Jste zde

Novinky v oblasti vzdálených připojovacích I/O modulů

Hybridní vzdálené bezpečnostní I/O moduly Profinet/Profisafe, multiprotokolové moduly s AIDA konektory pro automobilový průmysl, IO-Link vzdálené moduly vstupů a výstupů TBIL a multiprotokolové I/O moduly TBEN-S jsou novinkami představenými společností Turck GmbH v roce 2015 v oblasti vzdáleného - distribuovaného připojení, ovládání a komunikace. Pojďme si je blíže představit...

Hybridní modul Turck pro standardní a bezpečnostní I/O

 Mezi nejzajímavější novinky v oblasti vzdálených připojovacích - komunikačních I/O modulů určitě patří bezpečnostní I/O moduly TBPN, které jako první kombinují standardní a bezpečnostní vstupy/výstupy v jednom zařízení. Hybridní moduly se stupněm krytí IP67 lze operativně přizpůsobit specifickým signálům na stroji. Uživatelům tak pomáhají šetřit místo a náklady na kabeláž strojů.

Na bezpečnostní straně modulu Profinet/Profisafe má uživatel dva bezpečnostní vstupy pro připojení různých bezpečnostních senzorů, jako jsou optické závěsy nebo tlačítka nouzového zastavení. Dva další bezpečnostní kanály lze použít buď jako vstupy nebo výstupy. Čtyři univerzální vstupy/výstupy pro připojení standardních signálů mohou spínat až 2 A. Dva z I/O lze použít jako IO-Link mastery. V kombinaci s I/O hubem od společnosti Turck může uživatel připojit až 32 dalších I/O na modul.

Standardní i IO-Link kanály modulu TBPN lze pro bezpečnostní aplikace odpojit, čímž se značně zjednoduší připojení pomocných pohonů a ventilových bloků. Turck vyvinul robustní bezpečnostní modul pro široký rozsah teplot od -40 do +70 °C. Typy se stupněm krytí IP65/IP67/IP69K umožňují nasazení v nejnáročnějších podmínkách.

AIDA I/O moduly

 Společnost Turck představila na veletrhu SPS IPC Drives 2015 nové I/O moduly s AIDA konektorem vhodné pro aplikace s robustními I/O moduly v automobilovém průmyslu. Jednoduchý push-pull princip AIDA konektorů zaručuje spolehlivé připojení ethernetových a napájecích kabelů bez potřeby šroubovacího připojení. Kovová AIDA příruba zajišťuje vysokou mechanickou odolnost se stupněm krytí IP67 a IP69K i rozsah provozních teplot TBEN modulu od -40 do +70 °C.

Turck nabízí tři varianty modulu s AIDA připojením: TBEN-A1-16DXP s 16 univerzálními vstupy nebo výstupy, variantu -16DIP s 16 digitálními vstupy a variantu -8DIP-8DOP s osmi digitálními vstupy a osmi digitálními výstupy. Všechny moduly řady TBEN, včetně varianty s univerzálními vstupy/výstupy (16DXP), rozdělují I/O kanály na galvanicky oddělené napěťové hladiny "spínatelných I/O" a "nespínatelných I/O". Použití těchto vysoce flexibilních 16DXP variant tak umožní nasadit bezpečnostní vypnutí sekcí výroby využívající obvody nouzového zastavení.

Integrované jsou funkce redundance média (MRP) a rychlé uvedení do provozu (FSU), které vyžaduje AIDA pro Profinet. Všechny typy AIDA modulů lze také použít v ethernetových protokolech Ethernet/IP nebo Modbus TCP. Moduly TBEN-AIDA budou dostupné začátkem roku 2016.

I/O hub s 16 univerzálními vstupy/výstupy

Novinkou roku 2015 jsou i nové I/O hub s 16 univerzálními vstupy/výstupy. Každý port hubu TBIL-M1-16DXP lze využít jako vstup nebo výstup bez potřeby konfigurace. Hub takto připojí až 16 digitálních signálů a přenese je do řídicího systému pomocí IO-Link protokolu.

Tato vlastnost dělá hub zvláště vhodný pro aplikace, které spojují několik digitálních akčních členů a senzorů v omezeném prostoru, jako jsou například Pick-To-Light systémy. V kombinaci s indukční vazbou Turck NIC, která bezdrátově přenáší data a energii, je I/O hub také vhodný pro připojení měničů nástrojů k senzorům a akčním členům. Takové připojení nepodléhá opotřebení. I/O hub dokonce umožňuje unikátní identifikaci nástroje bez použití RFID nebo čárového kódu.

PNP výstupy hubu mohou spínat až 0,5 A. Zařízení pracují s IO-Link funkcemi (specifikace v1.1) a tak je lze připojit na všechny IO-Link mastery. Díky rozšířenému teplotnímu rozsahu -40 až +70 °C a stupni krytí IP67 lze hub také použít ve venkovních aplikacích. Pokud je vyžadováno, lze funkce výstupu hubů volitelně deaktivovat. Kromě nového univerzálního hubu, Turck také nabízí I/O huby s 16 digitálními vstupy nebo 8 digitálními výstupy.

Multiprotokolové I/O moduly TBEN-S

Společnost Turck v roce 2015 rozšířila řadu sběrnicových I/O systémů o ultra kompaktní moduly řady TBEN-S. Jedná se o multiprotokolové I/O moduly, které mohou pracovat v sítích Profinet, EtherNet/IP nebo Modbus TCP a jsou široké pouze 32 mm.

Moduly jsou vybaveny 8 digitálními kanály (vstupy a nebo výstupy), 4 analogovými nebo 2 technologickými kanály. Analogové vstupy jsou univerzální, na jeden kanál tak lze připojit proudové či napěťové signály nebo teplotní čidla jako jsou RTD nebo termočlánky. Jeden modul tedy dokáže nahradit 3 až 4 starší typy. Vedle digitálních a analogových signálů jsou k dispozici i moduly s IO-Link, RFID, sériovou komunikací nebo čítači.

Moduly TBEN-S jsou zcela zalité moduly se stupněm krytí IP67 mají malé pouzdro s šířkou pouhých 32 mm a délkou pouhých 144 mm. I přes své kompaktní provedení mohou moduly TBEN-S pracovat samostatně bez dalších přídavných komunikačních modulů v jednom ze tří ethernetových systémů Profinet, Modbus TCP nebo EtherNet/IP. Modul po zapnutí automaticky rozpozná, do jaké sítě je připojen a aktivuje příslušný komunikační protokol.

Odkazy:

Hodnocení článku: