Jste zde

IDEC Safety Commander = držák tabletu s bezpečnostním ovládáním

IDEC Safety Commander představuje zajímavé a snadno aplikovatelné řešení, jak ovládací tablety dovybavit základními bezpečnostními ovládacími prvky.

Pro nastavování, kontrole či ladění řídicích systémů lze v mnoha případech použít tablet, který bezdrátově přes WiFi nebo přes Bluetooth komunikuje na nastavovanou řídicí jednotkou, ať již prostřednictvím připojení na web server jednotky webovým browserem, nebo použitím přímo softwarové aplikace v tabletu. V různých případech je však nutné mít "po ruce" i bezpečností prvky pro nouzové zastavení zařízení, například při neočekávaném chování nebo zajistit automatickou deaktivaci funkcí stroje například při vyrušení operátora, programátory či testera různými nečekanými okolnostmi. V tomto směru vyvinula a nabízí společnost IDEC zajímavý univerzální doplněk k tabletům, tzv. IDEC Safety Commander.

IDEC Safety Commander, typově označený jako HT3P, je robustní univerzální držák tabletu s integrovanými bezpečnostním ovládáním. To umožňuje použití standardního tabletu přímo ve výrobě, kde držák jednak umožňuje navlečením na dlaň ruky pevné uchopení jen jednou rukou bez možnosti náhodného upuštění či vyklouznutí navíc v kombinaci s výbavou třípolohového bezpečnostního spínače a klasického nouzového tlačítka (Emergency button) z něho udělat profesionální průmyslové zařízení.

Systém byl vytvořen jako univerzální nástavec pro různé tablety. Nastavitelná dokovací struktura umožňuje použití s tablety velikostí obrazovky 8 až 11 palců (celkovými rozměry celkovými rozměry 234 až 300 mm) a tloušťky cca 10 mm, přičemž použitím přídavných distančních vložek lze uchycení přizpůsobit i na tloušťky až 24 mm. Takže je vhodný pro klasické spotřební tablety, tak i speciálnější průmyslová provedení s větším a odolnějším zapouzdřením. Navíc na otočný držák umožňuj tablet natočit a používat ve svislé i vodorovné orientaci.

 

IDEC Safety Commander je univerzální doplněk k tabletům pro jejich doplnění bezpečnostními prvky.

Držák pak obsahuje 2 bezpečnostní prvky:

 • Klasické bezpečnostní nouzové tlačítko typu "houba" s rozpínacími kontakty při stisku je umístěna na soklu hned vedle displeje tabletu. Je navíc vybaveno i LED podsvícením pro možnost indikace stavu z bezpečnostního systému zařízení.
 • Třípolohový aktivační bezpečnostní spínač s akcí OFF➞ ON➞OFF se nachází na zadní straně v místě uchycení držáku na ruku a je známý zejména u ovládání pohyblivých zařízení typu průmyslový robot či zdvihacích zařízení. Slouží totiž současně pro zajištění sledování "bdělosti" uživatele operátora a detekci nebezpečí, protože pro zajištění "OK" stavu je nutné je aktivně držet ve střední poloze. V případu vypadnutí tabletu s držákem z ruky nebo naopak při nebezpečné situaci operátor buď spínač uvolní nebo naopak intuitivně více stiskne, čímž jej stiskne až nadoraz. V obou případech pak výstupní kontakty budou v bezpečnostním modulu zařízení iniciovat zastavení potencionálně nebezpečné operace (například nekontrolovaný nebo nebezpečný pohyb ramene či pojezdu stroje).

Napojení IDEC Safety Commander držáku k bezpečnostnímu modulu je prostřednictvím již vestavěného kabelu 5 metrového kabelu. Držák navíc obsahuje i USB-C konektor pro případné připojení do tabletu a jeho napájení.

Konfigurace připojení a zapojení vodičl připojovacího kabelu IDEC Safety Commander.

Základní technické údaje držáku IDEC Safety Commander:

 • Výrobní označení / objednací kód: HT3P-SLNP-5M .
 • Popis: univerzální držák tabletu s integrovanými bezpečnostním ovládáním.
 • Bezpečnostní výbava:

  • bezpečnostní třípolohový spínač,

  • bezpečnostní nouzové tlačítko s LED signalizací.

 • Provedení určeno pro tablety:
  • s obrazovkou 8 až 11 palců,
  • celkovými rozměry 234 až 300 mm,
  • tloušťkou 10 až 24 mm.
 • Stupeň krytí držáku: IP54.
 • Odolnost proti pádu z 1,2 m.
 • Doplňky: USB-C port pro napájení tabletu.

Popis provedení držáku IDEC Safety Commander.

Závěr

IDEC Safety Commander jsem zde uvedl jako zajímavost jako méně obvyklý prvek bezpečnostního ovládání pro průmyslové stroje a zařízení. Pro některé méně náročné aplikace na odolnost a stupeň krytí může představovat zajímavé hotové řešení pro dovybavení ovládacích tabletů či případně i možná některých rozměrově vhodných HMI panelů.

Odkazy:

Hodnocení článku: