžete vidět i proměnné v analogových merkrech atd. 

 

LOGO!Monitor v praxi na videoukázce: http://youtu.be/E9oq8WJmW5c?hd=1

Závěr:

Počkal bych asi na trojkovou verzi tohoto software, připadá nám, že ještě dost věcí by chtělo dotáhnout. Ovšem vzhledem k ceně software vychází lepší koupit HMI panel a k němu v případě potřeby připojit více LOGO modulů, bez omezení na MAC adresy a podobně. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

LOGO!Monitor software: http://logomonitor.quirex.nl/home.php

Článek LOGO a HMI panel Beijer: http://automatizace.hw.cz/vizualizace-logo-0ba7-s-touch-panelem-t4a

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 

Hodnocení článku: