Jste zde

Kapacitní dotykové spínače Dinel CTS-41

Nechcete stroj již ovládat klasickými mechanickými tlačítky a přitom potřebujete něco odolnějšího než dotykový displej? Tak je možné sáhnout po dotykových kapacitních spínačích, které lze umístit pod nevodivou plochu a tak vytvořit odolné tlačítko s krytím IP68 nebo IP69k.

Od konce minulého roku český výrobce - společnost Dinel s.r.o. rozšířila svojí nabídku o produkt primárně sice zacílený do oblasti osvětlovací techniky, ale jeho využití může být i velmi vhodné pro ovládání průmyslových strojů a zařízení. Jde totiž o kapacitní dotykový senzor CTS-41, fungující jako dotykový spínač pro ovládací účely. Jde tedy o jakousi alternativu k stále běžně využívaným mechanickým tlačítkům.

Základní popis snímače CTS-41

Dotykový spínač je sice výrobcem primárně určen pro  spínání LED osvětlení (12/24 V DC - 10 A), ale rozhodně lze použít pro spínání libovolné obdobné výkonové zátěže. Při dnes zcela běžné realizací ovládacích tlačítek napájené 24 VDC napětím, lze tak tyto dotykové spínače použít jako zmíněnou náhradu za mechanická tlačítka. Velkou výhodou kapacitní funkce snímací plochy je možnost je aktivovat přes nevodivé materiály (dřevo, sklo, keramiku, sádrokarton, atd.) až do tloušťky 30 mm. Lze je tak například umístit pod plastový kryt nebo z vnitřní strany plastového rozvaděče, kde na jeho svrchní straně se jen např. nalepí symboly tlačítek. Lze tak vytvořit ovládací tlačítka zařízení bez jakéhokoliv porušení (řezání, vrtání) čelní plochy stroje či skříně rozvaděče a vytvořit či zachovat vysoké krytí IP65 či lepší (IP68 nebo  dokonce IP69k). To je obvykle v průmyslu žádáno u strojů a zařízení, které je nutné často čistit tlakovou vodou či dokonce chemickými prostředky (např. v potravinářství, lékařství) nebo pak i ve výbušném prostředí, kde vše elektrické by ideálně mělo být zcela neprodyšně zapouzdřeno a izolováno od okolí.

Dotykové kapacitní  snímače CTS-41 umožňují a poskytují:

 • Skrytou montáž za stěnu z nevodivého materiálu (dřevo, plast, sádrokarton, atd.).
 • Tloušťku stěny až 30 mm.
 • Neomezená životnost (nemá pohyblivé části).
 • Instalace pomocí lepící pásky, lepidla nebo šroubků.
 • Spínací parametry 10 .. 28 V DC, max. 10 A.
 • Automatické regulace citlivosti (vyrovnává změny vlastností montážní stěny).

 

Možnosti upevnění snímače CTS-41

Pro uchycení celého snímače na zadní stranu krycí stěny do místa, které je určené pro dotyk prstu, lze zvolit např. oboustranně lepicí pásku, silikonové lepidlo nebo případně je možné snímač na krycí stěnu nainstalovat pomocí dvou vrutů. V případě lepicí pásky nebo silikonového lepidla je dle výrobce vhodné před nalepením odmastit kontaktní plochy snímače a krycí stěny. Stěna však vždy musí být vyrobená z nevodivého materiálu (dřevo, dřevotříska, sklo, keramika, sádrokarton atd.) s maximální tloušťkou do 30 mm.

Elektrické připojení snímače CTS-41

Pro elektrické připojení je na senzoru konektor se dvěma vstupy. Jeden vstup je pro napájení a jeden pro připojení elektrického zařízení. Senzor má funkci automatického nastavení citlivosti při opětovném připojení napájení. Senzor také umí korigovat pomalé změny dielektrických vlastností krycí stěny (např.: zvlhnutí stěny). Snímač  je opatřen ochranou proti přepólování napájecího napětí.

Signalizace a funkce snímače CTS-41

Signalizace stavů a kontrola funkce dotykového snímače je prováděna pomocí oranžové LED, která trvale svítí, když je snímač sepnutý a nesvítí, když je snímač rozepnutý. Po připojení napájení je snímač ve stavu rozepnuto a indikační LED nesvítí. První dotyk uvede spínač do stavu sepnuto (LED svítí). Druhý dotyk uvede spínač opět do stavu rozepnuto (LED nesvítí). Je tedy o takzvaný "Toggle" režim známý například z funkce "tlačítek" na dotykových displejích, kde každým dotykem se vždy invertuje aktuální stav spínače.

Základní parametry (dle údajů výrobce):

 • Napájecí napětí: 10 ... 28 V DC
 • Proudový odběr (klidový stav): max. 10 mA
 • Spínaný proud: max. 10 A (trvale)
 • Rozměry: 41 x 43 x 10 mm
 • Maximální tloušťka krycí stěny: 30 mm (materiál dřevo)
 • Citlivost: na dotyk ruky
 • Pracovní teplota: -10 ... +50 °C
 • Hmotnost: cca. 60 g

 

Závěr

Dotykové snímače / spínače mají dle mého názoru velkou budoucnost i v oblasti ovládání průmyslových strojů a zařízení. Snímače Dinel CTS-41 myslím si lze pro tyto účely velmi dobře použít. Společnost DINEL, která je přímo v ČR vyrábí, je také i dodává.

Odkazy:

Hodnocení článku: