Jste zde

TEST - Časovač s rozsahem 1 ms až 416 dní

V nabídce společnosti Autonics, jejíž výrobky lze koupit i v ČR, můžete najít elektronický časovač LE4S s displejem, v provedení do panelu, s reléovým výstupem, nabízí 10 různých časovacích režimů a časovací rozsah 1 ms až 416 dní. Toto jednoduché zařízení jsem měl možnost si krátce prakticky vyzkoušet...

Dostal se mi do ruky elektronický digitální časovač do panelu od korejské společnosti Autonics s označením LE4S, které má v ČR v nabídce například pražská společnost OEM Automatic s.r.o.

Jde o tzv. přístroj do panelu, tedy přístroj s čelním ovládacím displejem s tlačítky, který není určen k přichycení do rozvaděče na DIN lištu, ale do vyříznutého otvoru v krytu či dvířkách rozvaděče, tedy do panelu. V tomto směru časovač je standardních rozměrů pro otvor 45 x 45 mm.

Provedení časovače Autonics LE4S

Hlavní devizou tohoto přístroje je hlavně jeho velký časovací rozsah a množství časovacích režimů, tedy možností, jak bude samotný přístroj a jeho přepínací beznapěťový reléový výstup reagovat na zahájení, průběh a konec časovaní.

Celkový časovací rozsah je prakticky od 0,001 sekundy (1ms) až 9999 hodin (tj. cca 416 dní). Ten je samozřejmě rozdělen do menších bloků, dané 4 místným rozsahem zobrazovacího displeje, tedy 9,999 / 99,99 / 9,999 / 9999 sekund a dále pak stejně na rozsahy v minutách a hodinách. Jeden z těchto rozsahů lze vybrat v nastavovacím menu přístroje. Prakticky se tak tento přístroj hodí téměř pro většinu časovacích aplikací.

Nastavení časovače na obě krajní možnosti časování  - na rozsah 9,999 s (vlevo) a 9999 hodin (vpravo).

Z pohled reakce zařízení na přítomnost napájení, signálů na logických vstupech START, RESET a INHIBIT a následně pak reakce přepínacího reléového výstupu, má časovač naprogramováno celkem 10 různých režimů. Ty se též volí pomocí ovládacího panelu ve vyvolaném nastavovacím menu, podobně jako v případě časovacího rozsahu. Nechybí například režimy:

  • "ON Delay", kdy při platném vstupu START a uběhnutí přednastaveného času se přepne výstup až do doby ukončení signálu START či signálu na vstupu RESET
  • "FLICKER", kdy po příchodu pulsu či trvajícím signále na vstupu START s výstup trvale přepíná s periodou definovanou ON / OFF časem
  • "Interval", kdy výstup je přepnut od zahájení časování až do uplynutí času po impulsu či celou dobu platném signále na vstupu START
  • "ON OFF Delay", kdy se výstup přepne na zadanou dobu při náběžné a sestupné hraně signálu na vstupu START
  • a další režimy.

 

Další položky nastavovacího menu - volba časovacího režimu (vlevo) a min. délka vstupního pulsu (vpravo).

Samotné zařízení je poměrně malé, resp. hlavně má malou zástavbou hloubku. Rozvaděč či skříně, do jehož víka či dvířek chcete časovač instalovat, tak nemusí být příliš hluboká. Celá hloubka od čela je i s připojovacím elektrickým konektorem jen 76 mm, přičemž čistá zástavbová hloubka je jen 70 mm. Jinak, jak již bylo zmíněno, otvor v panelu pro přichycení je standardních 45 x 45 mm.

Časovač je umístěn v černém plastovém pouzdru, které v reálu vypadá velmi kvalitně a odolně. Vše dobře lícuje a ani při hrubším zacházení nemá pouzdro tendenci se "rozebrat" či "rozpadnout".

 

Poudro časovače Autonics LE4S

Dostatečně odolně působí i přední ovládací panel časovače, tedy při běžném použití ta část, která bude vyčnívat ven z rozvaděče a bude stále ve styku s okolním prostředním. Také poskytuje krytí IP65. Provedení je celkem standardní pro danou třídu těchto panelových přístrojů, tedy dostatečně velký displej a pod ním v řadě sada 4 ovládacích membránových tlačítek (RST = reset, MD = listování v menu, << = volba desetin. místa a pozice, ^ = změna hodnoty / volba režimu v menu). Displej zde je méně obvykle dvouřádkový 4 digitový 7-segmentový LCD displej se zeleným podsvícením, které dá zapnout či vypnout v nastavovacím menu. Obvyklejší v této třídě přístrojů bývá 7-seg. LED displej, ale díky dobrému plošnému podsvícení je i zde čitelnost velmi dobrá a nijak neomezuje používání.

Časovač Autonics LE4S je vybaven dvouřádkovým podsvíceným LCD displejem a ovládacími tlačítky.

V základním stavu, tedy když je přístroj připraven na časování, je na displeji v prvním řádku aktuální čas od spuštění časování (před spuštěním časování je zde 0000) spolu se symboly času "s", "m" či "h", v druhém řádku pak přednastavený cílový čas opět se symboly času "s", "m" či "h". Pod ním se ještě zobrazuje symbol zvoleného časovacího režimu. Nakonec v levém dolním rohu šipka nahoru či dolů definující nastavený směr časovaní, tedy směrem nahoru (od 0 k cílovému času) či směrem dolů (od cílového času k nule). Nad ním se pak nachází ještě symbol "1" přepnutého reléového výstupu či vedle ještě případně symbol klíče zamknutého ovládání, kdy reakce přístroje na stisk tlačítek.

Změnu cílového času lze při nezablokovaných tlačítkách provést snadno stiskem tlačítka šipky doleva "<<", kterým se vybírá příslušný digit a následně šipkou nahoru "^" se mění jeho hodnota v rozsahu 0 až 9. Tlačítkem "MD" se pak změna uloží a zahrne do časování.

Veškeré nastavení časovače se pak provádí v menu přístroje vyvolaného či následně opuštěného dlouhým (3 sek.) stiskem tlačítka MD. Protože je displej jen 7-segmentový, jsou "identifikační výrazy" více stránkového menu občas trošku nejasné a je nutné vzít do ruky návod přiložená v krabičce přístroje. V menu se přechází mezi stránkami krátkými stisky tlačítka "MD" a změny hodnot či volby režimu pak opět pomocí tlačítek se šipkami. Toto řešení v této třídě panelových přístrojů je však běžné a po chvíli "hraní" se však již i nastavování skoro hračkou.

Časovač je vybaven masivním kruhovým připojovacím konektorem typu samec, ke kterému je nutné si přiobjednat konektor typu samice.

Z pohledu elektrického připojení s okolím se vše provádí přes speciální velmi masivní vestavěný 8-vývodový kruhový konektor s klíčem pro správnou orientaci. V praxi je tak při koupit časovače nutné myslet i na přiobjednání protikusu konektoru (zásuvky), která pak obsahuje již klasickou masivní šroubovací dvouřadou svorkovnici. Toto řešení sice vypadá na první pohled trošku komplikovaně, ale na druhou stranu je to následně pro odpojování výrazné ulehčení práce. Stačí prostě jen svorkovnici z konektoru vytáhnout a již máme přístroje od kabeláže naprosto odpojen. Pokud by byla šroubovací svorkovnice přímo na těle přístroje, bylo by nutné například při vyjmutí celého víka skříně i s přístrojem složitě odpojovat vodiče.

Napájení může být střídavým i stejnosměrným napětím 24 až 250 V (napětí od 23 V je ale také bez problémů). Konektor dále obsahuje 3 vývody přísluší přepínacímu výstupu (relé pro až 250 VAC a 5A odporové zátěže) a tři již zmíněné vstupy START, RESET (pracuje stejně jako tlačítko RST) a INHIBIT, reagujíc na stejné napětí, jako je napájení.

Na těle přístroje je pro snadnou orientaci i bez návodu i schéma zapojení vývodů.

TEST provozu

Postupně jsem vyzkoušel všechny časovací režimy i různé změny v nastavovacím menu a přístroj pracuje pracuje "tak jak má", tedy jako je popsáno v návodu. Dobré je, že při změně nastavení či změně cílové časovací hodnoty přístroj stále běží dle předchozích hodnot až do uložení změn, na které pak okamžitě reaguje. Například časuje se do 50 sekund a v průběhu toho změníte cílovou hodnotu na 20 sekund a po uložení stiskem tlačítka MD přístroj okamžitě zareaguje na nový stav. Tj. buď dále časuje ale jen do nové hodnoty 20 s, nebo pokud byl již při uložení nastavení za hodnotou 20 s, okamžitě zareaguje jako dosažení hodnoty (aktuální časování se zastaví a výstup zareaguje dle "pracovního schéma" daného režimu).

Závěrem...

Tento panelový časovač Autonics LE4S lze například u OEM Automatic s.r.o. pořídit z částku cca 1400,- Kč. To sice není na první pohled málo, ale s ohledem průmyslové provedení, velký časovací rozsah, velký počet režimu, odolnou konstrukci a i vzhledem cenám konkurenčních výrobců, například společností OMRON, je to cena velmi dobrá.

Určitě Vás napadne, že takové to časování může řešit i to nejlevnější kompaktní PLC či přímo řídící systém daného stroje či linky. To je sice pravda, ale v mnoha případech je potřeba jen doplnit funkci již standardizovaného stroje a zásah do jeho softwaru specialistou výrobce, či programování nějakého PLC, by stálo několikanásobně více financí, než pořízení a instalace zde uvedeného typu přístroje, kterou může snadno provést, každý elektrotechnik.

Z pohledu spolehlivosti, sice nemám dlouhodobé zkušenosti s tímto časovačem, ale ostatní panelová měřidla společnosti Autonics (čítače a časovače jiných typů) již v některých průmyslových společnostech pracují více jak 6 let, 365 dní v roce a zatím ani jedna porucha či výměna. Proto předpokládám, že minimálně stejnou spolehlivost lze uvažovat i u tohoto typu časovače.

 

Autor článku i fotografií: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Odkaz na stránku výrobce průmyslových komponent, společnost Autonics - http://autonics.com
  • Prodej výrobků Autonics v ČR například zajišťuje společnost OEM Automatic s.r.o. - www.oemautomatic.cz
  • Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz
Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon LE4S.pdf343.67 KB
PDF icon LE4S_eng_110822.pdf474.4 KB
Hodnocení článku: 

Komentáře