Výrobců PLC a zvláště těch tzv. kompaktních je velmi mnoho. Významným výrobcem je i společnosti Omron, která nabízí hned několik řad:
- Základní kompaktní PLC řady CP
- Modulární PLC řady CJ
- Výkonné rackové PLC řady CS
Dnes si blíže přiblížíme základní nejlevnější řadu CP1, která je vhodná pro řízení méně výpočetně náročných automatizačních úkonů v podobě jednodušších výrobních linek nebo jednotlivých automatizačních kompaktních strojů.
Řada CP1 se navíc dělí na další dvě podskupiny:
- na běžnější řadu CP1L
- a trošku výkonnější řadu CP1H.
PLC Omron řady CP1L
Pokud Vás například na serveru automatizace.HW.cz zajímali články o kompaktních PLC Fatek a Crouzet, tak řada CP1L je právě to, co by Vás mělo zajímat v nabídce Omronu. Nabízí totiž podobné funkce, ale rovnou si troufám říct v ještě trošku vyspělejším hávu. Jde o zde o to, že k programování se využívá úplně stejného instrukčního souboru i softwaru, jako u vyšších řad PLC CJ a CS. Tedy dá se s troškou nadsázky říct, že pokud umíte programovat některé PLC Omron, umíte již programovat všechny.
Dále využíváte velmi vyspělý vývojový a programovací software s jménem „CX-One“. Jedinou nevýhodou tohoto systému je fakt, že tento programovací software je placený. To na druhou stranu říká, že PLC Omron jsou opravdu navrženy čistě pro průmyslové prostředí a nepočítá se zde se šikovnými „amatéry“ či bastlíři, kteří si chtějí udělat nějaký systém na doma či chalupu. Zde se opravdu asi nejlépe hodí PLC IDEC nebo velmi můžu doporučit Crouzet Millenium.
Mimo takových běžných věcí jako přítomnost základních binárních vstupů a výstupů, mají PLC CP1 i rychlé čítací vstupy použitelné jako vysokorychlostní 32bitové čítače pracující v lineárním i kruhovém režimu s porovnáním s cílovou hodnotou nebo rozsahem.
Z pohledu výstupů jsou přítomny pulsní a provedení s rychlostí spínání 1 až 100 kHz s průběhem lichoběžníkovým nebo S-tvarem a PWM výstupy s frekvencí 0,1 až 6,5 kHz nebo 1 až 32,8 kHz s krokem 0,1 nebo 1%. Těmito prostředky lze realizovat i víceosé řízení servomotorů motorů. Dále na základní jednotce nechybí analogový vstup s rozsahem 0 – 10 V, který je však má rozlišení jen 256 hodnot, takže je vhodný jen pro základní monitorování.
To však nevadí protože, je zde i možnost rozšíření připojením dalších modulů k základní jednotce, které mohou přidat další binární vstupy a výstupy (tranzistorové či reléové), analogové vstupy a výstupy s rozlišením 1/6000, vstupy pro připojení termočlánků či odporových teploměrů. Dobrá je funkce přerušení programu od některého z binárního vstupu. V tomto režimu totiž, když na daný vstup přijde signál, s prodlením max. 0,3 ms se přeruší hlavní smyčka aktuálně běžícího programu a přejde se k vykonávaní programu přerušení. To může být libovolná funkce, která se má neprodleně vykonat pokud nastane nějaký definovaný stav, například přerušení paprsku optozávory. Binární vstupy též mohou být použity jako vysokorychlostní 32bitové čítače pracující v lineárním i kruhovém režimu s porovnáním s cílovou hodnotou nebo rozsahem.
Dále z pohledu digitální komunikace je možné tyto PLC doplnit o 1 nebo 2 sériová rozhraní RS-232/RS-422 nebo RS-485, které se „vkládají“ do čelního panel hlavní CPU jednotky. V podobě rozšiřujících modulů na DIN lištu, jako to třeba má řada PLC Fatek, však nejsou. Možnost ethernetový komunikace také chybí, což v dnešní době při oblíbenosti LAN komunikace, může trošku zamrzet. Na druhou stranu třeba stejně jako PLC Fatek mají již PLC implementován Modus RTU protokol, takže lze snadno realizovat alespoň síťovou průmyslovou komunikaci na fyzické lince RS-485.
Základní vlastnosti PLC Omron CP1L:
- Kompaktní PLC s možností rozšíření I/O
- Procesorové jednotky s AC nebo DC napájením a se 14, 20, 30 nebo 40 vestavěnými I/O
- 4 vysokorychlostní vstupy pro n-kodéry (100kHz) a 2 vysokorychlostní pulsní výstupy (100kHz)
- Možnost rozšíření pomocí širokého výběru I/O jednotek až na 160 I/O bodů
- Volitelné sériové porty RS-232C a RS-422A/485
- Úplný instrukční soubor
- Sada instrukcí kompatibilní s PLC automaty řady CP1H, CJ1 a CS1
- Program 5 nebo 10 kslov, data 10 nebo 32 kslov
- Rychlost zpracování: 0,55 µs
- Vestavěný Modbus Master protokol
- Víceúlohové programování
- Funkční bloky, strukturovaný text
- Funkce řízení pohybu
- Programovací port USB
- Jeden a tentýž software jako u jiných PLC automatů společnosti Omron
- Poznámka : existuje i nejlevnější CP1E řada, která má sníženou programovou a datovou kapacitu
Z pohledu obsazení vstupů a výstupů základního modulu jsou k dispozici následující konfigurace:
Verze CP1L-L:
- 8 vstupů, 6 výstupů, relé (napájení 230 V AC i 24 V DC)
- 8 vstupů, 6 výstupů, PNP (napájení jen 24 V DC)
- 12 vstupů, 8 výstupů, relé (napájení 230 V AC i 24 V DC)
- 12 vstupů, 8 výstupů, PNP (napájení jen 24 V DC)
- Možnost rozšíření až na 60 I/O bodů (1 jednotka)
- Port USB + 1 volitelný sériový port
Verze CP1L-M:
- 18 vstupů, 12 výstupů, relé (napájení 230 V AC i 24 V DC)
- 18 vstupů, 12 výstupů, PNP (napájení jen 24 V DC)
- 24 vstupů, 16 výstupů, relé (napájení 230 V AC i 24 V DC)
- 24 vstupů, 16 výstupů, PNP (napájení jen 24 V DC)
- Možnost rozšíření až na 160 I/O bodů (3 jednotky)
- Port USB + 2 volitelné sériové porty
PLC Omron řady CP1H
V nabídce OMRONu pak můžete najít i ještě jednu o něco vyspělejší jednotku s označením CP1H , které je výkonnější, rychlejší i poskytuje větší rozšíření. Na první pohled vypadá podobně a lze ji tedy nasadit v případech, kde rychlost zpracování, velikost paměti a počet a rychlost vstupů a výstupů řady CP1L nepostačuje dané aplikaci.
Základní vlastnosti typu CP1H:
- Procesorové jednotky se 40 vestavěnými digitálními I/O a (volitelnými) analogovými I/O (4 vstupy/2 výstupy)
- Možnost rozšíření až na 320 I/O bodů (7 jednotek)
- Port USB + 2 volitelné sériové porty
- Uživatelská paměť pro 20 tisíc kroků
- Rychlost zpracování instrukcí 0,1 µs
- čtyři čítací vstupy (2 x 1 MHz + 2 x 100 kHz)
- čtyři pulsní výstupy (2 x 1 MHz + 2 x 100 kHz)
Programování PLC Omron
Jak již bylo naznačeno výše PLC Omron se programují prostřednictvím software CX-One dodávaný přímo společností Omron. Pomocí tohoto softwaru můžete sestavovat, konfigurovat a programovat sítě, PLC automaty, programovatelné terminály, systémy řízení pohybu, pohony, regulátory teploty i senzory. V případě PLC umožňuje vyspělý a komplexní způsob programování prostřednictvím liniového (reléového) schématu, v kterém jsou přístupné všechny funkce PLC.Deklarované programování pomocí funkčních bloků pak zde prakticky odpovídá funkci MACRO v liniovém diagramu, takže nejde o funkční bloky v pravém slova smyslu. Samozřejmě je k dispozici psaní či editace programu pomocí tzv. strukturovaného textu.
Základní okno programování PLC v liniovém schématu.
Režim funkčních bloků FB u PLC Omron
Vytvořil na základě informací od firmy OMRON: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Stránky společnosti OMRON - www.omron.com
- Přímý odkaz na stránky s informacemi a datasheety o PLC Omron CP1L - www.ia.omron.com/product/family/1916/index_fea.html
- Společnost OMRON má přímé zastoupené v ČR - http://industrial.omron.cz
- Další články o PLC (Siemens, Fatek, Crouzet, IDEC a dalších) najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz v sekci plc-automaty