Jste zde

LOGO! Soft Comfort verze 6 má Service Pack 2

Siemens vydal Service Pack 2 pro software LOGO! Soft Comfort verze 6 na své nejmenší programovatelné relé LOGO!. Přináší několik úprav pro poslední řadu LOGO! 0BA6 a rozhodně stojí za stažení a nainstalování. Vyzkoušel jsem pro Vás jak funguje upgrade a několik dalších nových funkcí.

LOGO! Soft Comfort Siemens LOGO!Soft Comfort  Service Pack SP2 obsahuje tyto úpravy.

  • možnost zobrazení LOGO! LCD displeje a LOGO! TD displeje při simulaci nebo on-line režimu
  • při simulaci možnost uložit nebo smazat současné analogové hodnoty
  • vylepšený vzhled zobrazení parametrů PI regulátoru při on-line režimu
  • ohraničení sloupcových grafů v režimu simulace, v budoucnu bude toto podporováno od zařízení s označením ES04
  • vylepšení editace sloupcového grafu ve funkčním bloku textové zprávy
  • možnost volby barvy bloků v menu: Nástroje / Možnosti
  • funkce speciálních markerů je zobrazena přímo v programu
  • kvalitnější konverze starších programů do verze 0BA6
  • funkce speciálních markerů je zobrazena přímo v programu
  • Moje původní instalace verze 6.0.4 již něco pamatuje. Ovšem LOGO!Soft Comfort není software, který by šel upgradovat klasickou cestou, tedy spuštěním souboru s novou verzí, chvilce čekání na "práci strojů"  a pak hlášením, že je vše OK. To tedy v žádném případě.
  • OS na zkušebním notebooku je MS Windows XP profi + SP3 + poslední aktualizace.

LOGO! Soft Comfort  

  • Jakýkoliv upgrade se provádí přímo z prostředí LOGO!Softu, a tam přes tzv. Update center. Existuje sice i jiná cesta, ale ta je dejme tomu pro "zkušenější uživatele".

LOGO! Soft Comfort  

  • Je třeba zvolit zdroj aktualizace. Pokud chceme ze souboru, musíme si jej stáhnout z internetu, ale stejně nebudeme úspěšní. Z webu Siemens (odkaz najdete na konci článku) stáhnete app_upgrade-lsc_6-1-12.zip, ale i když jej rozbalíte na Update_V6.1.12.luf, tak Update center stejně nic nenajde. Nevím proč, tohle dělalo i na předchozích verzích. Stačí sice po dalším rozbalení překopírovat (přepsat původní) dva soubory moduleinfo.dat a classes.jar do složky s instalací LOGO!Softu a je to OK, ale elegantní by bylo, kdyby to fungovalo.
  • Takže zvolíme raději aktualizace z internetu, tam to proběhne bez problémů.

LOGO! Soft Comfort  

  • Nejprve updater najde a nabídne na netu upgrade LOGO!Soft Comfort na verzi 6.0.17. To jsem udělal, updater přeinstaluje bez problémů celou starší verzi LOGO!Soft Comfort.

 

LOGO! Soft Comfort

LOGO! Soft Comfort  

  • Teď už se dostaneme na ten pravý Service Pack 2. Vše proběhne opět bez potíží a za chvilku je už LOGO!Soft Comfort  ve verzi 6.1.12 na kompu.

 

LOGO! Soft Comfort

 

U tohoto software se dají verze instalace přepisovat bez problémů i na nižší verzi třeba pořád dokola. Udělal jsem si cvičně jedno kolo z vyšší verze na nižší a zpět nahoru. Jen se vždy zapne implicitně angličtina, proto je nutno si jazyk přepnout  na češtinu ručně.

LOGO! Soft Comfort  

  • Pro test sloužil jednodužší program napsán pro LOGO! 0BA6, který řeší regulaci fiktivního AC motoru. Na dva vstupy LOGO! jsou připojeny tlačítka start, stop a třetí vstup hlídá pomocný kontakt jističe pro AC motor. Jeden výstup spouští stykačem chod AC motoru a další dva zajišťují třeba pomocí relé regulaci otáček nahoru a dolů, typicky přes natáčivý transformátor. Na analogové vstupy je přivedena žádaná hodnota rychlosti v rozsahu 0-10VDC a skutečná hodnota rychlosti opět v rozsahu 0-10VDC. Přes pomocný displej LOGO! TD chceme vidět průběh regulace, stav zařízení a jištění AC motoru.
  • Původně jsem si chtěl půjčit LOGO! a k němu i LOGO! TD, ale když jsem zkusil jak nový simulátor jede, není fyzická přítomnost hardware vůbec nutná. Dobře se to odladí v simulátoru, a pak jen nahraje do modulu.

Pro skutečné použití bych ŽH rychlosti předělal programově na "motorický potenciometr" a na displej bych doplnil možnost nastavení hystereze v komparátorech.

Tento zkušební program si můžete stáhnout z odkazu na konci článku, otevřít ve své instalaci LOGO!Soft Comfort, a vše Vám pojede jako tady.

LOGO! Soft Comfort  

  • Původní programování displeje, to podstatné jako třeba textový status ON/OFF a sloupcový graf je zašedlé, tedy bez možnosti použití. Musíme kliknout dole a "Povolit nový styl zpráv a nastavení".

LOGO! Soft Comfort  

  • Otevře se nám okno po jehož potvrzení už ve stávajícím programu není cesta zpět. Potvrdíme totiž používání nových schopností textových zpráv (displeje). Dají se přepínat třeba jazykové sady a tím texty. Jiné jazykové sady musí být ale nainstalovány v OS.
  • O nastavování časovače posunů bude řeč dále, je to bezvadná funkce.

LOGO! Soft Comfort  

  • Tady už je vidět nové zadávání textů na displej. Hlavní text je vlevo, a vpravo v modrých polích je text, který se dá alternativně automaticky měnit. Řádky se totiž dají prohazovat vodorovně po znacích a nebo svisle po celém řádku. Je to efektní v podstatě po znacích běžící písmo jako na informačních tabulích. Vyhrál jsem si s tím celý večer, protože v simulátoru to jede perfektně a opravdu efektně.
  • V okně IO status name je parametrizace vstupu/výstupu a přiřazení textu k jeho stavu. To mě třeba u starších verzích hodně chybělo.

Vše potom uvidíme dále v reálné simulaci programu v LOGO! modulu.

LOGO! Soft Comfort  

  • Ještě ukázka nastavení sloupcového grafu v dalším okně na displeji. Použil jsem jej jako signalizaci regulační odchylky, tak jako je to známé například z běžných jednoúčelových regulátorů teploty.

LOGO! Soft Comfort  

  • Teď to nejrásnější (dovolil jsem si trochu subjektivní pohled), a to nastavení posouvání a přesouvání textů. Každá obrazovka se dá nastavit jinak, po znacích nebo řádcích a různé řádky. Zprávu můžeme umístit na displej interní nebo externí, popřípadě na oba.

LOGO! Soft Comfort  

  • Máme vše nastaveno, tak spustíme simulátor. Nahoře je vidět zobrazení jednoho ze speciálních merkrů (osvětlení externího displeje LOGO! TD) a jeho ovládání přes funkční klávesu F1 displeje. Ta je teď stisknuta a diplej je podsvícen.
  • Sloupcový graf regulační odchylky ukazuje větší ŽH rychlosti a tedy i odchylku. Je taky sepnut výstup Q2 pro zvyšování rychlosti.

Simulátor opravdu přesně jede i pro externí displej. I když třeba takové ZELIO od Schneider Electric má v simulaci podsvícení již dlouhou dobu a umí i přímou simulaci se skutečným obrazem relé.

LOGO! Soft Comfort  

  • Ukázka posouvání textu po znacích zleva doprava, tedy běžící text. Levá polovina je jedna obrazovka a v druhé polovině už rolují další řádky. Perfektně efektní a navíc možnost přidat více informací na displej.

LOGO! Soft Comfort  

  • V externím displeji LOGO! TD je možnost nastavit startovací obrazovku. Je ale třeba být připojen on-line a přenést data přímo do displeje.

 

 

 

Pokud tedy máme fyzicky LOGO! k dispozici, může startovací obrazovka vypadat třeba nějak takhle: 

 

LOGO! Soft Comfort

LOGO! Soft Comfort  

  • Z dalších funkcí ukázka funkce porovnání, nebo chcete-li komparace. Buď komparovat projekt na HDD s projektem v LOGO!, a nebo otevřít dva projekty, a ty pak porovnat mezi sebou.

LOGO! Soft Comfort  

  • Na závěr ukázka co vše lze v LOGO! použít za funkce. S každou další řadou LOGO! se zvětšují jeho možnosti a rozšiřuje se tak oblast použití.

Jedna z opravdu dobrých věcí je čeština pro software. Ani ne tak z důvodů počeštění běžných výrazů ve vývojovém prostředí, ale hlavně je výborná v nápovědě. Ta je propracována velmi podrobně (viz. obrázek dole) a i uživatel který s LOGO! nikdy nepracoval, se díky nápovědě dokáže určitě velmi rychle zorientovat.

 

LOGO! Soft Comfort

 

LOGO! Soft Comfort  

  • Upgrade software a několik z nových funkcí je určitě přínos. Stojí tedy za to LOGO! Soft Comfort aktualizovat, pracuje se s ním už celkem příjemně.
  • Pro programování existuje programovací příručka v češtině, kde je každá jednotlivá funkce detailně popsána. Je na ni odkaz níže, a je také v tištěné podobě k dispozici zdarma u distributorů LOGO!
  • Obsahem článku nebylo téma komunikace a rozšíření LOGO! pomocí digitálních a analogových modulů.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Hlavní strana webu pro logický modul LOGO!: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=3dc1f5a3fc&ctxp=home

Přímý link na upgrade LOGO! Soft Comfort  na verzi 6.1.12: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=7ef3b879ac&ctxp=download_software

Detailní popis logického modulu LOGO! a displeje LOGO! TD: http://www1.siemens.cz/ad/current/file.php?fh=7841064457&aid=1387172

Zkušební program regulace AC motoru z tohoto článku pro LOGO! 0BA6: regulator_ok.zip (19 KB)

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Reaguji na nahrání češtiny přes update ze softu logosoft programu.Program s češtinou,nebo update s koncovkou luf se musí nakopírovat na root spouštěcího disku.Pokud se systém spouští z disku C: tak nakopírovat na root disku c:.Pak update pokud mu dáme cestu k disku c: bezproblému soubor s koncovkou luf najde.Zřejmě program update neumí vyhledat soubor pokud je vnořen do několika složek. Filip