Jste zde

STE2 Lite / R2 / PLUS - 3 různá provedení pro různé aplikace monitorování

Jak snadno a efektivně vzdáleně moderně i s možností cloudového portálu monitorovat prostředí (teploty, vlhkosti, kvalitu vzduchu, přítomnost světla apod.) v lednicích, skladech, datových centrech či kancelářích, domácnostech, školách i v průmyslu? Všechny tyto aplikace zastane řada jednotek STE2. Tři různé varianty, které se liší svými vlastnostmi, umožňují efektivně realizovat většinu sledování prostředí.

WiFi & LAN měření a monitorování pro každou aplikaci

HWg STE2 je řada měřicích / monitorovacích krabiček, na které se z jedné strany připojují digitální senzory různých veličin (teplota, vlhkost, kvalita vzduchu / CO2, průsak vody, přítomnost el. napětí nebo proudu apod.) a na druhé straně se pomocí klasické drátové LAN ethernetové komunikace či bezdrátové WiFi komunikace připojí na místní počítač, notebook, tablet nebo chytrý telefon a přes internetové připojení (LAN nebo WiFi router).

V hotelech a ubytovacích zařízeních, lékárnách a zdravotnictví, v různých obchodech a obchodních řetězcích, ve skladech a skladových prostorách - tam všude lze měřicí a sledovací krabičky označené souhrnným názvem STE2 flexibilně a efektivně využít. A protože různá prostředí a různé aplikace vyžadují různé množství senzorů, monitorovacích, vyhodnocovacích a komunikačních služeb, jsou k dispozici na míru připravené 3 různé varianty s vhodně odstupňovanými vlastnostmi a tomu i odpovídající cenou:

 • STE2 PLUS - profesionální monitorování různých veličin i u rozsáhlých systémů pomocí 1-Wire i digitálních senzorů.
 • STE2 R2 - flexibilní monitorování teploty a vlhkosti různých prostředí pomocí 1-Wire i digitálních senzorů.
 • STE2 LITE - jednoduché monitorování teploty nebo kvality vzduchu.

Všechny jednotky STE2 však mají několik následujících společných vlastností:

 • Umožňují měření následujících veličin:
  • Měření venkovní i vnitřní teploty v rozsahu -200 až + 200 °C.
  • Měření relativní vlhkosti až v rozsahu 5 až 95% RH.
  • Měření kvality vzduchu / CO2 / VOC.
  • Detekci přítomnosti vody / průsaku / zaplavení.
  • Měření el. napětí DC i AC (až 230 V) a DC i AC proudu napájení zařízení.
  • Detekce / měření přítomnosti a intenzity osvětlení.
 • Všechny STE2 současně poskytují LAN i WiFi vzdálené připojení k počítači či LAN/WAN routeru.
 • Lze je také napojit na chytrý telefon (SmartPhone) aplikaci HWg Monitor (OS Android nebo iOS).
 • Je možné (volitelné) je připojit na internetový cloudový portál HWPortal.cz (zdarma pro malé základní aplikace).

STE2 PLUS - profesionální monitorování prostředí

STE2 PLUS je aktuální novinkou a profesionální produkt pro vzdálený dohled systémů a prostředí prostřednictvím externích senzorů a sítě LAN nebo WiFi. Podporuje fixní IP adresy i DHCP a poskytuje vyšší bezpečnost prostřednictvím HTTPS certifikátů, TLS autentizace, SNMPv3 a IPv6. Kdykoli nějaké hodnoty měřených veličin překročí nebo naopak příliš poklesnou pod stanovené limity, je odeslána výstraha. V tomto směru STE2 PLUS přímo samo podporuje i odesílání SNMP trapů a upozornění e-mailem (prostřednictvím SMTP) nebo ze služby cloudového portálu HWPortal.cz provést přímo odpojení zařízení. Zařízení lze připojit k síti prostřednictvím WiFi IEEE 802.11 b/g/n nebo LAN 10/100Mbit (vestavěný port RJ45) a využít i XML API pro integraci do nadřazených systémů 3. stran.

Senzory lze připojit ke dvěma RJ11 portům. Navíc lze senzory i za sebe řetězit, takže celkově je možné měřit až 15 hodnot z různých typů 1-Wire senzorů, přičemž jeden fyzický senzor může poskytovat nejen jedno konkrétní požadované měření (% relativní vlhkosti, teploty Cryo, CO2, VOC, 4-20mA, zaplavení vodou atd.), ale některé senzory současně i několik měřených hodnot (např. °C + %RH + VOC = 3 hodnoty). Navíc lze připojit digitální / dvoustavové senzory se spínaným výstupem na 2 digitální vstupy pro detektory. Pomocí relé výstupů na jiném LAN zařízení připojeném na stejný cloudový portál lze z STE2 PLUS ovládat díky podpoře až 8 VDO (Virtual Digital Output).

Balení STE2 PLUS obsahuje 5V napájecí adaptér do zásuvky a 3 m dlouhý kabelový teplotní senzor s RJ11 konektorem. Zařízení lze však napájet prostřednictvím technologie PoE (Power over Ethernet).

Typický příklad použití - sledování datových center a serverových místnosti:

Máte velká výpočetní centra, serverovny nebo řídicí centrály s velkým množstvím IT a počítačové techniky? Jak známo v tomto sektoru je potřeba vždy dohledovat prostředí. Ať už jen v místnosti nebo v konkrétním rozvaděči. Datacentra obvykle obnášejí investice v řádech stovek až milionů korun. Pak-li, že nastane jedna z níže uvedených událostí, následky mohou být ještě větší a to i kvůli uloženému a spravovanému obsahu. Mezi možné následky například platí přehřátí komponent s možným vznikem požáru, vytopení místnosti včetně rozvaděčů nebo vniknutí neoprávněné osoby do místnosti a ztráta či manipulace s daty. STE2 PLUS umožňuje díky zřetězení až 15 1-Wire senzorů umístěných na různých místech až do vzdálenosti 60 metrů měřit, sledovat a hlídat, teploty, vlhkosti, případně zaplavení či správné napájení na libovolných místech ve skříních či racku. Průmyslové použití v rozvaděčích podporuje i možná montáž na DIN lištu přes doplňující držák.

Další možné aplikace použití:

 • Řídicí systémy, velíny, IT centra, racky -> sledování teplot, vlhkosti či zaplavení současně na mnoha místech.
 • Zdravotnická zařízení - lednice, mrazáky, sklady léčiv -> dohled nad stabilními podmínkami teplot a vlhkosti.
 • Velké sklady potravin / supermarkety -> kontrola stabilního klima skladování na více místech (teplota, vlhkost, tlak vzduchu), tvorba HACCP logů pomocí aplikačního softwaru.
 • Velké skleníky & pěstírny -> efektivní sledování teploty, vlhkosti a případně osvětlení současně na různých místech.
 • Archivy, knihovny, muzea -> kontrola prostředí pro předměty i kvality vzduchu pro návštěvníky.
 • Velké veřejné budovy -> sledování CO2, teploty, vlhkosti + možnosti zabezpečení (PIR, detekce kouře, záplava).
 • Výměníkové stanice a domovní rozvody / stoupačky -> kontrola úniku vody či zaplavení prostoru vodou.

STE2 R2 - spolehlivé vzdálené měření teplot a hodnot prostředí

STE2 R2 je produkt primárně určený pro dálkové měření teploty a dalších hodnot v méně rozsáhlých aplikacích a službách než v případě provedení STE2 PLUS. Nicméně mnoho funkcí mají společných. Opět pomocí dvou portu RJ11 lze měřit až 5 různých hodnot 1-Wire senzorů a dva DI (digitální vstupy) mohou monitorovat zapnutý/vypnutý stav různých externích zařízení vybavených spínaným relé výstupem nebo různých detektorů (například kouře či dveřní kontakty). Zařízení opět podporuje webové rozhraní, Open API (SNMP, XML), zasílání výstrah e-mailem (SMTP) nebo SMS (přes externí SMS GW krabičku).

Další funkcí je možnost připojení STE2 R2 ke cloudovému (internetovému) portálu HWPortal.cz, kterým lze zařízení velmi snadno přes webový prohlížeč každého PC, tabletu či chytrého telefonu měření monitorovat a spravovat. Portál totiž centralizuje správu zařízení, grafy a poskytuje odesílání výstrah prostřednictvím e-mailu. Zde lze definovat až 3 sady cílů a přiřadit je jednotlivým senzorům. K dispozici jsou také reporty ve formátu PDF. Zasílat lze i SMS při napojení SMS-GW3 brány se SIM kartou.

Nicméně použití cloudového portálu je jen volitelné, protože i bez něho (tj. bez připojení krabičky na internet) lze STE2 jednotku bez problémů provozovat. Pro kompletní konfiguraci má totiž vestavěný webový server a tedy lze opět použít libovolné lokální PC s webovým prohlížečem prostřednictvím místní drátové Ethernet nebo bezdrátové WiFi sítě. K zařízení lze stáhnou i PC software HWg-PDMS pro tvorbu grafů a export dat do MS Excel bez nutnosti připojení STE2 R2 na internet do cloudového portálu (bezplatný pro použití pro max. 3 senzory).

Součástí balení každé krabičky STE2 R2 je napájecí adaptér a jedno externí teplotní čidlo (s kabelem dlouhým 3 m). Další senzory a doplňky lze samozřejmě kdykoliv dokoupit dle potřeby, včetně například držáku na DIN lištu pro snadnou montáž do elektrických rozvaděčů.

Typický příklad použití - sledování stálých teplot a vlhkostí v chladničkách:

Lékárny a lékařské společnosti jsou povinny dodržovat předepsané normy a předpisy. Za tímto účelem musí zajistit sledování teploty v chladničkách a skladech, kde se uchovávají léčiva a předměty citlivé na teplotu. Avšak najímání pracovníků pro kontrolu jednotlivých chladniček a skladování je drahé a méně spolehlivé. Tento problém vyžaduje vhodnou a spolehlivou monitorovací službu. Řešení nabízí právě měřicí krabičky STE2 R2 a monitorovací portál HWPortal.cz. Toto spojení pomáhá nastavit a sledovat bezpečné hodnoty teploty, vlhkosti a detekce pohybu pro bezpečné skladování léčiv. Díky tomu získáte upozornění vždy, když nastane problém a zároveň dostanete reporty o sledovaných hodnotách, které potvrdí, že dodržujete předpisy.

Další možné aplikace použití:

 • HVAC dohled - vzdálená kontrola správné funkce klimatizace -> hlídání teplot, vlhkostí či nádržek s odloučenou vodou.
 • Obchody / restaurace - vzdálený dohled chladničky nebo mrazničky -> kontrola napájení i stabilita teplot.
 • Optimalizace vytápění -> krátkodobé i dlouhodobé grafy teplot, vlhkostí a rosného bodu na různých místech budovy.
 • Pracoviště, úřady, kanceláře, školy - kontrola kvality vzduchu a prostředí s velkým výskytem lidí -> měření teploty, vlhkosti, CO2, VOC.
 • Průmyslové rozvaděče -> dlouhodobé monitorování AC i DC napětí a proudu + hlídání prostředí (přehřívání, podchlazení, vlhkost).

STE2 Lite - jednoduché monitorování prostředí

STE2 Lite je jednoduchý LAN a WiFi teploměr, vlhkoměr i měřák kvality vzduchu pro vzdálený dohled firemních, domácích nebo chatařských aplikací. Také se výborně může hodit pro kontrolu stavu prostředí neobydlených bytů či malých skladů. Potřebujete mít možnost se kdykoliv podívat, jaká je ve sklepě, ve skladu, v garáži, na chatě či v nějaké místnosti teplota, vlhkost či kvalita vzduchu? To je s STE2 LITE snadné. Navíc lze nastavit si i monitorovací hladiny a kdykoli teplota překročí stanovený rozsah, je zaslána výstraha e-mailem do SmartPhonu. Pomocí externí  brány SMS-GW-LTE lze zasílat alarmy pomocí SMS zprávy nebo prozvoněním do libovolných starších telefonů nebo i provést bezdrátové napojení na cloudovou portálovou službu HWPortal.cz (bezplatná pro několik prvních aplikací a základní funkce).

STE2 Lite má sice pouze jeden připojovací port RJ11, ale dokáže měřit až 4 hodnoty různých veličin dle typu připojeného senzoru (mimo teplotu dále např. %RH - relativní vlhkost, CO2, VOC, el. napětí až 230 V). Navíc některé senzory poskytují současně i několik měřených hodnot (°C + %RH = 2 hodnoty).

Základní jedno balení STE2 Lite obsahuje 5 V mezinárodní napájecí adaptér do zásuvky a teplotní senzor s 1 m dlouhým kabelem. Nicméně další senzory lze kdykoliv dokoupit dle potřeby.

Typická aplikace použití - kontrola podmínek skladování:

Provozovatelé skladů potřebují účinný a spolehlivý způsob pro sledování teploty a vlhkosti ve svých skladovacích zařízeních (lednic, mrazáků, skladů - archivy, sklepy, technické prostory) a také vozidlech (chladících i standardních). Díky krabičce STE2 Lite můžete zajistit, aby byl váš náklad ve skladu nebo i při přepravě ve vozidle ve správných skladovacích podmínkách. Můžete sledovat teplotu, vlhkost, úniky vody, digitální vstupy, napětí, proud, spotřebu energie a mnoho dalších. Technologii můžete dálkově ovládat pomocí výstupů. Nastavení je rychlé a snadné a naše senzory mohou poskytovat data přes Ethernet, WiFi, GPRS nebo LTE. V případě, že dojde k přehřátí můžete dálkově ovládat svou klimatizaci a uvést teplotu do požadovaných hodnot, aby skladovací prostory byly v bezpečí a v souladu s předpisy.

Další možné aplikace použití:

 • Dohled nad teplotou klimatizace -> výstražný teplotní senzor (hlídání teploty serveru, upozornění na poruchu chlazení klimatizace).
 • Sledování podmínek v pěstírnách a sklenících -> kontrola teploty, vlhkosti, osvětlení.
 • Jednoduchá kontrola prostředí v rozvaděči -> lokální rozvaděče v kancelářích, rodinných domech i bytovkách apod.
 • Kontrola přehřívání různých počítačů a dalších zařízení -> lokální počítače v kancelářích či na pracovištích.
 • Kanceláře, školy, veřejné prostory, úřady -> kontrola kvality prostředí a vzduchu (teplota, vlhkost, CO2, VOC).

Porovnání STE2 verzí PLUS / R2 / Lite

Doplňkové senzory a detektory pro STE2

1-Wire senzory teplot a vlhkostí:

1-Wire UNI senzory pro měření dalších veličin či rozšíření vstupů:

Závěr

S jednotkami STE2 lze vhodně provádět vzdálená měření, vyhodnocení i zobrazení aktuálních i historických hodnot v grafech a hlavně umožňují automatizovat sledování prostředí se zasíláním alarmových hlášení, pokud hodnoty některé měřené veličiny vyběhnou mimo přednastavené limity a rozsahy. Pro každou aplikaci, podle požadovaného počtu senzorů a systému přenosu dat, lze zvolit vhodný typ STE2 a k němu i vhodné typy senzorů. Vše najdete v internetovém obchodě HW serveru - https://obchod.hw.cz/eshop.

Odkazy:

Hodnocení článku: