Jste zde

Jednodeskové počítače standardu COM s procesory Intel Core i7

Již je to skoro rok od představení prvních kompaktních a výkonných procesorů Intel Core i7 a i5 s integrovaným paměťovým řadičem, ale až teď se začínají používat jako řídicí procesory vestavných jednodeskových počítačů. Jsou tak výkonnou alternativou populárních a slabých CPU Atom. Zde si představíme COM počítač (Computer-On-Module) s označením Express-CB od společnosti ADLINK.

Taiwanská společnost ADLINK Technology, Inc. je jedním z výrobců průmyslových vestavných počítačů. Jeho nabídka zahrnuje velké množství různých typů a standardů jednodeskových počítačů (SBC). Mezi aktuální novinky patří SBC standardu COM (Computer-On-Module) Express Type 2, který nese výstižné označení Express-CB. Významný je v tom, jaký využívá procesor. Žádný Intel Atom, ale nejnovější provedení 64bitových dvoujádrových procesorů Intel Core i7 / i5 doplněné o čipset Intel QM57 a taktované frekvencí 1,07 až 2,53 GHz. Tyto procesory, které jsou částečně vyráběné již 32nm technologií a prý obsahují přes 400 miliónů tranzistorů, se proti svým předchůdcům vyznačují plnou integrací CPU, grafického procesoru a hlavně paměťového řadiče společně na jednom čipu. V praxi je hlavním znamením chybějící tzv. FSB sběrnice, která u dřívějších procesorů Intel sloužila k propojení CPU s paměťovým řadičem. Protože je teď přímo integrován na čipu, toto u procesorů i7 a i5 odpadá. V tomto případě se jedná o řadič pamětí typu DDR3 a konkrétně u modulů Express-CB jsou podporovány dvoukanálové 8 GB DDR3 SDRAM paměťové moduly SODIMM s rychlostí až 1066 MHz. Propojení s čipsetem Intel® Mobile QM57 Express nově zařizuje komunikační rozhraní DMI (Direct Media Interface) s rychlostí 2Gb/s. Procesor je dále vybaven 3 nebo 4MB vyrovnávací paměti druhé úrovně (L2 Cache).

Nové procesory Core i7 a Core i5 také nabízí novinky v podobě funkcí zrychlujících a spotřebu snižujících technologií Intel Turbo Boost (TBT) a Intel Hyper-Threading (HTT), které mají zajistit adaptivní výkon a inteligentnější provoz. Tím jsou více přívětivé pro bateriově napájená zařízení. Technologie Intel Turbo Boost dynamickou regulací zátěže automaticky a inteligentně zvyšuje výkon, aby aplikace vždy běžely tak, jak mají. Technologie Intel Hyper-Threading umožňuje inteligentní multi-tasking, tedy každému výpočetnímu jádru dovolí zároveň zpracovávat několik vláken.

Detail procesoru Intel Core i7 a obvodu čipsetu Intel Mobile QM57 Express (vlevo) a využití 32 a 45 nm technologie v procesoru

Procesor v sobě také již obsahuje vestavěné grafické jádro (Embedded Graphics Core) realizující všechny současné požadované funkce pro zpracování grafiky, obrazu a videa, jako např. OpenGL 2.1, DirectX10, hardwarové dekódování MPEG2 VLD/DCT, podporu video komprimačních standardů WMV9 (VC-1) a H.264 (AVC), podporu HD videa z Blu-ray a Intel® Dynamic Video Memory Technology (Intel® DVMT 5.0). Součástí jádra pak je nakonec i rozhraní Embedded DisplayPort (eDP). Čipset, který pro komunikaci s procesorem pro grafické záležitosti využívá sběrnici FDI (Flexible Display Interface), pak realizuje VGA a jedno-/dvoukanálový 18/24 bitový LVDS výstup pro displej. Mimo to je přítomné multiplexované rozhraní PCI Express® Graphics x16 (PEG x16) pro možnost připojení externí grafické karty pro nasazení SBC v graficky náročných aplikacích. Samozřejmě nechybí ani audio rozhraní integrované v čipsetu kompatibilní s kodekem ALC888.

Čipset dále realizuje všechny komunikační porty a rozhraní pro připojení nosičů dat. Nechybí tedy gigabitové Ethernetové rozhraní, až 8 USB portů, 4 SATA rozhraní pro připojení klasických harddisků či SSD disků, jeden klasických PATA (IDE) výstup realizovaný ze SATA rozhraní prostřednictvím integrovaného převodníku, 32bit. PCI i PCI Express x1 a x16 rozhraní pro rozšíření funkcí. Nechybí ani sériové sběrnice I2C, SMBus a univerzální I/O rozhraní pro použití jednodeskového počítače v různých řídicích aplikacích.

Z pohledu použitelných operačních systémů výrobce pomocí dodávání balíčků ovladačů, knihoven (včetně AIDI I2C knihovny) a podpůrného softwaru podporuje použití některého z následujících:

  • Windows XP(e) / Vista / Windows 7
  • Windows Embedded XP
  • Linux 2.6.x
  • Vxworks 6.x

Blokové schéma zapojení počítače Express-CB

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Podrobný rozpis parametrů COM počítače Express-CB

Pro zvětšení klikněte popis.

 

Z materiálů společností Adlink a Intel vytvořil: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: