Jste zde

iPC Harmony P6: modulární HMI architektury EcoStruxure

Harmony P6 představuje HMI systém v úrovni řízení v architektuře EcoStruxure. Zvyšuje možnosti z hlediska produktivity, výkonu a umožňuje další fázi digitální transformace. Jedná se o spolehlivou platformu a důležitou součást komplexní kybernetické bezpečnosti nezbytné pro efektivnější provoz a údržbu kapitálových aktiv.

Tato řada se vyznačuje vysokým stupněm modularity s možností volby rozhraní a designem „slot-in” pro HDD/SSD a volitelnými sloty PCI/PCIe (dostupné v Advanced Box). Dva standardní ethernetové porty umožňují v případě potřeby oddělit komunikaci OT (provozní technologie) a IT (informační technologie). Vysokou úroveň kybernetické bezpečnosti poskytuje zabezpečené spouštění pomocí hesla a šifrovací modul TPM.

Moderní design displeje pro lepší možnosti ovládání a snadné použití. Harmony P6 je navržena v souladu s normou IEC62443 pro zabezpečení řídicích systémů. Součástí je vylepšené zabezpečení s přidruženým software Achilles a McAfee. K dispozici je také EcoStruxure Secure Connect Advisor pro vzdálená připojení.

Průmyslový počítač iPC Harmony P6 se od začátku roku 2022 osvědčil v celé řadě českých průmyslových závodů. Nově je využíván i k zefektivnění výroby v automobilovém prostředí. Zařízení může být součástí řešení k optimalizaci spotřeby energií ve velkých podnicích, kde dokáže ušetřit 20 až 40 procent z celkové spotřeby.

V závislosti na konkrétní aplikaci lze přístroj sestavit přesně podle definovaných parametrů, aby odpovídal specifickým požadavkům. Kromě kapacity paměti a možnosti rozhraní si je možné nadefinovat i ten nejvíce vyhovující box. Čtyři odstupňované varianty mohou mít až 32 GB RAM s CPU Intel Core/Celeron. Nejvýkonnější model obsahuje 4jádrový Intel Core I7. Volné konfigurovatelné sloty pro komunikační rozhraní jako WiFi nebo Bluetooth jsou samozřejmostí.

Praxe z českého prostředí

V metalurgickém a dřevozpracujícím průmyslu je třeba vyšší citlivosti dotykového displeje. A právě v těchto provozech se osvědčil režim „rukavice“, který zaručuje maximální přesnost v náročných pracovních podmínkách těžkého průmyslu.

Nápojový a potravinářský průmysl hojně využívá funkci detekování kapaliny na displeji. Při čištění technologie, nebo obecně při postřiku vodou, zůstane obrazovka neaktivní, aby nedocházelo k nechtěnému spuštění.

Skleněný displej s vysokou odolností vůči poškrábání je testován i na ta nejprašnější odvětví těžkého průmyslu s možnými otřesy. Počítač má precizní stylový design, a zároveň vykazuje vysoký stupeň spolehlivosti.  Podporuje i funkci multi-touch, tedy více dotykové ovládání.

Systémy Windows

HMI přístroj disponuje vysokým výpočetním výkonem nutným pro ty nejpokročilejší expertní systémy. Harmony P6 může mít předinstalovaný software – například EcoStruxure Machine SCADA Expert, který představuje sofistikovanou formu operátorského rozhraní s konektivitou do nadřazených MES systémů nebo nativní konektivitou na mobilní cloudové aplikace na bázi Aveva Insight. Pro aplikace tzv. chytré údržby na bázi rozšířené reality se doporučuje EcoStruxure Augmented Operator Advisor.

Úspora energie na konkrétním příkladu

Společnost Schneider Electric od roku 2018 ve svém výrobním píseckém podniku ušetřila díky digitalizaci a řešení EcoStruxure celkem 1 400 000 kWh = 575,4 tun CO2, a to jak na el. energii, tak na vytápění. Pro výpočet emisí z výroby elektřiny se použil český zdroj energetického mixu, který vychází na 411 gramů CO2 za jednu vyrobenou kWh, přičemž evropský průměr je přibližně 256 g CO2/kWh.

 

Více informací naleznete na https://www.se.com/cz/cs/product-range/22953172-harmony-p6/

Hodnocení článku: