Jste zde

Napájecí zdroje Balluff s IO-Link komunikací a krytím až IP 67

Zajímavou novinkou, na jinak nepříliš dynamické trhu průmyslových zdrojů, jsou nové zdroje Balluff s vestavěnou IO-Link datovou komunikací a s možností zapozdření s krytím až IP67. Pomocí IO-Link lze z PLC nejen sledovat kontrolní veličiny jako stav výstupního napětí či aktuální zatížení, ale i výstup zapínat či odpojovat.

Napájecí zdroje Balluff řady Heartbeat jsou zajímavou novinkou v oblasti, ve které se na první pohled až tolik změn neočekává. Pro mnoho konstruktérů průmyslových zařízení jsou napájecí zdroj 230 VAC/24 VDC zcela běžná komponenta, u které již v dnešní době účinných spínaných zdrojů nelze nic moc dále vymyslet. Jenže opak je pravdou a i v těchto komponentách se začíná zabydlovat datová komunikace.

V zásadě každý elektrotechnik ví a ve škole se učil, že první věc, kde se hledají elektrické problémy zařízení, jsou napájecí zdroje. Kvalitní napájecí zdroj je ze své podstaty jedním ze základních prostředků pro spolehlivý provoz strojů a zařízení. Nové napájecí zdroje Balluf, s funkcí Heartbeat průběžného sledování faktorů opotřebení, pomáhají tím, že uživateli nebo řídící elektronice zařízení poskytují  průběžným sledováním a signalizací zátěže (úrovně zatížení). Úroveň zatížení ukazuje proudové zatížení na výstupu. Pokud se zvýší vytížení, může to ukazovat na problém v zařízení – např. když motor potřebuje příliš mnoho síly, aby pohyboval zkorodovaným ložiskem. Prostřednictvím svého ukazatele životního cyklu poskytují napájecí zdroje navíc informaci o zbývající životnosti. Nečekané výpadky a přerušení výroby jsou tak minulostí.

Zdroje Balluff Heatbeat obsahují IO-Link rozhraní, s jehož pomocí lze načítat všechny podstatné parametry a přenášet je k řídicímu systému. Mezi například patří procesní data (např. výstupní napětí, výstupní proud atd.), poplachová hlášení (např. přetížení, nadměrná teplota, atd.), diagnostické informace (např. vstupní napětí, aktuální úroveň zatížení, doba provozu). Tyto je pak možné vyhodnocovat v nadřazeném diagnostickém systému a tak provádět průběžnou diagnostiku v centrále. Navíc je možné pomocí IO-Link i zapínat a vypínat výstupní napětí, jakmile není nějaká část zařízení potřebná, a tím i realizovat řízení spotřeby / šetření elektrické energie. Připojení IO-Link je zajištěno pomocí osvědčeného konektoru M12, resp. pružinových svorek.

Z pohledu zapouzdření (stupně krytí) jsou pak zdroje dostupné ve třídách IP 20 a IP 67. Provedení IP20 je standardně vhodné pro montáž do skříní apod. Provedení s krytím IP 67 jsou vhodný pro decentralizovanou instalaci mimo rozvodnou skříň a zvládají i drsná provozní prostředí. Lze je totiž použít přímo v provozu i těžkého průmysl s velkým množstvím prachu i vody / vlhkosti. Díky rozhraní IO-Link je možná montáž i na špatně přístupných místech. Sledování probíhá s rozhraním IO-Link pohodlně z ovládacího panelu.

Odkazy:

Hodnocení článku: