Jste zde

ProSave V13 zálohy SIMATIC HMI panelů prakticky

ProSave V13 má s TIA Portal V13 společné jen pořadové číslo a podporu nových HMI panelů Siemens. Prostředí programu je také stále stejné, nic z TIA tam nenajdeme, tak si ukážeme instalaci a některé zajímavosti tohoto nástroje, který se za rok posunul od verze 10 na verzi 13.

Stejně jako u předešlé verze, je tento nástroj k dispozici pro registrované uživatele na webu podpory Siemens zdarma. Dokáže bez nutnosti dalších instalací jako WinCC flexible, TIA Portal a dalších nástrojů, zálohovat HMI panely Siemens do binárního souboru a zase obnovit původní projekt v panelu.

ProSave V13 Upd2 a SIMATIC HMI KTP400 Basic PN připojený v síti s PLC S7-1200. Vyzkoušíme si prakticky zálohu a obnovení našeho panelu.

 

Znát přesný typ HMI je důležité, ale jak uvidíme dále, když se spleteme nebo nevíme, taky se to dá elegantně vyřešit.

 

SIMATIC ProSave je ke stažení až po přihlášení, a nejedná se o žádný balík dat. Pokud bychom potřebovali přehrát v HMI také operační systém či firmware, ProSave jej v instalaci nemá, musíme patřičný soubor najít v uvedené složce WinCC flexible nebo TIA Portal, což už vyžaduje instalaci patřičného software.

Podotýkám, že verzi deset, která byla aktuální před rokem, už nikde nenajdete.

 

Instalace frčí jako po másle, využili jsme čistý operační systém Windows XP+SP3 pouze s předchozí instalací ProSave verze 10. Nemusíme se tedy bát, že potřebujeme jen Windows7 a vyšší. ProSave se bez upozornění přeinstaluje přes desítkovou verzi, ani o tom nevíme.

 

Hlavně že všechno funguje a tohle vše se nám instalovalo do PC.

 

Standardně nastavíme typ našeho panelu KTP400 Basic color PN, připojení přes Ethernet a stačí buď IP adresa nebo jméno. To je jednoduché, ale vybereme si nějaký jiný HMI panel s Ethernetovým připojením a zadáme jeho IP adresu. Tedy nevíme co to je za HMI, štítek je smazán, nebo se na zadní stranu nedá jednoduše dostat.

 

V záložce OS Update jen stiskneme patřičné tlačítko, ProSave okamžitě hrábne na nastavenou IP adresu a vyplivne správný typ připojeného panelu. Ještě nás upozorní, že jsme si vybrali špatný panel KTP600 mono PN, když ve skutečnosti našel KTP400 s uvedeným firmwarem a pamětí.

 

ProSave umožní vytvořit kompletní zálohu HMI panelu, nebo jen receptury a definované uživatele. Vše do jednoho binárního psb souboru.

 

Animace jiskření mezi ikonami PC oznamuje, že probíhá zálohování panelu.

 

Záložky v horní části se mění podle zvoleného HMI, například autorizační záložka se objeví a umožní u některých HMI přenášet autorizace, které panel potřebuje pro některé instalované option. Například uvedený starší C7-635 je HMI TP170B s CPU314C-2 DP, viz odkaz v závěru.

 

Nejdůležitější je ale údaj o podpoře SIMATIC HMI panelů, tabulka je dostupná v helpu ProSave. Tyhle všechny přístroje umožní ProSave V13 zálohovat a obnovit. Jen je potřeba si uvědomit, že ne vždy se záloha podaří vytvořit, některé panely měly v projektu možnost uvolnit nebo zablokovat použití ProSave.

 

Obnovení HMI ze souboru pak probíhá také standardně, stačí chvíli počkat.

 

A je to, jak je vidět, máme v našem HMI panelu zpátky původní projekt.

 

Závěr:  

ProSave je součástí vývojových nástrojů pro SIMATIC HMI panely, ale možnost udělat zálohu panelů bez nutnosti instalovat SIMATIC software, je vždy vítaná. Na odkazu níže, máte vždy aktuální verzi tohto nástroje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

ProSave pro SIMATIC HMI: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/13031587    

HMI panely Siemens: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/ps/14737      

Ukázka C7-635 TOUCHhttp://support.automation.siemens.com/WW/view/en/23961526 

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: