Známý výrobce vestavných průmyslových PC, taiwanská společnost Avalue představila novou zajímavou řadu jednodeskových počítačů osazených zásadně RISC procesory (mikrokontroléry) různých výrobců. Jejich společným znakem vždy bude moderní 32bitový mikrokontrolér s CPU jádrem ARM, konkrétně typu ARM9, ARM11 nebo Cortex-A8. To vše na rozměrových platformách SoM nebo SBC s až 512 MB Flash paměti a širokou plejádou připojovacích rozhraní, včetně USB OTG, DIO, RS-232/485, Ethernetu, UART, ATA atd. Teď aktuálně v únoru byl uveden na trh první zástupce v podobě 2,5" SBC (Single Board Computer) s označením RSC-W910 a v následujících měsících jej bude následovat SoM (System on Module) pod názvem RSM-MX515 s vynikajícím multimediálním RICS procesorem (mikrokontrolérem) Freescale i.MX515, se kterým chce Freescale prorazit i do oblasti levných netbooků.
RISC architektura s sebou přináší úspory v podobě nižší ceny a menších rozměrů výsledné desky počítače při zachování velmi širokého portfolia připojovacích rozhraní. Zde si tedy nehrajeme na efekt a omráčení potenciálních zákazníků rychlostí v GHz, co nejlepší grafiku apod. Zde jde čistě o praktické použití v řídících aplikacích, kde oceníme minimální spotřebu, velký sortiment připojovacích rozhraní (periferií) na jednom čipu, včetně samostatných binárních či analogových vstupů / výstupů. To vše při minimálních rozměrech a také nižší ceně. Zanedbat nelze ani jednodušší programování aplikací. To je ideální například pro moderní mobilní internetová zařízení MID (Mobile Internet Device), kde lze snadno dosáhnout velmi dlouhého provozu na baterie při velmi slušném výpočetním výkonu. Proti „počítačovým CPU“ pak uvedené ARM mikrokontroléry vydrží drsnější pracovní podmínky, jako například pracovní teploty -20 až 60°C nebo velké a dlouhodobé vibrace. To je na rozdíl od běžných PC procesorů typu Intel Atom předurčuje k použití například v mobilních (polních) zařízeních nebo ve vozidlech.
Z pohledu softwarového vybavení Avalue spolupracuje z několika dodavateli tzv. RTOS (Real-Time Operation systém). Například lze jmenovat BootLoader v NOR, Linux, Windows Embedded CE. Také poskytuje vývojové balíčky právě pro RISC platformy s jádrem ARM pro oblasti průmyslové automatizace, měření, testování, zdravotnictví apod.
Nabídka RISC počítačů Avalue
Aktuálně nebo v nejbližší době se bude možné v nabídce Avalue setkat s následujícími zástupci kategorie RISC produktů:
- SoM modul RSM-MX515
- 2.5” jednodeskový počítač RSC-W910
Když u těchto zástupců pomineme jejich odlišné provedení destičky, protože zatímco SoM je opravdu jen vestavná destička, která sama o sobě neobsahuje klasické výstupní konektory a všechny výstupy jsou k dispozici na společném konektoru a SBC je již jednotka s i klasickými konektory schopna samostatné funkce, je jinak zajímavé porovnat jejich vlastnosti. Alespoň z toho, co společnosti Avalue předběžně uvádí o RSM-MX515, protože ta se ještě oficiálně neprodává a ještě nejsou k dispozici ani fotografie.
Zatímco RSM-MX515 bude využívat velmi výkonný multimediální RISC procesor Freescale i.MX515 s moderním 800 MHz jádrem ARM Cortex-A8, druhý uvedený zástupce RSC-W910 je osazen obvodem Nuvoton W90P910 s již starším 200MHz jádrem ARM9. Tento rozdíl má za následek nejen trošku odlišný výpočetní výkon a sortiment vestavěných rozhraní. V obou případech však jde oficiálně SoC (System On Chip) obvod, který proti klasickým procesorům obsahuje na čipu rovnou i komunikační periferie, které tak zde nemusí řešit tzv. Chipset. Výkonnější SoC i.MX515 bude na desce doplněný 128 MB DDR2 SDRAM a 256 MB Flash pamětí, zatímco skromnější Nuvoton ARM9 si musí v základu vystačit „jen“ s 64 MB RAM a 128 MB Flash paměti. To však pro mnoho a mnoho aplikací stačí a navíc lze na přání nechat paměť zvětšit.
Z pohledu připojovacích periferií bude deska RSM-MX515 nabízet 2x SDIO, 1x ATA, 1x USB host, 1x USB OTG a 3x sériové UART rozhraní, zatímco SBC RSC-W910 poskytuje 1x RS-232, 1x RS-232/ 485, 3x USB2.0 a 8 binárních vstupů i výstupů. V druhém případě však již dvě USB rozhraní najdeme na klasických USB konektorech a jednu RS-232 na klasickém 9pinovém D-Sub konektoru. Samozřejmě dnes již v obou případech nemůže chybět 10/100 Base-Tx Fast Ethernet (LAN), který je v případě RSC-W910 přístupný již prostřednictvím klasického konektoru RJ-45. Freescale SoC pak má navíc i integrovanou podporu PWM signálů.
2.5” jednodeskový počítač Avalue RSC-W910
Z pohledu možnosti vizualizace v obou případech najdeme video rozhraní pro LCD displeje s rozlišením až 800 x 600 pixelů při obrazové frekvenci 60 Hz, který lze připojit přes 16~18-bit TTL LCD rozhraní. Verze s SoC Freescale i.MX515 navíc obsahuje i podporu Open GL ES 2.0 + OpenVG 1.1, včetně hardwarové podpory video kodeků a zpracování videa. V obou případech se pak pro ovládání počítá se rezistivní dotykovou plochou, pro jejíž připojení je přítomen Touch Controller, do kterého lze přímo napojit jen rezistivní plochu bez vestavěného komunikačního rozhraní. Nemůže chybět audio kodek Realtek ALC203 AC97. Jako nosič dat lze u RSC-W910 využít vestavěné rozhraní pro SSD kartu, které je velmi odolná proti vlivu okolního prostředí. V případě RSM-MX515 bude k dispozici ATA rozhraní pro připojení běžné mechaniky. Jako kontrolní mechanismus běhu počítače je vždy přítomen Watchdog s nastavitelnou periodou 1, 5 nebo 18 sekund.
Specifikace SBC RSC-W910
|
Specifikace RSM-MX515 SoM
|
Článek připravil: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Stránky výrobce RISC počítačů, společnosti Avalue - www.avalue.com.tw
- Přímý odkaz na stránky o SBC RSC-W910 - www.avalue.com.tw/products/RSC-W910.cfm
- Bližší info o SoC Nuvoton W90P910 - http://www.nuvoton.com
- Bližší info o SoC i.MX515 - http://www.freescale.com
- Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz
- Distributor Avalue v ČRhttp://www.elatec.cz
Komentáře
"16~18-bit TTL LCD rozhraní"
Co je to za kravinu? LCD rozhraní jsou buď 18bitová (6bit × 3 barvy), nebo 24bitová (8bit × 3 barvy). (A nebo potom LVDS, ale to jenom serializuje 18bit/24bit-ové rozhraní...)
Nene
Nebo jsou ještě 8bitová a 16bitová (např. interfejs 8080, namátkou http://www.ednasia.com/article-17511-tftlcddisplaywith8080systeminterfac...)...
cena
Na nete som nikde nenasiel zmienku o cene. Vedeli by ste ju zistit?
Dakujem
mal som zaujem o danu
mal som zaujem o danu dosku,ale prisla mi z fy. ELATEC takato odpoved:
"Vámi poptávanou desku jsme schopni dodávat do projektů, kde se jedná o minimální roční odběr 500ks.
V případě že, by nebylo možno dosáhnout tohoto množství nejsme schopni desku dodat."
Takze pokial mate zaujem o kusove mnozstvo,asi mate smolu,tak ako ja.
A kolko chcu za jeden kus
A kolko chcu za jeden kus pri pocte 500ks?
Cena za kus...
Bohuzial,tuto informaciu mi firma neodoslala.Tiez by ma to zaujimalo.