Jste zde

SCADA/HMI Reliance a LOGO!

Současná verze českého SCADA systému Reliance je doplněna ještě o driver pro malé programovatelné relé LOGO!. Jedná se o komunikaci přes Ethernet, takže se podíváme jak to funguje.

Ethernetovou komunikací zvládá jen LOGO! verze 7, tedy v označení na konci bude 0BA7. Není to sice priorita pro takový SCADA/HMI nástroj, komunikace s tímto malým relé, ale občas se může hodit, neboť s LOGO! se realizují například regulace vzduchotechnik a pak ve velínu je fajn vidět data přímo z jednotlivých okruhů. Nakonec se ukázalo, že tento driver Reliance je velmi zajímavý, tak stálo za to udělat i nějaké krátké video. Nic Vám nebrání si to vyzkoušet, Reliance je zdarma a LOGO! 0BA7 je také dostupné.

Poslední HW verze LOGO! po Vás bude chtít aktualizaci Logosoftu, ta proběhne automaticky přímo z menu nástroje na tuto verzi. Nejprve je totiž nutné provést nějaké nastavení v LOGO! a také si do něj nahrát náš zkušební prográmek.

 

Tohle jediné okno ukáže správné nastavení komunikace, která probíhá na bázi serverového spojení. Pozor na správné nastavení TSAP/TSAP. Naše LOGO! v síti mělo IP adresu 192.168.1.112.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Zatím ve většině probíhala komunikace přes VM oblast LOGO!, takže je nezbytné namapovat použité bloky z programu, které chceme vidět na vizualizaci.

 

Pro správné namapování je velmi dobré si přečíst nápovědu v Logosoftu, VM oblast totiž obsahuje údaje o stavu všeho co máte v programu použito plus stavy například fyzických výstupů. Později si ukážeme, jak si tento stav zobrazíme přímo a nebo přes tuto VM oblast. Stav výstupního byte je v VB942.

 

Hotovo, v LOGO! máme vše co jsme chtěli, je připojeno do sítě a vesele v něm běží nějaký prográmek. Pokusíme se ve SCADA/HMI zobrazit proměnné, ovládat jeden bit v LOGO!, zapsat celočíselnou integer proměnnou do LOGO! a zpětně ji přečíst. K tomu navíc monitorovat stav fyzických I/O na relé.

 

V Reliance přidáme další stanici "Siemens2", ta první je S7-1200 z předešlého testu a zvolíme, že se jedná o LOGO! Opět nezapomeneme správně nastavit hodnoty TSAP.

 

Naprosto klíčová je správná adresace na jednotlivé proměnné. Přes tento driver můžete přistupovat přímo na I/O, merkry a datové bloky. Jestliže v LOGO! máme nějaký blikací bit jako merkr M4, syntaxe tagu míří na interní paměť M0.3 (bity v LOGO! začínají na pořadí 1 a ne 0).            

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Pokud jsme si mapovali čítač v LOGO!, tak na něj přistoupíme jako na datový blok 3 a slovo 4, obdobně jako na další  čítač DB5.DBW4. Číslo datového bloku odpovídá číslu čítače. Na fyzické vstupy pak tag směřujeme přímo na IB0 obdobně jako výstupy QB0. Interní proměnou v interní paměťové oblasti zase na MB0. Pokud by tohle bylo vše je to málo, pro úplné využití je potřeba se dostat do VM oblasti LOGO!. Jak bylo uvedeno výše, v nápovědě Logosftu je celá VM oblast důkladně popsána.

Tato VM oblast je přístupná přes datový blok 0, což je důležitá informace, nikde se to nedočtete. Jak je vidět na obrázku, například pro čtení analogového signálu z AM1 směrujeme tag na DB0.DBW952, pro zápis proměnné do LOGO na adresu VW0 pak bude tag na DB0.DBW0.

Než jsme na do přišli chvilku to trvalo. 

 

Nyní už jen uděláme další obrazovku, kde zobrazíme dobu cyklu LOGO! a další proměnné. Tady si všiměte jedné zajímavosti, obraz výstupního byte 0 čteme jednou přímo z QB0 a jednou z VB942, kde je obraz tohoto výstupního byte.

 

Spustíme runtime a spojení s LOGO! jede. Zapíšeme do políčka write proměnnou 3467 (dorazí do VW0 v LOGO! programu) a přečteme ji AI1 tedy z VW952.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

 

Aby to bylo jasné podíváme se online do programu LOGO!. Do NAI1 (VW0) zapisujeme, jeho stav přepíšeme do AM1 a z něj čteme. Stav proměnné v AM1 je vidět v označeném políčku.

 

Na závěr se podíváme, že obraz QB0 opravdu čteme z VB942.

 


Krátké video Vám všecho ukáže naživo. SCADA Reliance a LOGO!: http://youtu.be/hEsoX76tnic?hd=1

 


 

Závěr:

Komunikace s LOGO! je zajímavá a jak bylo uvedeno v úvodu, může se občas hodit. Pokud máte kromě Reliance cokoliv co umí spojení s S7-200, mohlo by se Vám podařit i spojení s LOGO!, neboť driver je obdobný. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

SCADA/HMI Reliance, kompletní info, download: http://www.reliance.cz/cs/main       

Siemens LOGO!: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=3dc1f5a3fc&ctxp=home 

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Perfekt. Není co dodat.