Jste zde

Kontron CP6014 CompactPCI Processor Board

Pokud potřebujete velmi výkonný jednodeskový počítač velikosti 6U CompactPCI je nový osimijádrový Kontron CP6014 ta správná volba. Opravdu ještě nedávno neuvěřitelný výpočetní výkon zajišťují dva čtyřjádrové procesory Intel Xeon L5408 vyráběné už 45 nm technologií pracující na 2.13 GHz. Samozřejmostí je pak velký sortiment komunikačních a připojovacích rozhraní a již implementovaná velká onboard SSD Flash paměť (disk).

Počátkem tohoto roku společnost Kontron uvedla na trh novou procesorovou desku v platformě 6U CompactPCI (CPCI), kterou charakterizují dva 45 nm čtyřjádrové procesory Intel Xeon L5408 doplněné o výkonově optimalizovaný Intel 5100 Memory Controller Hub (MCH) chipset & Intel I/O Controller Hub 9R. Využití celkem 8 jader na jedné desce umožňuje realizovat i velmi výpočetně náročné aplikace nejen z oblasti průmyslu, ale i pro zpracování velkých dat například v meteorologii pro vytvoření simulací předpovědí počasí. Cílovou skupinou jsou také takové oblasti trhu, jako jsou bezdrátové sítě, bezpečnost, zpracování hlasu a videa nebo zdravotnictví. Ve spojení s výhodami virtualizačního softwaru může deska Kontron CP6014 zpracovávat a upravovat i obraz ve vysokém rozlišení nebo detailní lékařské obrazy (např. rentgenové). V porovnání s předchozími procesorovými deskami s touto lze zkrátit čas zpracování až 10x. Tzn., že pokud například nějaká aplikace nebo systém využívá CompactPCI 2.16 platformu vybavenou 10 jednojádrovými CPCI deskami, lze těchto 10 desek nahradit jednou novou 8 jádrovou CP6014. Takto lze nejen zvýšit výkon stávajícího systému, ale i zároveň minimalizovat jeho velikost.

Čtyřjádrový procesor Intel Xeon L5408, který je připojen k základní desce přes socket 771, je již vyráběn 45 nm technologií, která dále posouvá hranice ve výkonu (rychlosti), velikosti i spotřebě proti předchozí 65 nm technologii. Celková spotřeba 40 W a podpora frekvence taktování jádra až 2.13 GHz představuje dosud v oblasti průmyslových vestavných jednodeskových počítačů nevídané hodnoty. S těmito parametry patřičně koresponduje FSB sběrnice (Front Side Bus) taktovaná na 1066 MHz a na chipu s jádrem umístěnou velkou L2 cache paměť 12 MB (2x blok 6 MB).

Jinak je 6U CompactPCI deska CP6014 navržena jako univerzální 8HP dual-slotová s mnoho na desce vestavěných I/O prvků. K eliminaci efektu "zúženého hrdla" struktury paralelní sběrnice, podporuje Kontron lokální 64bitovou 133 MHz PCI-X sběrnici na PMC slotu nebo PCI Express X4 na XMC. Pro rychlou komunikaci s až 32 GB DDR2 RAM paměťmi na 4 DIMM socketech na frekvenci 553/667 MHz slouží Intel I/O Acceleration Technology (Intel I/OAT) DMA. Pro potřeby realizace HMI rozhraní (Human-Machine Interface) a ovládání slouží VGA rozhraní a řadič na sběrnici PCI Express napojenou grafiku ATI M72, která podporuje CRT i displeje a 3x USB 2.0 rozhraní (jeden na předním panelu a dva na zadní straně). Chipset Intel 5100 MCH obsahuje dvě hlavní kompomenty: řadič pamětí MCH (Memory Controller Hub) pro nadřazený most a řadič Intel 82801IR I/O Controller (ICH9R) pro realizaci vstupně-výstupních periferií. Následně tak CP6014 po uložení dat a běh operačního systému poskytuje velkou onboard SSD Flash paměť připojenou k systému přes USB rozhraní, a která může být v rozsahu 1 až 4 GB a k tomu navíc 6x SATA/SAS onboard portů (uprostřed a na zadních I/O portech). Pro komunikaci slouží dva sériové porty RS-232 (jeden na předním panelu a jeden na zadních I/O) a již zmiňované tři USB 2.0, duální 1 MB BIOS Flash (FWH) a poskytuje podporu pro implementaci IPMI V1.5. Samozřejmostí je pak Gigabitový Ethernet vyvedený na předním panelu na konektoru RJ-45 i na zadním vývodovém rozhraní. Z pohledu softwaru pak deska podporuje operační systémy Wind River PNE version 2.0 a Windows Server 2003, což také jasně dokumentuje zaměření jednodeskového počítače a pro jaké aplikace byla vývojáři navržena.

 

Podrobná tabulka vlastností (pro zvětšení klikněte na obrázek)


 

Kresba a umístění portů na desce a čelním panelu CompactPC počítače CP6014 (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Závěr

Kontron CP6014 ve velikosti karty 6U CompactPCI je výkonný jednodeskový počítač vhodný pro velmi náročné aplikace řízení rozsáhlých procesů celých provozů složených z mnoha linek nebo pro náročné síťové aplikace. Pro bližší informace (datasheety apod.) odkazuji na stránky o produktu www.kontron.com/CP6014.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: