Jste zde

Kotelník 2 – poruchová signalizace i dálkový odečet měřičů

Nová generace dohledového systému kotelen Kotelník 2 reaguje na požadavky legislativy a řeší vzdálený dohled kotelen s možností dálkového odečtu měřičů tepla. Navazuje na úspěšnou první generaci zařízení Kotelník 1.

Dohledový systém Kotelník vznikl v divizi Building Technologies společnosti Siemens. O pozadí jeho vzniku a o aplikačních možnostech jsme hovořili s Ing. Petrem Slížkem, který stojí za jeho vývojem.

Kotelník 2 pro vzdálený dohled kotelny

Vzdálený dohled provozu kotelny, bez ohledu na to, jaký konkrétní systém tuto kotelnu reguluje řeší dohledový systém Kotelník 2. K dohledu systému navíc přidává možnost dálkového odečtu měřičů tepla, vodoměrů nebo elektroměrů.

Název systému i místo vývoje prozrazují úzkou vazbu na české prostředí a potvrzují, že Siemens v České republice některé produkty vyvíjí přímo na základě požadavků konkrétního trhu a jeho potenciálu. Kotelník 2 je další nadstavbou celé řady produktů pro vytápění. Jde o aplikační systém, který pro nasazení nepotřebuje složité programování, stačí pouze správné zapojení a základní nastavení.

Co umí Kotelník 2?

Poruchová signalizace nově nabízí záznam hodnot měřených veličin (například měřiče tepla) a jejich vzdálenou správu.

Hlavní přednosti signalizace:

 • 15 monitorovaných stavů a veličin
 • 2 multifunkční reléové výstupy
 • 4 reléové výstupy s definovanými stavy
 • multifunkční volba vstupu a výstupu
 • funkce dopouštění a odpouštění systému
 • vstup do prostoru strojovny
 • počet výpadků napájení
 • zálohování a obnovení z SD karty
 • vícejazyčné HMI
 • rozhraní RS-485 pro Modbus RTU, Modbus TCP
 • připojení přes IC Cloud
 • zasílání alarmových e-mailů (webserver-cloud)
 • zasílání SMS přes GSM modul
 • připojení měřičů tepla přes M-Bus komunikaci

 

Novinkou oproti verzi 1 je rozšíření funkcí. Například možnost přidání druhého tlakového čidla 0-10 V s libovolným tlakovým rozsahem, čidla teploty zásobníku TV, hladiny kondenzátu, chyby oběhového čerpadla, funkce odpouštění, odvětrání od CO a podobně.

Propojení regulátoru Albatros2 RVS a signalizačního systému Kotelník 2 přes Modbus nabízí také možnost do signalizace zahrnout i chybová hlášení samotného regulátoru. Další funkce mohou zajistit například dálkové vypnutí zdroje tepla.

Kotelník 2 umí dohledovat obecnou kotelnu

Kotelník 2 je určen i pro signalizaci poruch v kotelnách, kde není osazen regulátor Siemens. Propojení s regulátorem není nutné pro provoz senzorů, odesílání zpráv, ani přístup k cloudovým službám.

Dostupnost a připojení na cloud

Kotelník 2 je dostupný ve dvou sadách:

 1. S integrovaným displejem
 2. S externím displejem

Sada obsahuje zdroj, čidlo teploty prostoru, příložné čidlo pro teplotu systému, čidlo zaplavení a tlakové čidlo 0–10 V. Volitelné příslušenství je rozšířeno o komunikační M-Bus modul pro výčet až 6 měřičů tepla včetně vodoměrů přes impulsní vstupy.

Cloudové řešení podporuje vzdálený přístup k zařízení, připojení přes IC Cloud je pro zařízení Kotelník na 2 roky zdarma. GSM modul, který volitelně rozšiřuje Kotelník 2 o možnost zasílaní SMS je vybaven baterií s výdrží až dva dny.

Signalizace poruch a odečty měřidel prostřednictvím modulu Kotelník 2 jsou dalším krokem k zajištění dálkového sledování provozu kotelen. Vedle vzdáleného managementu kotlů mají správci možnost odečítat měřiče pro energetické audity a reagovat na výkyvy dalších prvků topné soustavy. Jejich sledování a regulace jsou významným příspěvkem ke snižování celkové spotřeby.
Dálkové sledováno je také klíčem ke snižování provozních nákladů na správu energetických zařízení v objektech.

https://www.siemens.com/cz/cs/products/technologie-budov/hvac/bezpecnostni-a-ochranne-prvky-hvac/kotelnik.html
 

Hodnocení článku: