Jste zde

Kamery a umělá inteligence pracují pro logistiku i výrobu

Použití standardních kamer a umělé inteligence pro přesnější detekci objektů umožňuje řešit řadu úloh v logistice – od automatické inventarizace po bezpečnostní aplikace nebo vizuální inspekci.

Řada výrobců prosazuje pro logistiku bezdrátové technologie pro sledování zboží i dopravních prostředků. Tyto technologie ale vycházejí z toho, že je ve všem neustále pořádek. Kontrola, tedy inventarizace nebo i sledování bezpečnosti při pohybu zboží je pro tyto technologie vedlejší. Slovenský výrobce M2M Solutions pro tato řešení zvolil využití standardních kamerových systémů v kombinaci s umělou inteligencí pro vyhodnocování obrazu. Kvalita kamer i systémy detekce a čtení dat z obrazu jsou již několik let na takové úrovni, že výsledná technologie přináší velmi dobré výsledky v kombinaci s novými aplikačními možnostmi.

Předvídání rizika kolize v přepravě je jednou z věcí, která zvyšuje bezpečnost v logistických provozech, kde pracuje více operátorů, případně operátoři a zároveň autonomní prostředky. Systém Vision dokáže předvídat hrozící střed vozidel nebo nákladu se statickými překážkami a včas na něj upozornit nebo vyslat signál pro centrální stop. Stejně lze zjistit nesprávně uložený náklad, pohyb pracovníků v bezpečnostních zónách a zvýšit tak bezpečnost. Pro tyto úlohy stačí systému představit hlídané objekty, zóny atd. a způsob vyhodnocení nesprávného stavu. Během instalace a opakování stavu získá umělá inteligence dostatek dat pro vyhodnocení různých situací. Toto je příklad aplikací s využitím statických kamer.
Další možnosti nabízí využití mobilních kamer. Ty totiž mohou velmi rychle a efektivně zajistit inventarizaci skladových zásob. Vedle počítání položek v regálech nebo čtení šítků umožní také objemovou analýzu sypaného materiálu nebo volně ložených materiálů (dřevo atd.). Tato technologie je ve spojení s možnostmi dronů vhodná i pro pravidelnou inventarizaci v halách i venkovních prostorech. Pro její provedení není nutné alokovat zaměstnance a lze ji provést mimo provozní dobu.

Kamerový systém může být základem vizuální inspekce pro různé typy výrobních i balících linek. Ve spojení s umělou inteligencí zajistí dohled nad typem materiálu, počtem položek nebo způsobem balení v reálném čase. Používané kamery přitom dokáží zajistit spolehlivou detekci za různých světelných podmínek a celé řešení může být cenově zajímavou alternativou pro jiné systémy.

M2M Solutions je inovativní technologická společnost, která vyvíjí řešení v oblasti dodavatelského Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí systém Vision, který kombinuje použití standardních kamer a umělé inteligence pro přesnější detekci objektů a automatickou inventarizaci.
www.m2ms.sk/vision

Mezinárodní strojírenský veletrh se koná na brněnském výstavišti od úterý 4. října do pátku 7. října 2022. Veletrhu se zúčastní přední dodavatelé automatizační techniky, elektroniky a robotiky. Společně s MSV se konají i specializované veletrhy IMT, PLASTEX, WELDING, FOND-EX a PROFINTECH. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online.
www.bvv.cz/msv/ 

Hodnocení článku: