Jste zde

Miniaturní a přesné indukční snímače SUNX GX

Indukční snímače řady GX společnosti SUNX představují proti běžným indukčákům jak neobvykle miniaturní a odolné provedení pouzdra, tak i velmi přesnou detekci s chybou max. 0,3 až 0,7 mm (dle měřícího dosahu) v teplotním rozsahu -25 až 70°C.

V nabídce společnosti SUNX jsou nově velmi malinké a velmi přesné průmyslové indukční snímače v speciálním atypickém kvádrovém pouzdru, které se jsou minirozměrů i velmi přesná detekce, na kterou nemá přílišný vliv změna teploty. Výborně se tedy hodí jako levná detekce malých změn rozměrů a vzdáleností kovových objektů v řádu několika desetin mm. Při ceně pouze něco přes 1000,- Kč tak lze v mnoha případech jimi nahradit výrazně složitější přesné optické laserové snímače, jejichž cena bývá i mnohonásobně vyšší.

 

V nabídce jsou 3 rozměrová provedení SUNX GX-F6, F8 a F12, což značí šířku snímače v mm. Označení GX-F nebo GX-H značí horizontální či vertikální provedení.

 

Konkrétně řada GX-F/H zahrnuje následující provedení s rozdílným rozsahem a tedy i přesností:

 • SUNX GX-F6 (GX-H6) = rozsah 1,6 mm s chybou +/- 0,3 mm (stabilní rozsah 0 až 1,3 mm)
 • SUNX GX-F8 (GX-H8) = rozsah 2,5 mm s chybou +/- 0,4 mm (stabilní rozsah 0 až 2,1 mm)
 • SUNX GX-F12 (GX-H12) = rozsah 4,0 mm s chybou +/- 0,7 mm (stabilní rozsah 0 až 3,3 mm)

Je však nutné zmínit, že tyto hodnoty platí pro železo a pro jiné kovy je rozsah nižší. Tento typ indukčního snímače totiž využívá klasické konstrukce s feromag. jádrem snímací cívky na rozdíl například od provedení se vzduchovou cívkou a stejnou detekci různých kovů. Tyto indukčáky jsou však klasicky velké válcové.

 

Nezávisle na velikosti a dosahu snímače je chyba detekce vždy +/- 8 %.

 

Mimo to se však dle grafu výrobce vlivem změny teploty v rozsahu -10 až 50°C mění detekční hranice jen v rozsahu do 0,1 mm. Tedy pokud konkrétní snímač se přesně nastaví na svojí pozici například ve svém držáku, dochází při změně teploty jen k zanedbatelné změně detekce, což se při detekci velmi malých hodnot přiblížení předmětů je velmi důležité. Podotýkám, že toto jsou jen údaje výrobce a osobně jsem si to zatím nemohl ověřit. Až se my snímač dostane do ruky, prakticky si to vyzkouším.

 

 

Charakteristiky snímačů GX-F8 a F12 - detekční charakteristiky (vlevo) a teplotní chyb již započítaná v celkové chybě 8 % (vpravo).

 

Průmyslové nasazení snímače i do nejsložitějších podmínek umožňuje vysoké krytí pouzdra IP68g, což znamená nejen maximální odolnost proti prachu a vodě (vč. dlouhodobého ponoření), ale i proti olejům a podobným látkám. Vysoká je odolnost proti nárazu (zrychlení až 10 tis. m/s2 = 1000 G) a vibracím (s amplitudou až 3 mm o frekvenci 10 až 500 Hz). Napájení je pak klasické v rozsahu 12 až 24 VDC, tedy v průmyslových strojích běžné. Indikaci funkce pak provádí vysocesvítící LED dioda.

 

Indikační LED zobrazuje detekci a sepnutí výstupu a je velmi dobře vidět ze všech stran (vlevo) a upevňovací otvor snese i hrubší zacházení (vpravo).

 

Uchycení snímače se pak provádí pomocí jednoho malého šroubku prostřednictvím kovem vyztuženého otvoru. Elektrické připojení se provádí prostřednictvím třížilového pevného kabelu (konektor se do malého pouzdra již nevejde). Indikace detekce probíhá prostřednictvím jednoho tranzistorového spínaného výstupu v provedení PNP či NPN (dle zvoleného provedení). Tyto výstupy lze zatížit proudem až 100 mA.

 

Elektrický tranzistorový spínaný výstup lze vybrat v provedení NPN nebo PNP.

 

Základní parametry:

 • Provedení indukční snímač přiblížení
 • Snímací rozsah: 0 až 1,6 / 2,5 / 4,0 mm pro železo
 • Stabilní snímací rozsah: 0 až 1,3 / 2,1 / 3,3 mm pro železo
 • Jmenovité napájecí napětí: 12 až 24 VDC
 • Spotřeba (bez zatížení výstupu): max. 15 mA
 • Pracovní teplota: - 25 až 70°C
 • Pouzdro: kvádrové plastové
 • Krytí: IP68 (příp. IP68g)
 • Odolnost proti nárazu: až 10 tis. m/s2
 • Odolnost proti vibracím: amplituda až 3 mm při frek. 50 až 100 Hz
 

Příklady použití indukčních minisnímačů SUNX GX-F.

 

Na základě údajů výrobce vytvořil: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon gx-f_h-catalog.pdf1.8 MB
PDF icon gx-f6_h6-catalog.pdf519.75 KB
Hodnocení článku: