Jste zde

USB klávesnice a MAGELIS GTU

Klasické USB příslušenství k MAGELIS HMI panelům, tedy signalizační tlačítka, LED světelný sloup a biometrický snímač otisku prstu, nyní doplnila novinka, externí USB klávesnice. Tak se podíváme, jak prakticky tento doplněk funguje.

USB příslušenství k HMI panelům není zase až tak obvyklé, zvlášť když se jedná o jednoduché doplňky. Výše jmenované jsme si ukázali prakticky v testech před rokem, nová klávesnice nám přistála na stole nyní.

Název klávesnice je trošku nadnesený, pokud si pod tím představíte klávesnici k PC. Tady se jedná spíše o klávesový panýlek, ale velmi dobře fungující. Rozměry tohoto příslušenství jsou totiž 80 x 100 x 20mm. 

 

Na klávesnici najdete 12 alfanumerických kláves, funkční klávesy s LED signalizací, 8 systémových kláves (navigace, ESC, DEL atd.). Krytí IP65, napájení přes USB

 

Připojení panelu přes USB rozhraní standardním kabelem, není tedy nutné používat něco speciálního. Montáž přes otvor 22mm úplně stejně jako tlačítka a ovladače Schneider Electric řady Harmony. 

 

Aby klávesnice fungovala, je potřebné ji nějak dostat do projektu HMI aplikace. Přidá se jednoduše v IO Manageru jako další driver a USB příslušenství. To je v poslední verzi Vijeo Designer doplněno o nový USB keyboard.     

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Nic více se u parametrů klávesnice nenastavuje, všechno se udělá až v jednotlivých obrazovkách, nebo vlastně panelech. 

Výraz panel u Vijeo Designer = obrazovka (screen)!

 

Celá nová konfigurace se nesmí zapomenout nahrát do HMI. 

 

Klávesový panel se pak připojí do běžného USB rozhraní na MAGELIS panelu. Ten připojení klávesnice oznámí ve stavovém řádku.

 

Jakmile potřebujeme na některé obrazovce cokoliv ovládat přes tento panel, musíme tohle nastavit ve vlastnostech konkrétní obrazovky, vlastně panelu přes označené menu.

 

Otevře se pak panel nastavení  klávesnice, kde poté definujeme události pro jednotlivé klávesy. Na výběr je kromě objektů umístěných na konkrétním panelu, také cokoliv přes systémové funkce stejně, jako při použití grafického tlačítka nebo jiného prvku.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

LED u každé klávesy je rozsvícena automaticky, pokud je pod klávesou definována nějaká funkce.

 

Například pod F9 (F12) jsme šoupli přepnutí na předchozí (následující) obrazovku, na F4 zapínání a vypínání grafického signalizačního majáku. Pro editaci proměnných je také potřeba definovat přístup do editačního políčka přes nějakou klávesu (F1, F2, F5, F6).

 

Prakticky to funguje bezvadně, pokud chcete, nemusíte na obrazovku ani sáhnout, vše se dá naprogramovat přes panel. Kolikrát v provozech je samotný dotykový panel silně namáhán, výměna pak přece jen něco stojí, zatímco tato klávesnička je proti ceně HMI "za hubičku".

 

 

Závěr:

Rozměr klávesnice nás trochu překvapil, ale je potřeba si uvědomit, že tento panel je možné použít téměř u všech panelů MAGELIS, tedy i u těch nejmenších. Tam pak jeho rozměr menší HMI přesně doplňuje. Vzhledem k tomu, že existuje určitá skupina uživatelů, kteří požadují z jakéhokoliv důvodu klávesnici u panelu, je tento USB panel přímo pro ně. Prakticky je editace proměnných přes panel opravdu to pravé.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

MAGELIS GTU panely: http://www.schneider-electric.com/products/cz/....

USB klávesnice MAGELIS: http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic.. .

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: