Jste zde

Jednodeskové počítače Avalue s CPU Intel Atom

S různými vestavnými i přenosnými počítači s procesorem Intel Atom se za poslední půlrok přímo roztrhnul pytel. Tento procesor vyráběný 45 nm technologií má vysokou výkonost a malou spotřebu. Proto je také základem nové řady různě velkých a různě vybavených vestavných Embedded PC Avalue. V ČR je prodává firma ELATEC.

Novinkou na trhu s jednodeskovými vestavnými počítači SBC (Single Board Computer) je řada 945 společnosti Avalue s nízkopříkonovými a přesto velmi výkonnými 1,6 GHz procesory Intel Atom. Právě tyto velmi podařené procesory společnosti Intel minulý i letošní rok doslova zatřásly světem vestavných jednodeskových a malých bateriově napájených počítačů díky své extrémně nízké spotřebě elektrické energie, malém ztrátovému teplu a velmi malých rozměrech (jen 25 mm2) při zachování velmi vysokého výkonu. Toto jsou právě klíčové vlastnosti všude tam, kde je nutný vysoký výpočetní výkon, rychlé řízení a zpracování velkého množství dat při trvalém bateriovém napájení a při zachování malých rozměrů počítače v případě přenosných multimediálních či měřících přístrojů a zařízení. Malá ztrátová tepelná energie je zase klíčová v průmyslových aplikacích, kde z důvodu požadavku na velký stupeň krytí celého přístroje kvůli vysoké odolnosti proti prachu a vlhkosti je velmi omezena nebo dokonce úplně znemožnena možnost aktivního chlazení a je nutné vystačit pouze s pasivním odvodem tepla stěnou přístroje.

SBC řady 945 s CPU Intel Atom

Již tradiční výrobce průmyslových, vestavných a jednodeskových počítačů společnost Avalue Technology Inc., kterou na českém trhu zastupuje a její výrobky distribuuje společnost Elatec s.r.o., právě uvedla na trh celkem 3 počítačové platformy s procesory Intel Atom společně označené jako řada 945.

Konkrétně jde o následující provedení:

 • 3.5“ SBC s označením ECM-945GSE (rozměry 146 x 101 mm)
 • 5.25“ SBC s označením EBM-945GSE (rozměry 203 x 146 mm)
 • ETX / COM Express modul s označením ESM-945GSE (rozměry 125 x 95 mm)

 

 


 

Jednodeskový 3.5“ SBC s označením EBM-945GSE

Výbava jednodeskového 5.25“ SBC s označením EBM-945GSE (rozměry 203 x 146 mm)

Nejmenší počítač - COM Express modul Avalue ESM-945GSE

 

CPU, chipset a paměť

Všechny tyto platformy spojuje použití CPU Intel Atom™ N270 1.6GHz standardně doplněného o chipset Intel® 945GSE / ICH7-M s integrovanou grafikou GMA950, I/O čip ITE 8712F, 8 Mbit Flash BIOS Award a 1 GB SDRAM DDR2 400 / 533 MHz paměť ve 200pinovém SO-DIMM slotu. Podporováno je však až 2 GB RAM a navíc u všech tří SBC provedení může být 1 GB SDRAM paměti již napevno instalováno na desce (on-board memory). Procesorem a chipsetem je dána i frekvence vnitřní FSB sběrnice 533 / 667 MHz.

Multimediální vlastnosti

Použitý chipset také definuje u všech tří zástupců podobné audiovizuální vlastnosti a umožňuje použít až 224 MB RAM jako grafickou paměť (sdílená grafická paměť). To v praxi zajišťuje schopnost obrazového rozlišení až 2048 x 1536 při obnovovací frekvenci 75 Hz. Instalovanými grafickými rozhraními se již desky vzájemně malinko liší, protože každá má jinou velikost a jiné uživatelské zaměření. Všechny však podporují multidisplejové zobrazení a TV výstup s podporou HDTV. Nejmenší COM Express modul poskytuje na pinech možnost kombinace výstupů CRT + LVDS, CRT + TV nebo LVDS + TV, zatímco větší kolegové mají i DVI výstup. Zvukovka je u všech zástupců řešena stejně chipsetem Intel® ICH7-M s tradičním AC97 audio kodekem Realtek ALC655 podporující 5.1 kanálový zvukový výstup. Na 3.5“ a 5.25“ SBC jsou k dispozici tradiční MIC a Line-In vstupy a Speaker/Line-out výstup na 3.5 mm Jack konektorech.

Porty a připojovací rozhraní

Podobné jako s grafickými výstupy je to i v případě připojovacích rozhraní. U nejmenšího COM Express modulu jsou všechny rozhraní opět vyvedeny na připojovací piny, zatímco u 3.5“ a 5.25“ desek již najdete tradiční hradwarové konektory, jak je známe z PC. Všechny desky mají 1 x EIDE (Ultra DMA 100), 2 x SATA rozhraní pro možnost snadného připojení různých nosičů dat, ať to již jsou odolné SDD disky nebo na otřesy náchylnější klasické harddisky a DVD/CD-ROM mechaniky. Společná je také podpora 6 x USB 2.0 portů, kde však u 3.5“ a 5.25“ SBC desek jsou vždy dva z nich vyvedeny na tradiční USB konektor a čtyři zůstávají v provedení vývodů na desce. Navíc tyto počítače poskytují RS-232/422/485 a PS/2 porty pro běžnou i průmyslovou sériovou komunikaci a připojení myši či klávesnice. Pro síťovou komunikaci je samozřejmě k dispozici 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet (u COM modulu ESM-945GSE pouze 1000 Base-Tx), který je u dvou větších SBC vyveden na dva tradiční konektory RJ-45. Největší jednodeskový počítač EBM-945GSE má navíc ještě Irda rozhraní pro bezdrátový přenos dat. Pro potřeby rozšíření počítače o další komponenty slouží PCI a PCI Express rozhraní, které jsou u větších typů ECM-945GSE a EBM-945GSE opět vyvedené na tradičních slot. U nich také najdeme i CF slot pro připojení Compact Flash paměťové karty.

Základní parametry

 • Onboard Intel® Atom™ N270 1.6 GHz CPU
 • Intel® 945GSE / ICH7-M Chipset
 • Paměť:
  • 200-pin SODIMM socket podporující až 1 GB DDR2 400/533 SDRAM
  • Vestavěná až 1 GB DDR2
 • Grafika - rozhraní: Dual View, 2kanal. LVDS, TV-out, HDTV
 • Audio: Intel® High Definition Audio
 • Ethernet: Marvell 88E8053 Gigabit Ethernet
 • Rozhraní: 4 PCI, 3 PCIex1, 2 SATA, 8 USB, 8 GPIO
 • Napájení: +12V, +5Vsb
 • Provozní teplota: 0 až 60 °C
 • Rozměry: 125 mm x 95 mm
 • Hmotnost: 0,2 kg

 

Jednodeskový 3.5“ počítač Avalue ECM-945GSE

Závěr

Jednodeskové počítač Avalue s CPU Intel Atom představují špičku pro výkonné, ale na spotřebu el. energie limitované aplikace ve spotřební elektronice i v průmyslu. Další výhodou nejen těchto počítačů, ale i dalších výrobků společnosti Avalue Technology Inc. (www.avalue.com.tw) je zastoupení, distribuce i servis v ČR prostřednictvím společnosti Elatec s.r.o. (www.elatec.cz). Více informací o těchto vestavných (embedded) počítačích, které v ČR prodává společnost ELATEC, najdete na stránkách výrobce - www.avalue.com.tw

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

A zase tu neni cena inzerovaneho vyrobku, jak je u Elatecu zrejme zvykem. Takove info
je pro kocku. Vyrobky maji sice pekne, ale radeji se pozeptam tam, kde se za prodejni cenu nestydi.
Pavel Borovsky