Jste zde

Zajímavá novinka - Mini PLC Barth STG-600

Zajímavou novinkou na trhu s PLC je miniaturní automat STG-600 od německé společnosti BARTH. Zajímavé jsou nejen velmi malé rozměry, ale také celé provedení a zapouzdření. Také jej lze napájet jen z baterie. Přitom PLC neschází žádné vlastnosti a parametry dnes obvyklé u kompaktních PLC.

V ČR asi prakticky neznámá německá společnost BARTH Elektronik GmbH (založená v roce 1993) letos uvedla na trh svoji novou další řadu mini PLC pod označením STG-600. Tato firma již totiž doposud vyráběla řadu malých PLC STG-500, která zůstávají také ve výrobě a prodeji. Ta však nejsou až tak zajímavá jako právě novinka STG-600.

Pro každého z ČR je pak jistě zajímavé, že je lze v ČR velmi snadno, v korunách a rychle zakoupit přes českou pobočku obchodu RS-Components (http://cz.rs-online.com) za ceny okolo 3000,- Kč bez DPH.

Základní popis mini PLC Barth STG-600

Hned na první pohled programovatelný automat zaujme svým velmi netradičním hardwarovým provedením. Prostě nic podobného jsem osobně doposud neviděl, a to rád hledám zajímavé novinky. Celé PLC (bez osazených šroubovacích svorkovnic) je taková kovová "placka" ve velikosti cca kreditní karty. Plošné rozměry jsou jen 93x45 mm a tloušťka bez zasunutých konektorů pouze 10 mm. Při osazení všemi konektory pro vodiče průřezů 0,25 až 1,5 mm² pro napájení, vstupy, výstupy i netypicky USB komunikaci se opticky mohutnost PLC skoro zdvojnásobí. Odhaduji, že při plném obsazení vodiči již samotné pouzdro PLC bude ve skříni či rozvaděči jen málo patrné. Při takto netypickém provedení pak nepřekvapí, že na uchycení na DIN lištu musíte zapomenout a PLC jen přišroubovat přes dva otvory na krajích na panel.

Opravdu miniaturní rozměry i nevšední provedení PLC Barth STG-600 hned na první pohled určitě upoutají pozornost.

Překvapivě malé a kompaktní provedení skrývá až nezvykle mnoho připojovacích vstupů a výstupů, takový počet často nenajdete ani u mnohonásobně větších kompaktních PLC konkurenčních výrobců.

Vstupů je celkem deset, přičemž první dva jsou rychlé binární čítací vhodné například pro připojení rotačních enkodérů a podobných pulzních snímačů a zbylých osm jsou kombinované současně binární i analogové napěťové vstupy s rozsahem 0-30 VDC, kde se volba funkce každého vstupu volí softwarově v programu PLC. Toto řešení není vůbec špatné a v případě potřeby můžete tedy mít až 8 analogových vstupů s frekvenčním rozsahem až 100 Hz. Trošku nadšení jen "kalí" to, že jsou pouze 10 bitové, což osobně v dnešní době rychlých vícebitových A/D převodníků již považuji za trošku nedostatečné. Číselní rozlišení na 1023 dílků tedy dovoluje napěťové rozlišení jen na cca 10 mV. Chtělo by to alespoň 12 bitů.

 Výstupy jsou samozřejmě jen spínané (nic jiného se ani nedalo čekat) a kvůli úspoře místa jsou samozřejmě tranzistorové, ale byly použity výkonové tranzistory "Solid State", což dovoluje zatížení až 2 A při napětí do 30 VDC. Těch je celkem 8. Jeden výstup je pak rychlý PWM až do 5 kHz s omezeným zatížení max. do 1A.   

Zajímavě je koncipované napájení PLC. Protože spotřeba PLC bez připojených výstupů je jen typicky do 40 mA, bylo PLC koncipováno také jen pro napájení z baterií či akumulátorů. Proto byl implementován nezvykle široký rozsah napájecího napětí 7-30 VDC, takže lze pro určité aplikace například využít jen 9V baterii běžně používanou např. pro multimetry, stejně jako klasické 24V stejnosměrné spínané napájení zdroje. Přítomnost napájení a běhu PLC indikuje zelená indikační LED.

Nakonec neméně zajímavá je komunikace PLC s PC pro nahrání softwaru. Je to sice USB komunikace, ale netradičně vyvedená také na zasunovací šroubovací svorky. To na druhou stranu trošku komplikuje použití, kdy si buď musíte při prvním použití koupit PLC v tzv. kitu s již hotovým USB kabelem pro napojení na PC, nebo si kabel vyrobit (například z nějakého obyčejného uříznutím druhého konce a napojením 4 drátků do svorek dle dokumentace výrobce).

Programování PLC

K programování (dle informací výrobce) slouží PC software s názvem miCon-L, který je ke stažení na stránkách výrobce zcela zdarma a bez jakékoliv registrace apod. Způsob vytváření programu je celkem jednoduchý v podobě propojování funkčních bloků na ploše. Osobně mě to však více než programování PLC připomíná vytváření grafického zápisu programu pro výpočetní/simulační/měřící programy pro PC software Matlab či Labview.

V nabídce výpočetních bloků jsou všechny běžné logické i aritmetické funkce jako např. AND, OR, XOR, RS klopný obvod, součet, rozdíl, násobení, dělení, procenta atd., i běžné řídící funkce typu časovače, generátor hodinového signálu, čítače nahoru/dolů, PWM, časování délky pulsů atd.

Nechybí však ani funkce ovládání a zobrazení a vyhodnocení dat a signálů na obrazovce přes USB připojeného PC (zadávání hodnot při běhu programu, zobrazení hodnot, grafy, ručkový přístroj atd.). Ty jsou primárně určeny pro offline i online simulaci a stejně tak je lze využít i jako ovládací a vizualizační jednotku pro PLC. V tomto směru by tak bylo možné PLC využít i jako I/O rozhraní (kartu) k PC se softwarem miCon-L.  

Příklady programů pro PLC Barth STG-600 s vizualizací běžící na PC zobrazující v reálném čase aktuální stavy, hodnoty a data aktuálně načtená z PLC přes jeho USB připojení.

Základní parametry (dle údajů výrobce):

 • Typ: programovatelný automat PLC
 • Označení: STG-600
 • Cyklus programu / doba skenování: 1 ms
 • Vstupy:
  • 8x dvoustavový binární / analogový 10 bit. napěťový 0 - 30 VDC, max. 100 Hz,
  • 2x rychlé pulsní čítací dvoustavové do frekvence 1 kHz,
  • funkce každého vstupu dle softwarového nastavení.
 • Výstupy:
  •  8x tranzistorové spínané výstupy max. frekvence 100 Hz , max. zatížení 2A
  • 1x tranzistorový PWM výstup pro frekvence do 5 kHz, max. zatížení 1A
 • Komunikační / programovací rozhraní:  USB 2.0 na šroubovacích svorkách
 • Další funkce: watchdog, časovač zapnutí, kontrola přetížení a napájení.
 • Indikace: 1x zelená stavová LED (napájení).
 • Programovací software miCon-L pro OS Windows:
 • Typ montáže: šrouby na panel
 • Rozměry: 93x45x15mm
 • Hmotnost: 80 g
 • Napájecí napětí: 7-32 VDC (lze napájet z baterií)
 • Provozní teplota: -40 až 60°C
 • Krytí: IP20

 

Závěr

V cenové relaci základního PLC v shopu RS-Component necelých 3000,- Kč bez DPH je Barth STG-600 velmi zajímavý i netradiční řídicí a regulační nástroj současně. Rozhodně svou vizáží nezapadne v dnes velmi široké nabídce programovatelných automatů.

Odkazy:

Hodnocení článku: