Jste zde

Vestavné průmyslové USB a RJ-45 konektory s krytím až IP65

Průmyslové stroje s odolností proti prachu a vlhkosti potřebují průmyslové konektory. Vyzkoušel jsem kvalitní vestavné průmyslové USB a ethernetové porty se zvýšením krytím až IP65 od německé společnosti HARTING Deutschland GmbH & Co.

Moderní stroje dnes potřebují mít snadno dostupná externí přípojná místa pro komunikaci nebo stažení dat na USB Flash. Ale pro udržení celkového vysokého krytí stroje proti prachu a vlhkosti a tím zajištění dlouhé životnosti, není možné použít klasické konektory známé z počítačů. Ty obvykle nevykazují žádné krytí (tedy IP00) nebo maximálně IP20. Proto se nabízejí i jejich vestavné průmyslové verze. Mezi známé a kvalitní výrobce v tomto směru patří německá společnost HARTING Deutschland GmbH & Co.

Vestavné konektory Harting do panelu    

Měl jsem možnost vyzkoušet celkem 3 zástupce z nabídky Hartingu pro vytvoření externích snadno přístupných, ale zároveň dobře krytých, připojovacích USB konektorů pro připojení USB kabelů k PC nebo USB Flash pamětí pro archivaci dat a RJ-45 konektoru pro ethernetovou komunikaci.

Konkrétně jsem měl k dispozici:

  • har-port USB 2.0 A-A; PFT 1,5 m (č. 09454521922) = klasický USB port typu A na "venkovní"  na připojovací straně a 1,5 metrovým kabelem zakončený opět konektorem typu A na "vnitřní straně.
  • har-port USB 2.0 A-A; PFT (č. 09454521901) = klasický USB port typu A na  "venkovní" i "vnitřní" připojovací straně
  • har-por RJ45 Cat.6; PFT 0,5 m (č. 094545621504) = klasický ethernetový port RJ-45 na "venkovní"  na připojovací straně a 0,5 metrovým kabelem zakončený opět konektorem typu RJ-45 na "vnitřní straně.
  • navíc ještě doplňkovou otevíratelnou krytku hart-port PROTECTION COVER (č. 0945502005) pro zajištění zvýšeného venkovního krytí IP65

 

Kabelové porty har-por RJ45 Cat.6; PFT 0,5 m a har-port USB 2.0 A-A; PFT 1,5 m.

Propojovací USB port har-port USB 2.0 A-A; PFT.

Všechny uvedená provedení jsou určena pro snadnou montáž do standardizovaného kulatého otvoru o průměru 22 mm, které se běžně využívá pro ovládací tlačítka. Lze tak případně snadno použít i různé krabičky původně určené pro externí tlačítka, ale místo tlačítka se namontuje zmíněný konektor. Krabička se strojem pak může být propojena již pomocí pevného kabelu přes průchodky. Součástí dodávky portů je samozřejmě i upevňovací matice a jedno gumové těsnění. U provedení s pevným kabelem, tedy v mém případě hart-port RJ45 Cat.6; PFT 0,5 m a har-port USB 2.0 A-A; PFT 1,5 m, je pak možné při objednání zvolit délku kabelu v rozsahu 0,5 m až 5 m.

Současně všechny uvedené porty použité samostatně bez přídavných vnějších krytek splňují krytí IP20. Až s použitím přídavných krytek se stupeň krytí zvyšuje. V mém případě jsem měl k dispozici tzv. hart-port PROTECTION COVER, což je moc pěkná pevná otevíratelná "záklopka" opatřená pružinou pro samovolné uzavření pokud se port nevyužívá. Tím se liší od ostatních jednodušších gumových nebo plastových krytek v nabídce, které jsou jen v provedení nasazovacím, nejsou tedy "blbuvzdorné" a tedy pokud je uživatel zapomene po použití portu zpět nasadit je místo krytí IP65 či IP67 jen základní IP20. Všechny krytky však mají společný otvor o průměru 22 mm, kterým se nasouvají na samotný har-port. Jsou tedy univerzální a lze je tedy využít v mém případě na libovolný ze 3 uvedených typů.

Z pohledu mechanického provedení jsou všechny har-porty vyrobeny z plastu, ale vše je dobře slícované a dobře pasuje i krytka. Pouze gumové těsnění by mohlo být masivnější, aby spolehlivěji utěsnilo prostor mezi tělem portu a panelem či krabicí. Při méně pečlivém nasazení se snadno zkroutí a pak nesprávně těsní.

Rozměry USB a RJ-45 har-portu v provedení s kabelem.

Závěr

Kvalitní průmyslové porty od kvalitního německého výrobce však samozřejmě něco stojí. V případě objednávek v počtu několika kusů nelze využít přímo českou pobočku HARTING, která se specializuje jen na velkoodběry, ale je nutné využít některého z "delegovaných" prodejců. Tím je například společnost CONTEX PRAHA s.r.o., u které se výše uvedené porty cenově pohybují v rozsahu 400 až 900,- Kč bez DPH a krytka pak za částku 350,- Kč. Na druhou stranu však na níže uvedených webových stránkách výrobce najdete velmi dobrou podporu v podobě 2D i 3D výkresů ve formátech PDF, DXF, CGM, IGES, STEM a VRML volně ke stažení pro snadné vložení do konstrukčních výkresů strojů.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon hartingportyusb.pdf171.65 KB
Hodnocení článku: